VIDEO: Jílovský poklad je starý čtyři století. Tehdy stačil na koupi domu

  • 14
Po roce a půl odborníci blíže určili obsah nádob s mincemi, které našli dělníci v listopadu 2012 na okraji Jílového u Prahy při opravě potrubí. Poklad tvoří 3 662 převážně stříbrných mincí ze 107 historických lokalit. Zřejmě byl ukryt již na počátku 17. století.

Zhruba padesát mincí dohledali archeologové z Ústavu archeologické památkové péče středních Čech přímo na místě při ohledání a dokumentaci terénu. Hodnota nálezu, který objevila parta dělníků při opravě poškozeného potrubí, je z historického hlediska nevyčíslitelná.

Poklad vážící dohromady přes sedm a půl kilogramu nyní vystaví Regionální muzeum.

"Našim numizmatikům, Jiřímu Militkému a Kamilu Smíškovi, se podařilo zjistit, že mince byly ukryty zřejmě v roce 1619 v souvislosti s válečnými akcemi během českého stavovského povstání," říká Tereza Petáková, mluvčí Národního muzea v Praze.

Kdo poklad ukryl? "Konkrétní osobu samozřejmě neznáme, ale zcela jistě se jednalo o majetek některého z bohatších obyvatel nebo správců původního hospodářského dvora," vysvětluje Petáková s tím, že za posledních několik desítek let nebyl na Jílovsku objeven žádný další nález podobného rozsahu.

Stačily by na dům v malém městě

Mince byly uloženy do dvou hliněných nádob a v dané době, tedy na počátku 17. století, za ně bylo možné pořídit klidně i menší dům na malém městě.

Podle numizmatika Militkého jsou nejstaršími mincemi v nálezu pražské groše Vladislava II. Jagellonského (1471–1561), které v Čechách obíhaly až do počátku 17. století. Jádro souboru však tvoří české bílé a malé groše, tříkrejcary německých zemí a polské třígroše. Naopak mince vysokých hodnot reprezentují pouze dva tolary.

Jílovský poklad

  • Byl nalezen v listopadu 2012 při výkopových pracích na okraji Jílového u Prahy.
  • Dvě nádoby obsahovaly 3 662 převážně stříbrných mincí ze 107 historických lokalit.
  • Mince byly podle numizmatiků ukryty zřejmě v roce 1619 v souvislosti s válečnými akcemi během českého stavovského povstání.
  • Poklad vystaví Regionální muzeum v Jílovém u Prahy.

Odborníci z toho usoudili, že jde o dlouhodobě záměrně shromažďovanou peněžní hotovost. Mezi numizmatické rarity patří především vzácné varianty českých malých a bílých grošů z období vlády Rudolfa II. a Matyáše. Podle památkového zákona je nález majetkem kraje, na jehož území byl objeven. Středočeský kraj ze svých prostředků vyplatil nálezné ve výši desetiny hodnoty pokladu, kterou vyčíslil na základě posudku expertů z Národního muzea.

Muzeum v Jílovém mince vystaví

Po základním ošetření a provedení dokumentace jednotlivých mincí bude depot předán do Regionálního muzea v Jílovém. "Samozřejmě už se na něj těšíme. Jakmile se u nás mince objeví, tak je okamžitě vystavíme," říká pověřená ředitelka muzea Šárka Alexa.

Jednání o přesunu mincí z Prahy do Jílového se uskuteční v nadcházejících týdnech. Jejich prezentaci připraví krajští archeologové a muzejníci ve spolupráci s Národním muzeem.

Ředitelka Alexa přiznává, že ji objevení pokladu inspirovalo i pro vlastní pátrání. "Věřím, že podobných pokladů je v okolí ukryto mnohem víc. S nadsázkou se proto dá říct, že když třeba přesazuji kytky na zahrádce, tak schválně kopu o něco hlouběji. Co kdyby?" podotýká s úsměvem.