Pohotovosti v Rakovníku hrozí, že bude občas bez lékaře. (Ilustrační snímek)

Pohotovosti v Rakovníku hrozí, že bude občas bez lékaře. (Ilustrační snímek) | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Na rakovnické pohotovosti budou místo lékařů sloužit jen záchranáři

  • 4
Na lékařské pohotovosti v Rakovníku budou od srpna sloužit místo praktických doktorů pouze lékaři ze záchranky. To bude pro pacienty představovat jistý problém. Lékař totiž bude muset během své služby vyjíždět i k akutním případům a v ordinaci tak nějakou dobu nebude.

"Už teď to funguje tak, že jen třetinu služeb obsadíme praktickými lékaři a zbytek zajišťujeme vlastními silami. Praktici totiž na pohotovosti sloužit nechtějí. Trvá to už léta, s odchodem starších praktiků, kterým nevadilo sloužit jednou dvakrát za měsíc, jich postupně ubývá," říká ředitel středočeské záchranky Martin Houdek.

Už teď se stává, byť podle Houdka minimálně, že lékař záchranář je ze služby na pohotovosti odvolán na výjezd. "Většinou je pohotovost v areálu nemocnice, takže není problém, aby šel pacient tam. Pokud lékař musí vyjet, většinou pošle nemocného domů, ale stává se i to, že přijede infarkt, takže se z vyšetření stává výjezd," popisuje Houdek.

To samé se může stát i na dalších třech místech v kraji, kde lékařskou pohotovost zajišťuje záchranka, nikoli nemocnice. Tedy v Berouně, Nymburku a Mělníku. Na pohotovosti při nemocnicích slouží nejen nemocniční lékaři, ale i doktoři zvenčí nebo lékaři jiných odborností.

"Nemáme žádný problém se zajištěním služeb, ale je pravda, že i u nás slouží na naši žádost lékaři ze záchranky. To aby lékaři nesloužili na pohotovosti příliš často," říká mluvčí příbramské nemocnice Monika Boušková.

Lékaři chtějí mít za službu na pohotovosti víc peněz

"Není pravda, že bychom a priori nechtěli. Řadu let sloužíme za 160 korun na hodinu a od ledna rozjela záchranka i zubní pohotovost, kde mají lékaři 500 korun za hodinu. Chtěli jsme plat ne stejný, ale aspoň vyšší," říká šéfka Sdružení praktických lékařů Eva Kasalická, která ordinuje v Křivoklátu na Rakovnicku. "Odpověděli nám, že si služby zajistí sami, vlastně nám řekli, že nás nechtějí," dodává lékařka.

Podle Houdka však peníze pro praktické lékaře nejsou. Navíc trvá na tom, že praktici na pohotovostech prostě sloužit nechtějí. "I kdybychom jim dali pět set na hodinu, tak sloužit nebudou," tvrdí ředitel středočeské záchranky. "Zubaři slouží jen čtyři hodiny týdně, navíc to nebyli ochotni dělat za menší částku," vysvětluje disproporci mezi hodinovým platem zubařů a praktiků na pohotovostech.