Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: NWR

Na Mělnicku by se mohlo těžit uhlí unikátní metodou, místní se bojí

  • 26
Australská firma Wildhorse Energy chce na Mělnicku těžit uhlí. Ovšem způsobem, který dosud v Evropě nikdo neprovádí. Má totiž v plánu vybudovat zařízení, které dokáže proměnit podzemní ložiska uhlí na plyn. Zástupci padesáti obcí v regionu se ale takového zásahu značně obávají a firmě to dali jasně najevo.

V obci Byšice se v pondělí sešli zástupci australské firmy Wildhorse Energy a asi třicet starostů měst mělnického regionu. Pravděpodobně tím zahájili roky dohadů a jednání, na jejichž konci může být těžba uhlí na Mělnicku. Těžit by se navíc mělo unikátním způsobem. Podobná těžba se zatím jen chystá ve Velké Británii, Maďarsku či Polsku.

Na jedné straně stojí plán, který podle firmy Wildhorse Energy dokáže využít ložiska uhlí pod zemí bez stavby hlubinných dolů a může nahradit část dováženého zemního plynu. Na druhé straně je obava starostů, aby těžba neponičila vzácné zásobárny podzemní vody nebo nezpůsobila propady půdy.

"Veškerou energii, kterou tím zplynováním vyrobíme, můžeme vyrobit i jinak. Ale vodu nijak nevyrobíme," shrnul jednu z obav místostarosta obce Semčice Jiří Čejka.

Jak funguje zplynování uhlí

Karviná, kde Wildhorse Energy chystá stejný projekt, se bojí dalšího důsledku. "Nechceme, aby u nás bylo stanovené průzkumné území. Pokud se to stane, nastane masivní odliv obyvatelstva, klesnou ceny nemovitostí a tak dále," řekl v Byšicích náměstek primátora Karviné Dalibor Závacký.

A kdo má vlastně na těžbě zájem? "Vlastníkem uhlí je stát a ten z toho vždy určitým způsobem profituje. Ministerstvo průmyslu a obchodu využívání tohoto zdroje podporuje," uvedl prokurista české pobočky Wildhorse Roman Rácz. Ten na setkání také vysvětlil, že firma teď zatím jen žádá o průzkum území, což zatím nepředstavuje ani vrtání do země, natož těžbu.

Moderní technologie kontaminaci vody zabrání, tvrdí firma

Obce se bojí zejména znečištění podzemních zdrojů vody. Těžba by totiž probíhala v oblasti české křídové pánve, v blízkosti významné pramenné oblasti kolem Mělnické Vrutice.

Těžba podzemním zplyňováním uhlí

Na Mělnicku leží čtyři sta až tisíc metrů pod povrchem černé uhlí. Ve vrtech do této hloubky chce firma Wildhorse Energy uhlí spálit při teplotě tisíc stupňů Celsia. Vzniklým produktem má být plyn. Bude se používat na výrobu elektřiny nebo výrobu nafty a benzinu. Po spáleném uhlí vznikne v zemi dutina, kterou zaplní podzemní voda či propad horniny.

"Proběhly tady průzkumy v padesátých šedesátých letech a ke kontaminaci vody nedošlo," snažil se obavy vyvrátit geolog, který pro firmu zpracovává průzkum, Petr Bezuško. Prokurista firmy zase zdůraznil, že díky špičkovým technologiím se dá jakékoliv kontaminaci vody zabránit. Mnoho důvěry ale nevzbudil.

Starostka Byšic Jana Poláková citovala ze zahraničních materiálů a uvedla příklady, kdy podobná těžba ve světě nedopadla dobře. "První projekt zplynování uhlí v Austrálii tamní vláda zastavila kvůli úniku benzenu a toluenu do vody," zmínila například.

"To ale nebylo chybou těžební technologie, benzen dostal do vody blízký farmář. Množství karcinogenů bylo navíc tak malé, že se dá nalézt úplně všude," vyvracel Johan Brand, technický ředitel firmy, který vede projekt přípravy těžby v Maďarsku.