Nádraží Praha-Bubny.

Nádraží Praha-Bubny. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Nádraží Bubny by mohlo připomínat židovské transporty z Prahy

  • 2
Na nádraží Bubny v pražských Holešovicích by mohl v budoucnu vzniknout památník připomínající transporty desetitisíců Židů, kteří odsud za války odjížděli do koncentračních táborů. Nyní se čeká, jakou podobu umožní budoucímu areálu územní plán.

Dnes si nádraží Bubny spojujeme s nepříliš vábným prostředím či s obrovským nevyužitým územím, kde má v budoucnu vyrůst celá nová čtvrť (více čtěte zde).

Ovšem toto nádraží má ve svém rodokmenu vepsáno mnohem významnější poselství. Za druhé světové války odsud odjížděly vlaky plné Židů. Prošlo jich tudy na 150 tisíc. Právě tuto skutečnost má připomínat památník šoa (hebrejsky pohroma – holokaust), který by měl vzniknout ve zdejší nádražní budově. Nepůjde o sochu či pamětní desku, ale o centrum vzdělávání připomínající lidská dramata.

"Žijeme v době, kdy pamětníci válečných událostí pomalu odcházejí. Pojmy jako holokaust jsou už pro mladé lidi jistým způsobem záhadné, proto chceme tuto důležitou část historie předávat dál zejména prostřednictvím prožitku," vysvětluje dokumentarista Pavel Štingl, který za nápadem stojí.

Památník má být muzeem, kulturním a vzdělávacím centrem, místem, kde budou stálé i dočasné výstavy, koncerty, budou se promítat dokumentární filmy či hrát divadlo věnující se právě holokaustu. "Myslím, že tohle Praze chybí. Navíc by to budoucí čtvrti mohlo dodat potřebný kulturní rozměr," zamýšlí se Štingl.

Nejasnosti s územním plánem brzdí památník i celý areál

Zatím je záměr pouze vizí závislou na rozhodnutí, co vlastně v areálu nádraží vznikne. Kudy povedou koleje nebo ulice, kde budou stát kancelářské komplexy či bytové domy. To záleží na tom, jak dopadne dlouhé roky připravovaný a v tomto případě velmi složitý územní plán.

Nicméně nápad má již konkrétní kontury i po právní stránce. Minulý týden se organizátoři poprvé oficiálně sešli s lidmi z generálního ředitelství Českých drah, aby projednali další kroky.

"V zásadě se vzniku památníku v budově nádraží nebráníme. Ale je to hodně odvislé právě od nedobré situace ohledně územního plánu v této lokalitě," tvrdí mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Představa organizátorů je zatím taková, že se co nejdříve podepíše dlouhodobá nájemní smlouva za symbolickou cenu. "Abychom své představy ukázali lidem, chystáme na přelom jara a léta první veřejnou prezentaci, která bude mít pravděpodobně formu výrazné výtvarné výstavy. Rádi bychom dali Praze najevo, že je vznik památníku důležitý a reálný," podotýká Štingl.