Gigantická stavba na Křivoklátsku

Gigantická stavba na Křivoklátsku | foto: Yan Renelt, MF DNES

Na Křivoklátsku tajně roste gigantická stavba. Místní jí říkají Temelín

  • 464
Na břehu řeky Berounky na samé hranici Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko roste podivná gigantická stavba za dvě miliardy korun. Místní jí přezdívají Temelín či Gabčíkovo-Nagymáros. Oficiálně jde o školící středisko Maják. Za stavbou stojí rodina miliardáře Pavla Tykače.

Stavba školicího střediska Maják v osadě Ptyč na Křivoklátsku se zatím podobá obřímu protiválečnému krytu s dvěma patry pod a dvěma nad zemí. Objekt je vtěsnán mezi dva přírodní parky Hřešíslavsko a Horní Berounka. Třetí hranici tvoří řeka Berounka s Chráněnou krajinnou oblastí Křivoklátsko. Gigantická stavba zabírá i s přilehlými pozemky deset tisíc metrů čtverečních. Hodnotu stavebního díla odborníci odhadují na dvě miliardy korun.

Stavbyvedoucí Ernest Túro má přísný zákaz hovořit o vlastnících i účelu rozsáhlého objektu. A stejně mlčenliví jsou i dělníci v hospodě - prý by je čekal okamžitý vyhazov. Okolní vesnice proto žijí spekulacemi, že sídlo patří náboženské sektě, která chce v podzemí "novicům" vymývat mozky. Místní zmiňují i miliardáře Zdeňka Bakalu, který si už jedno podzemní letovisko vybudoval v šumavské Modravě. "Je to úplný nesmysl, v životě jsem o lokalitě Ptyč neslyšel," ohrazuje se Bakala.

Miliardy a arogance

Za postupným obsazováním okolí řeky Berounky na Křivoklátsku a rozsáhlým skupováním pozemků od restituentů stojí rodina jiného miliardáře - finančníka Pavla Tykače.

MAJÁK PTYČ

Na ploše 10 tisíc metrů čtverečních vzniká v těsné blízkosti Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko obrovská stavba. Má svou vlastní betonárku a například i tři jeřáby. Investice se blíží ke dvěma miliardám korun. Jen silniční obchvaty, které musel investor vybudovat, aby se lidé dostali do svých domovů a neobtěžoval je provoz těžké stavební techniky, jdou do desítek milionů korun.
Maják Ptyč se prezentuje jako učebně vzdělávací, sportovní a kulturní centrum. Stavební a provozní činnost zajišťuje firma Stébla, která se věnuje zahradnictví, rybníkářství, myslivosti či výrobě krmných směsí. V rejstříku má zapsáno i pořádání zábav a výstav.

Firmy Stébla a Double Square spoluvlastní Tykačova bývalá manželka Dagmar Kuchtová. Z výpisu z katastru nemovitostí navíc vyplývá, že obě firmy vykupují rozlehlé nemovitosti po celém Česku. "U Berounky stavíme školicí a vzdělávací středisko. Víc říkat nebudu. Snad až to bude hotové," uvedla Kuchtová. Na internetových stránkách se lze dočíst jen to, že středisko Maják Ptyč počítá se sedmdesáti lůžky a také s chovem koní a stájemi pro ně.

O dobrém utajení vypovídá i fakt, že šéf CHKO Křivoklátsko Petr Hůla se o obří stavbě na samé hranici chráněné oblasti dozvěděl náhodou. "Já jsem byl na stavbu upozorněn náhodou kolegou, který pracuje pro cementárny, kde bylo na stavbu objednáno nezvykle velké množství betonu," řekl.

Za firmou Stébla jsou miliardy a tomu také podle šéfky stavebního odboru v Kralovicích Hany Vorlové odpovídalo arogantní chování a nerespektování zájmů starousedlíků, které by stavba podle původního projektu odřízla od světa. Firmě Stébla se nakonec vzepřeli starostové okolních obcí. Vorlová odmítala dva a půl roku vydat firmě stavební povolení, a dokonce ji i pokutovala.

"Nakonec pochopili, že musí respektovat pravidla, a postavili k domům, jejichž obyvatele izolovali od světa, novou cestu," říká šéfka stavebního odboru.

Starají se o statek i kostel

Místní lidé začínají na druhé straně nové investory chválit. Například za to, že firma v osadě Chříč opravuje památkově chráněný rozpadající se statek a kostel.

Gigantická stavba na Křivoklátsku
Gigantická stavba na Křivoklátsku

Na Křivoklátsku tajně roste gigantická stavba, prý školící centrum

S investorem je spokojen i starosta obce Hlince Jaroslav Helebrant, do jehož katastru stavba patří. "Dnes plní všechny naše požadavky. Už ani nejezdí s náklaďáky přes obec," říká Helebrant. Přiznává však, že ve volném čase pracuje i on na stavbě jako řidič.

Dnes si to už s bohatým investorem nechce nikdo rozházet. Pouze starousedlík Josef Gross připomíná: "Když se tu stavělo hřiště pro děti, každému to vadilo. Teď tu roste Temelín a najednou se o tom lidé bojí mluvit a nikdo neprotestuje. Myslím si o tom své."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video