Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Velká bankovka na malém nádraží? Místo peněz vám vrátí kupon

  • 476
České dráhy chtějí na malých nádražích, kde nemají v pokladně dostatek hotovosti, na velké bankovky vracet poukazy na peníze. Cestující si je budou moci vybrat na stanicích, kde na rozměnění mít budou.

„Nemáte menší?“ ptá se podrážděně pokladní na jednom malém středočeském vlakovém nádraží.

„Nemáme.“ A začíná problém.

Řešení není mnoho. Buď vám peníze někdo rozmění, nebo pokladní přece jen najde dost, aby vám vrátila, anebo zkrátka nikam nepojedete. Za pár týdnů přidají České dráhy (ČD) ještě jednu možnost.

Každý, kdo se bude domáhat placení jízdného velkou bankovkou, si místo peněz nazpátek odnese pouze poukaz. Pro cestující to tak může znamenat, že třeba při cestě na výlet přijdou o veškerou hotovost. Podle Českých drah si totiž cestující může zbylé peníze vyzvednout až tam, kde je skutečně budou mít.

Ani zaměstnanci drah zatím o novince většinou nevědí. „Lidé by se alespoň naučili nosit přiměřeně velké bankovky, nemůžeme přeci rozměnit dvoutisícovku každému,“ míní pokladní z nádraží v Jincích na Příbramsku.

Karty přijímají jen někde

Takto budou na dráze obdobné situace řešit už od 14. prosince. Cestující může s uvedeným postupem nesouhlasit a odmítnout nabízenou transakci.

„V takovém případě ale nebude odbaven a bude si muset zajistit přiměřený obnos sám,“ upozorňuje mluvčí ČD Petr Šťáhlavský na legislativu, která ohledně veřejné dopravy říká, že pasažéři mají platit přiměřenou bankovkou.

České dráhy považují právě vzhledem k zákonným úpravám postup vůči cestujícím s nepřiměřenou bankovkou za vstřícný.

V praxi ale může mít novinka řadu úskalí. Například lidé často míří do menších obcí, kde potřebnou pokladnu nenajdou, a peníze si tak mohou vyzvednout až mnohem později.

Vyhnout se potížím při placení lze uhrazením částky platební kartou. Tou je však ve většině regionů vybaveno jen několik málo pokladen. Většinou pouze v okresních městech.

„U nás mohou cestující platit kartou, pokud mají Visu či jiné uvedené na přepážce. Vím, že se to občas může stát, ale osobně si nepamatuji, že bychom neměli na vrácení. Pokud k tomu dojde, postupujeme předepsaným způsobem,“ říká pokladní ze železniční stanice v Rakovníku.

Co znamená přiměřeně?

Problematická je rovněž otázka přiměřené částky, kterou si totiž přesněji určuje jednotlivý dopravce. „České dráhy stanovily ve smluvních přepravních podmínkách, že při platbě bankovkou vyšší než 1 000 korun může pokladní platbu odmítnout,“ cituje ze smluvních podmínek Šťáhlavský.

Ale například u mnoha autobusových dopravců v regionu tomu tak není. Smluvní přepravní podmínky sice obsáhle vyjmenovávají práva a povinnosti cestujících a dopravce, ale o přiměřené platbě za jízdné se zmiňují jen velmi obecně. Třeba firma Bosák Bus, která je členem skupiny Arriva, má v přepravních podmínkách uvedenou pouze formulaci o „platidlech přiměřené hodnoty k jízdnému“.