Zelené pivo pochází z Brna. Nejdůležitější složkou třináctistupňového speciálu je bylinný výluh, díky kterému má nezvyklou barvu.

Zelené pivo pochází z Brna. Nejdůležitější složkou třináctistupňového speciálu je bylinný výluh, díky kterému má nezvyklou barvu. | foto: Radek Miča, MAFRA

Na Zelený čtvrtek poteče zelené pivo, po něm dvoubarevný krasličák

  • 8
Středočeské hospody budou od čtvrtka nabízet velikonoční pivní speciály. Někde budou tradičně čepovat zelené pivo, jinde bude k ochutnání i takzvaný zelenočervený krasličák. Pivo z pivovaru Lobkowicz bude k mání i po Zeleném čtvrtku.

"Každý rok točíme zelené pivo a je o něj velký zájem. Chodí na něj nejen štamgasti, ale i další lidé. Loni jsme vytočili deset sudů za dva tři dny. Začínáme přesně ve čtvrtek," řekl provozní příbramské restaurace U Pletánků František Kanko.

Zelenou barvu bude mít i krasličák, který se bude čepovat i po Zeleném čtvrtku. "Jsme zvyklí točit speciální piva. Poprvé ale budeme mít barevný krasličák. Jde vlastně o dvě piva, musíme na něj mít dvě pípy," uvedl Marek Macoun z Prvního pivního sklípku v Mladé Boleslavi.

Velikonoční speciály

Zelené pivo – Starobrno
Začalo se vařit před sedmi lety. Třináctistupňový speciál má obsah alkoholu 5,8 % a vaří se tradičním způsobem.

Krasličák – Lobkowicz Jihlava
Dvoubarevné pivo, jež vytvoří hostinský. Nejdřív načepuje zelený speciál, pak světlé výčepní červené pivo, které ve sklenici vytvoří načervenalou pivní čepici.

Velikonoční speciál – Hubertus Kácov
Třináctistupňové tmavé pivo.

Kde se točí velikonoční speciály, najdete na www.zelenepivo.cz a www.cestapivnichznalcu.cz.

Krasličák vyrobí výčepní přímo před očima pivařů. Nejprve natočí hustší zelené pivo a pak ho řízne červeným. Tím se dosáhne dvoubarevnosti. "Nemělo by to být nic těžkého," věří Macoun.

"K dosažení dvoubarevného efektu je nezbytné dodržovat několik zásad, zejména řádné vychlazení a pozvolné čepování vrchního, červeného piva z malé výšky a slabým proudem," vysvětlil Jaromír Kalina, sládek pivovaru v Jihlavě, který krasličák vařil.

Krasličák chutná po vinných hroznech

Zelený čtrnáctistupňový speciál má prý mírně nasládlou chuť. Je hustší, a tak udrží slabší červené pivo, které je světlé výčepní s aromatem vinných hroznů.

Poprvé ho zkusí natočit také v kutnohorské restauraci V Ruthardce. "Myslím si, že pivní znalci ho ocení. Už o zelené pivo je velký zájem. Loni si lidé rezervovali místa, objednali jsme tři sudy a v devět večer byly pryč. Letos jsme jich objednali víc," poznamenala provozní Lenka Sádlová.

Letos se bude krasličák točit zhruba ve dvou stovkách středočeských hospod, což je o čtvrtinu víc než loni.

Velikonoční speciál letos vyrábí také pivovar Hubertus v Kácově na Kutnohorsku. Jde o tmavé třináctistupňové pivo. "Lidé jsou na speciály natěšení, je to pro ně zajímavé, proto je o ně takový zájem. Vaříme ho i na Vánoce," doplnil ředitel pivovaru David Hořejší.