Instalace koncentračního tábora na pražském Karlově náměstí

Instalace koncentračního tábora na pražském Karlově náměstí | foto: Post Bellum

Na Karlově náměstí vyroste koncentrák na památku obětí heydrichiády

  • 140
Na Karlově náměstí v Praze 2 vyroste v květnu model koncentračního tábora z období heydrichiády. Tábor se na náměstí objeví v souvislosti se 70. výročím atentátu na Reinharda Heydricha. Návštěvníci na vlastní kůži okusí atmosféru nacistických represí a poznají důležitou část českých dějin.

Model koncentračního tábora, který přiblíží historické údaje i autentické lidské osudy českých odbojářů, bude stát na náměstí od 16. května do 19. června.

Josef Gabčík (vlevo) a Jan Kubiš v Bellasis ve Skotsku v roce 1941

Květen si organizátoři nevybrali náhodou. Právě v květnu 1942 parašutisté Gabčík s Kubišem v Praze zlikvidovali zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Smrtelně jej zranili 27. května - a tímto dnem nastalo v Protektorátu Čechy a Morava období krutého nacistického teroru.

Uvnitř modelu tábora najdou návštěvníci nejen velkoformátové fotografie nebo promítací sál, ale také dřevěné budovy, které budou replikami lágrových budov včetně strážní věže, ve které budou příběhy a popis života nacistických pohlavárů.

Realitu koncentračního tábora bude evokovat také plot s ostnatými dráty, reflektory a tlampače s rozhlasovými archivními záznamy.

"Audiozáznamy jejich vzpomínek budou znít v barácích tohoto lágru a budou se mísit s venkovním archivním vysíláním protektorátního propagandistického rozhlasu," uvedl Mikuláš Kroupa, ředitel sdružení Post Bellum, které model na Karlově náměstí postaví.

Součástí bude také pohřebiště, které bude zobrazeno fotostěnou s obrázky umučených rodin. V jednom místě budou téměř všechny fotografie popravených odbojářů, kde budou moci lidé na jejich památku zapálit svíčku.

"Tímto multimediálním objektem s řadou výstavních instalací a projekcemi budeme vyprávět příběhy sedmdesáti osobností, které dobu heydrichiády přežily, a sedmdesáti rodin či odbojářů, kteří byli umučeni," sdělila Lucie Šplíchalová z Post Bellum.

V říjnu 1942 bylo v koncentračním táboře Mauthausen v tichosti zavražděno 252 odbojářů a jejich rodin, jejich těla spálena a popel rozptýlen.