(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Archiv, MF DNES

Na Podblanicku obcházejí staré ovocné stromy. Vzácné chtějí zachránit

  • 4
Podobně jako historici bojují za památky, snaží se ochranáři z Vlašimi na Benešovsku zachránit na Podblanicku staré odrůdy jabloní a hrušní. Mapují jejich výskyt a zjišťují odrůdy. Ty pak roubují, aby je mohli vrátit zpátky do zdejší krajiny.

S přepravkou vyráží na obchůzku alejí vždy na podzim Pavel Jakubův z Českého svazu ochránců přírody Vlašim. Jablka a hrušky nasbírá do beden, a pak je pošle na rozbor, aby se zjistilo, o jakou odrůdu vůbec jde.

"Máme vytipované staré stromy, mnohdy je těžké určit, co je to za odrůdu," poznamenal Jakubův. Každoročně zmapuje desítky stromů, ale určit se podaří jen několik jednotlivých odrůd.

"Nasbírám vždy tak kolem sto vzorků, víc by se ani nestihlo prozkoumat. U každého vzorku zaznamenám místo, aby se strom mohl snadno dohledat pro případ, kdybychom chtěli odebrat rouby," řekl Jakubův.

Zkoumané stromy a aleje mají tedy svou GPS polohu, a pokud se podaří určit odrůdu, vše se odesílá do národní databáze odrůd.

Ochránci chtějí staré odrůdy vracet zpátky do přírody, a tak je roubují v sadu nedaleko Jetřichovic u Sedlce-Prčice. Sad má dva hektary a vznikl už před dvanácti lety. Pro naroubování je připraveno téměř dvě stě jabloní a čtyřicet hrušní.

"Na Benešovsku je řada alejí, jejich pozůstatků i jednotlivých ovocných stromů, které jsou už staré, mnohé už na pokraji zániku. Některé mohou patřit dokonce i mezi krajové odrůdy Podblanicka. Těch je jen několik desítek," upozornil Jakubův.

Našel i odrůdu pocházející z 19. století

Mezi známější odrůdy, které v alejích našel, je například Boikovo obrovské jablko, které pochází z Německa. Odrůda byla zaznamenaná už v roce 1828. U nás se pěstovala hlavně ve vyšších oblastech, protože je odolná vůči mrazu.

"Problémem je, že některé názvy si lidé upravili. Těžko se to pak dohledává. Oslovujeme sadaře, aby nám s tím pomohli. Jsou příjemně překvapení, že se o to někdo zajímá," podotkl Pavel Jakubův. Jen někteří však vědí, co jim na pozemku roste.

"Když se aleje dědí, tak mladší generace už o to nemá takový zájem, ale stalo se mi, že jsme to dohledali ve starých dopisech. Ne všude se ale něco takového dochová," podotkl.

Podle něj je záchrana starých ovocných stromů důležitá. "Někdo se může ptát, proč zachraňovat staré odrůdy, když máme v supermarketech moderní. Důvodů je ale hned několik," říká Jakubův.

Staré odrůdy jsou jednak významné dědictví, které tu zanechali naši předci. A na rozdíl od jablek z obchodních domů mají výrazné a zvláštní chuťové kombinace.

"Jsou odolné proti různým chorobám, a proto se nemusí chemicky ošetřovat oproti jablkům, která končí v supermarketech. Ta jsou jimi doslova napěchovaná," uzavřel Jakubův.