Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Mzdy středočeských lékařů se liší o tisíce, na zvyšování nemocnice nemají

  • 2
Středočeské nemocnice mají rozdílné mzdy až o několik tisíc. Důvodem platové propasti bývá boj o lékaře i zdravotní sestry s konkurencí a pak také přesčasy. Nejlépe se mají lékaři v Kladně a Mladé Boleslavi. Podle ředitele příbramské nemocnice k rozdílu dochází díky ohýbání zákoníku práce.

Stejně těžká a odpovědná práce, avšak rozdílné mzdy. Lékaři a zdravotní sestry z kladenské nemocnice najdou každý měsíc na svém účtu i několik tisíc korun víc než jejich kolegové v ostatních nemocnicích v kraji.

Nůžky mezi platy lékařů a sester se rozevírají nejen mezi krajskými a místními nemocnicemi, ale dokonce i přímo v těch krajských. Ze středočeských nemocnic přitom nadále odcházejí zkušení lékaři, kteří míří hlavně do soukromé sféry.

Při srovnání průměrné mzdy dostávají nejvíce peněz lékaři v Kladně a Mladé Boleslavi. V kladenské nemocnici je to skoro 70 tisíc. Nižší mzdu dává nemocnice v Příbrami – necelých 60 tisíc. Méně peněz však dostávají i zdravotní sestry. Zatímco v Kladně a Mladé Boleslavi je jejich práce ohodnocena na skoro třicet tisíc hrubého, v Příbrami si musí vystačit s platem o 5 tisíc nižším. Kolem 27 tisíc pak berou sestry v Benešově a Kolíně.

Ředitel příbramské nemocnice takové srovnání odmítá. „Otevírá se tím Pandořina skříňka, naši lidé se mě budou ptát, proč to také nemají. Mzdu takto ale nelze srovnat, je třeba to vidět v širších souvislostech,“ říká ředitel Stanislav Holobrada.

Mzda lékaře je složena ze mzdy za reálnou osmihodinovou či jinak dlouhou pracovní dobu, a pak také z práce navíc v rámci přesčasů nebo vedlejších činností na dohodu o provedení práce či na fakturu. Příbramská nemocnice se podle ředitele drží zákoníku práce a lékaři i sestry si za práci navíc častěji vybírají neplacené náhradní volno.

Městské nemocnice? Ještě méně

„Někdy se zákoník práce ohýbá nebo obchází a zaměstnanci si vydělají více. Mezi nemocnicemi pak vznikají velké rozdíly. Vysoké platy jsou správné, ale nikoli za cenu překračování zákoníku práce,“ říká Holobrada. S ještě nižšími platy se přitom musí spokojit v menších nemocnicích často zřizovaných městy.

Platy v nemocnicích

nemocnice, průměrná mzda lékařů, mzda sester (meziroční nárůst)

Oblastní nemocnice Kladno

69 693 (+2,9 %), 29 865 (+2,5 %)

Klaudiánova nemocnice

Mladá Boleslav

67 504 (+3,1 %), 30 646 (+7,7 %)

Nemocnice Rudolfa a Stefanie

Benešov

67 233 (+2,5 %), 27 189 (+4,4 %)

Oblastní nemocnice Kolín

66 094 (+4,9 %), 27 611 (+8,8 %)

Oblastní nemocnice Příbram

59 277 (+7,9 %), 25 407 (+6,6 %)

Krajské nemocnice průměr

65 960 (+4,26), 28 143 (+5,99 %)

Nemocnice Nymburk (městská)

45 000 (+5 %) 26 500 (+5 %)

Zdroj: Středočeský kraj a nemocnice

V Nymburce lékaři dostanou průměrně přes 51 tisíc a sestry přes 24 tisíc korun. „Rozdílné výše průměrných mezd vnímáme jako velmi negativní jev, který trvá již delší dobu. Pro nekrajské nemocnice to může kvůli nedostatku zdravotnického personálu být problém. Nepředpokládáme, že bychom v nejbližší době zvládli platy lékařů navýšit až na průměr sedmdesáti tisíc,“ říká mluvčí nymburské nemocnice Pavlína Stránská.

Podle hejtmanství, které spravuje krajské zdravotní ústavy, tlačí mzdy v některých regionech nahoru konkurence.

„Nemocnice jsou nuceny reflektovat časté odchody svých pracovníků. Vyšší ohodnocení lékařů v Kladně je možné odůvodnit obavami, aby lékaři neodcházeli do nedaleké Fakultní nemocnice v Motole,“ říká mluvčí krajského úřadu Michaela Drobná.

Nejvyšší ohodnocení zdravotních sester v Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi může podle Drobné šroubovat nahoru existence dalších lůžkových zdravotnických zařízení v blízkém okolí, zejména Psychiatrické nemocnice Kosmonosy.

V Kladně však potvrzují, že právě přesčasy jsou také jedním z hlavních důvodů vyšších mezd. „Je potřeba za tím vidět někdy i 200 hodin přesčasů za měsíc těžké a odpovědné práce,“ říká ředitel kladenské nemocnice Vladimír Lemon.

„Pak je tady samozřejmě konkurence pražských nemocnic a také tady máme vysoce specializované odborníky, jejichž plat průměrnou mzdu zvedá,“ říká Lemon.

„Na zvyšování mezd nemáme“

Vláda zdravotnickým odborům přislíbila růst mezd v loňském i letošním roce o pět procent. Jak s tímto slibem naloží, už ministři nechali na samotných nemocnicích. V Kladně se ovšem letos mzdy zvyšovat nechystají.

„Loni jsme mzdy zvyšovali, letos už nikoli. Máme nejvyšší platy ve středních Čechách a další zvyšování by pro nás bylo smrtící. Je jasné, že lékaři i sestry by si za svou těžkou práci zasloužili ještě více, ale bohužel na to není,“ tvrdí Lemon.

Kritizuje také, že sice ministerstvo slíbilo růst mezd, ale peníze na to poskytlo jen fakultním nemocnicím. „Do krajů to nikdo nedá a my musíme sáhnout do našich rozpočtů, což je v době rozdílných plateb pojišťoven nemožné,“ dodává Lemon. S tím nesouhlasí krajský zastupitel, bývalý ředitel mladoboleslavské nemocnice a primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati.

„Nevěřím tomu, že by nějaká nemocnice nebyla schopna utáhnout navýšení platů, pokud by hospodařila tak, jak má. Pamatuji si, že jsme v Mladé Boleslavi měli platy poměrně vysoké, dávali jsme větší odměny, a přesto jsme měli i 600 milionů na investice,“ řekl Nwelati.

Ani v Mladé Boleslavi se však přidávat lékařům nechystají. „Na plošné navyšování platů nemáme prostředky. Současný nedostatek zaměstnanců ve zdravotnictví navíc nevyřeší jen zvýšení platů, důležité je také snížení administrativní zátěže a změna systému vzdělávání, kterou připravuje ministerstvo zdravotnictví,“ říká mluvčí Klaudiánovy nemocnice Kamila Hamáčková.

Podle ředitele příbramské nemocnice Holobrady lékaři odcházejí hlavně do soukromých specializovaných ambulancí a s nimi veřejné nemocnice nemohou v otázce mezd soupeřit.