Budova Akademie věd na Národní třídě | foto: AVČR

Budova Akademie věd ožije díky videomappingu, projekce přeruší dopravu

  • 1
Akademie věd slaví 125 let. Při této příležitosti se její historická budova na pražské Národní třídě stane „plátnem“ pro unikátní projekci, takzvaný videomapping. Od dvacáté hodiny v neděli 22. března nabídne pohled do zákoutí lidské mysli a vědy s hudebním doprovodem.

Projekce nazvaná „Můj svět zázraků“ bude kopírovat rysy budovy, ale opticky je promění, čímž vznikne jedinečná vizuální show.

Plánované omezení dopravy v průběhu videomappingu

  • Linka číslo 9 bude v úseku Lazarská – Anděl odkloněna přes zastávky Karlovo náměstíPalackého náměstí Zborovská.
  • Linka číslo 18 bude v úseku Albertov – Národní divadlo odkloněna přes zastávky VýtoňPalackého náměstí Jiráskovo náměstí.
  • Linka číslo 22 bude v úseku Karlovo náměstí – Malostranská odkloněna přes zastávky Palackého náměstí,Jiráskovo náměstíNárodní divadlo (na nábřeží) a Staroměstská.

Zdroj: dpp.cz

Plátnem se stane celá budova Akademie věd, takže by to podle organizátorů měla být dosud nejširší promítací plocha, která byla k videomappingu v České republice použita. Zážitek zprostředkuje osm projektorů.

První promítání začíná ve 20:00, jedna projekce potrvá patnáct minut a každou půlhodinu se bude opakovat. Vše skončí ve 22:00.

Kvůli akci bude osmi do deseti hodin večer z Národní třídy odkloněna doprava (viz také box). Obousměrně bude přerušen provoz tramvají v úseku Lazarská - Národní divadlo - Újezd. 

„Vzhledem k velikému zájmu médií o tuto akci očekáváme vysokou účast, utvrzuje nás v tom také množství pozitivních reakcí na sociálních sítích. Vstup na videomapping je zdarma, může se přijít podívat skutečně kdokoli. Přesnější počet diváků tedy v tuto chvíli není možné odhadnout,“ řekla iDNES.cz ředitelka Divize vnějších vztahů AV ČR Kateřina Sobotková, která přípravy videomappingu od počátku koordinuje.

Videomapping

Projekce, u které se za pomocí světla projektorů vytváří dojem rozšířené reality. Prostorové projekce tvořené umělci jsou sjednoceny s povrchem budov, na kterých jsou promítány. Tím dochází k optické manipulaci a objekty na pohled ožívají. 

Za celým konceptem projektu stojí Lenka Vinická spolu s Martinem Kubovčiakem. Hudbu k videoprojekci stvořilo duo Gabriela Al Dhábba a Martin Hoffi Hoffer. Za pomoci nejmodernější techniky a 3D animací vytvořila světelnou show tvůrčí skupina Cirque Garuda.

Ke svému 125. výročí nyní plánuje Akademie věd i další doprovodné akce, například výstavy, konference a společenské večery. Proběhnou ve spolupráci s Národním muzeem, Národní galerií, Národní technickou knihovnou a Národním technickým muzeem. V jejich prostorách se představí přírodní, technické i humanitní vědní obory.

Podívejte se na únorový videomapping z pražského Rudolfina

15. února 2015