Od začátku roku prodali developeři v Praze přes 4 tisíce bytů. (Ilustrační snímek)

Od začátku roku prodali developeři v Praze přes 4 tisíce bytů. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Pražané nakupují nové byty. Čtvrtina v nich nežije, jen je pronajímá

  • 13
Nové byty jdou v Praze na odbyt. Alespoň podle developerů se zájem o vlastní bydlení především u mladých lidí, kteří ještě nezaložili rodinu, stále zvyšuje. Další nový trend je patrný u seniorů. Mnozí z těch pražských si stále častěji pořizují menší byty. Potenciál má do budoucna i bydlení na brownfieldech.

Za prvních devět měsíců letošního roku developeři v Praze prodali celkem 4 250 nových bytů. To je zhruba o pětinu více, než za stejné období v minulém roce. 

„Zhruba každý čtvrtý byt se dnes kupuje jako investice,“ popisuje trend předseda představenstva společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Lidí, kteří si koupí byt a posléze ho pronajímají, přibývá především díky současně výhodným cenám a velmi nízkým úrokům hypoték. Čím levnější jsou nové byty, tím podle developerů vzrůstá i počet takových koupí. U některých projektů je tak až 30 procent z celkového počtu bytů prodáno lidem, kteří v něm sami neplánují bydlet.

Byty a peníze

  • 2 miliony korun navíc zaplatí ten, kdo si koupí byt 3+1 o výměře 75 m² v centru města, oproti tomu, kdo si koupí stejný byt na okraji.
  • 45 tisíc korun za metr čtvereční je ochotna většina lidí zaplatit při koupi nového bytu. U vyšší ceny se už lidé více rozmýšlejí.

To s sebou přináší i určité nevýhody. „Tam, kde se většina bytů pronajímá, bývají často problémy v soužití vlastníků bytů a lidí, kteří jsou v domě jen v pronajatém bytě,“ popisuje marketingový manažer firmy Bemett Jan Koubík.

Podle Davida Kříže z developerské společnosti Avestus Real Estate si Pražané pro investici nejčastěji kupují byty typu 2+1. 

Přibývá žen se zájmem o byt

Někteří developeři poslední dobou pozorují i další nové trendy na pražském trhu. „Naše byty nyní nejčastěji kupují ženy, až za nimi následují manželské páry a muži,“ popisuje takový příklad ředitel společnosti Ekospol Evžen Korec.

Při porovnání nákupů párů nebo singles, stále vede první skupina či rodiny s dětmi. Ale i tak přibývá lidí, kteří nemají trvalý vztah, ale vlastní bydlení mít chtějí. „Podíl singles, kteří si kupují byt, roste, za posledních deset let se skoro zdvojnásobil,“ říká Koubík.

Nakupovat nové byty chtějí více také senioři. Ti přitom dříve developerům příliš zisků nepřinášeli. „Senioři, kteří své dosavadní velké byty prodali nebo přenechali dětem, nyní kupují menší byty v novostavbách,“ říká Kunovský.

Přestože starších lidí, kteří chtějí garsonku nebo 1+1 přibývá, co se týče celkového objemu kupců, tvoří stále jen malé procento.

Bytovka? Nejlíp na kraji města a u metra

Zatímco před dvaceti lety se lidé stěhovali do satelitních městeček, nyní mají zájem především o velké bytové domy na okraji města v blízkosti stanic metra či tramvaje. Nejzajímavější jsou pro Pražany velké projekty, jejichž součástí jsou i obchody a služby.

Podle firem, které prodávají nové byty, však v dnešní době chce stále více lidí bydlet v centru. „Jsou to cenově dostupné byty v širším centru Prahy,“ vysvětluje Dušan Kunovský z Central Group.

Dříve těchto nabídek nebylo tolik a oproti současnému trendu byly tamní byty velice drahé. Právě cena těchto bytů Pražany odrazovala. „Špatně prodejné jsou dnes lokality s cenou vyšší než 60 tisíc korun na metr,“ říká ředitel Ekospolu Jiří Korec.

Cestou k levnějším novým bytům v centru by mohla být výstavba na brownfieldech. To chce umožnit vedení města a podle odborníků bude právě o tyto byty velký zájem. Jenom na Smíchově by měla vzniknout nová čtvrť pro patnáct tisíc lidí.