K obnovené vile na Kajetánce povede od hlavní brány široký chodník ve francouzském stylu.

K obnovené vile na Kajetánce povede od hlavní brány široký chodník ve francouzském stylu. | foto: Bozner

Na Kajetánku v Praze 6 se znovu vrátí nájemníci. Za dva roky

  • 0
V minulosti byla Kajetánka klášterem a poutním místem, jeden čas v ní byla i továrna. Teď se tu stavějí bytové domy. Dva už se stavět začaly, další dva k nim v budoucnu ještě přibudou. Dohromady nakonec nabídnou na sto padesát nových luxusních bytů.

Kromě toho, že tu vyrostou čtyři nové domy, zůstanou zároveň na Kajetánce zachovány dva stávající historické objekty: barokní Oranžerie a budova zámečku.

"Oranžerie se zrekonstruuje a bude určena pro velmi prostorné a náročné bydlení. S opravou zámečku už se začalo," říká Pavlína Jandoušová ze společnosti Euro RSCG Prague, která projekt zastupuje.

Následně se renovace dočká i celý park, který dostane podobu anglické zahrady. "Zrekonstruovaný zámeček bude spolu s velkou částí parku předán do vlastnictví Praze 6 a bude ho využívat veřejnost. Vznikne tam i kavárna a kulturní centrum. Zřejmě něco podobného jako na Ladronce," popisuje Jandoušová.

Vizualizace luxusních bytů v Praze 6 na Kajetánce

Metr čtvereční stojí 100 tisíc korun

Luxusní byty jsou rozděleny do čtyř kategorií, přičemž každý má buď balkon nebo velkou terasu. Součástí přízemních bytů je zahrada o velikosti až 400 metrů čtverečních. "V posledním patře jsou prostorné byty se dvěma koupelnami," dodává Jandoušová.

V současné době je prodána zhruba polovina bytů v prvních dvou domech a zahajuje se prodej těch ve třetím. Ten nabídne celkem osmadvacet bytů 2+kk až 4+kk o velikosti 65 a 117 metrů čtverečních. Cena za metr čtvereční se pohybuje kolem sto tisíc korun.

Vizualizace luxusních bytů v Praze 6 na Kajetánce

"Jelikož se právě staví, teď je ta správná chvíle i pro to, aby si nový majitel bytu řekl, jak ho chce mít vybavený. Developer, společnost Bozner, nabízí jak standard, tak nadstandard," říká Jandoušová.

Bydlení v Oranžerii je dražší, za metr čtvereční tu zájemce může dát až 150 tisíc korun. Podle Jandoušové bude Oranžerie rozdělena do osmi bytových jednotek. "Ale klidně v ní může žít jen jedna rodina," podotýká s tím, že už dřív se v ní bydlelo.

Výstavba domů by měla podle developera skončit do konce příštího roku, první nájemníci se sem nastěhují v průběhu roku 2012.

HISTORIE USEDLOSTI KAJETÁNKA

Historie památkově chráněného objektu usedlosti Kajetánka sahá až do 16. století. Pozemek, na němž stojí, původně tvořila vinice svatojiřského kláštera a dvě zahrady. Ty se spojily v roce 1592, kdy je vykoupili jezuité.

Po bitvě na Bílé hoře pozemek získal rod Martiniců. Roku 1665 nejvyšší pražský purkrabí Bernard Ignác z Martinic začal s výstavbou kaple, o rok později věnovali Martinicové nemovitost řádu theatinů, lidově kajetánů, kteří později zámeček přestavěli do současné podoby. V roce 1760 postavili Oranžerii.

Kajetánka se stala vyhlášeným poutním místem, za vlády Josefa II. byl ale klášter zrušen.

Ve 30. letech minulého století byla v nemovitosti továrna na vosková plátna, Oranžerii přebudovali na byty. V roce 1948 byl objekt vyvlastněn. V 90. letech se Kajetánka ve špatném stavu vrátila rodině Kolátorů. Teď ji vlastní společnost Bozner.