Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Pacient na vrácených poplatcích může vydělávat, připouštějí odborníci

  • 0
Přestože Středočeský kraj nyní provádí kontrolu nemocničních poplatků - tedy to, zda nebyly propláceny dvakrát, plýtvání krajskými penězi tomu stejně nezabrání. Myslí si to alespoň oslovení odborníci. Pacient tak na vrácených poplatcích může vydělávat.

"Systém vytváří situaci, kdy může pacient vydělávat, pokud mu peníze po překročení limitu ještě vrátí zdravotní pojišťovna. Kraj tedy poplatky hradit neměl, protože podle mě není možné takové zdvojení plateb kontrolovat," zmínil jeden z problémů právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál.

A jak připustili šéf příbramské nemocnice Stanislav Holobrada i ekonomický náměstek nemocnice v Kolíně Roman Uhlík, systém navíc nijak nebrání lidem žádat o stejné peníze vícekrát.

"Lidé posílají na kraj kopie potvrzení nebo souhrny od zdravotnických zařízení. U nás vydané výpisy neevidujeme. Je tedy možné, že člověk, který ho získal v roce 2011, ho od nás dostal znovu loni," uvedl Uhlík.

Ve čtvrtek MF DNES informovala, že prostor pro zdvojení plateb a podvody nevyloučil ani bývalý hejtman David Rath, který stál u zrodu myšlenky peníze vracet. "Na začátku jsme diskutovali o tom, že by lidé měli požádat o proplacení do určité doby. Jestli se to do usnesení dostalo, to nevím, psali ho úředníci," řekl Rath.

Omezení určitě v platnost nevstoupilo, protože až letos v lednu radní schválili změnu, která upřesnila dobu, za kterou se dá žádat o proplácení, a to na tři měsíce.

Podle krajské radní pro zdravotnictví Jiřiny Fialové (KSČM) totiž právě loni výrazně přibylo žádostí o vrácení poplatků a začaly se množit pokusy o podvod. Nevyloučila, že k tomu docházelo už dříve.

Soudy se nevyplatí, říká právník

Odborníka na kvalitu ve zdravotnictví Davida Marxe to ani příliš nepřekvapuje. "Lze říct, že proplácet tak nízké sumy, jaké poplatky představují, nemělo vzhledem k nákladům na administrativu smysl. Bylo to politické rozhodnutí a pak je logické, že se možná tolik nehledělo na efektivitu," uvedl.

V případě jednotlivých poplatků jde skutečně o nízké částky, do loňského podzimu však kraj vrátil lidem přes 170 milionů korun.

Proto od konce loňského roku úředníci procházejí zatím neproplacené žádosti a porovnávají je s těmi, které úřad už vrátil.

Podle Ondřeje Dostála bude mít kraj problém v případě odhalení podvodu peníze získat zpět. "Pokud si dotyčný zažádal o proplacení stejného poplatku třeba třikrát, zřejmě se dopustil podvodu a kraj by měl peníze chtít zpět. Musel by však zvážit, jestli se mu vyplatí vymáhat tak nízké částky. A otázkou také je, jak by takové jednání vnímali voliči," poznamenal právník.

Za zrušení proplácení poplatků se v krajském zastupitelstvu staví už dlouho opozice tvořená ODS a TOP 09 se Starosty. Sociální demokraté v čele kraje však takový krok naposledy v pondělí odmítli.

Celý systém tak patrně skončí až rozhodnutím vlády, která chce ponechat jen poplatek za návštěvu pohotovosti.