Ilustrační snímek | foto: AP

Napadení muslimky hodnotí policie jako přestupek, právnička nesouhlasí

  • 108
Napadení muslimek cizí ženou v pražském lesoparku Divoká Šárka policie vede jako přestupek a předá ho tak nejspíš k vyřešení radnici. Lidé, kteří se nenávistnými projevy ve společnosti zabývají, soudí, že policie takové chování neposuzuje adekvátně.

„Věc prošetřujeme pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití,“ uvedl mluvčí policie Tomáš Hulan.

S tím nesouhlasí například lidé z facebookové skupiny Proti projevům nenávisti, která na případ upozornila.

„Jsme toho názoru, že by to mělo být kvalifikováno jako trestný čin,“ uvedli.

Konflikt začal tím, že si cizí žena fotila mobilem muslimky, které byly s dětmi na procházce. Následně jim nadávala a jednu z nich napadla pěstí (psali jsme zde).

Právnička Klára Kalibová z neziskové organizace In Iustitia, která se zabývá právní pomocí obětem násilí z nenávisti, upozornila, že podobné útoky z rasových či náboženských důvodů jsou trestným činem.

„Nemám o tomto případu detailní informace, ale podobný případ s napadením muslimky, který se stal loni v pražském metru, byl vyhodnocen jako trestný čin. V těchto případech vždy záleží, zda byly provedeny na veřejnosti a v jaké intenzitě. Přitom stačí i verbální napadení,“ řekla iDNES.cz Kalibová.

Dodala, že je však zřejmý ústup z ochoty stíhat verbální trestné činy. Kvůli tomu podle ní veřejnost získává přesvědčení, že je takové chování v pořádku.

K focení vyzývala xeonofobní stránka

Na sociálních sítích v posledních dnech koloval odkaz na stránku, kam měli lidé hlásit domnělé migranty a posílat jejich fotky. Kalibová říká, že je to podobně trestný způsob šikany skupiny lidí.

„Sběr dat za jasným účelem zastrašování či šikanování skupiny lidí může být trestným činem. V tomto případě se navíc jedná o porušování ochrany osobních údajů,“ uvedla k obsahu stránky Kalibová.

Stránky v této chvíli nefungují a podle informací ministerstva vnitra se jejím obsahem zabývá policie.

„Jde skutečně o jednání na hraně až za hranou zákona. V rovině občanského práva může jít o neoprávněný zásah do osobnostních práv osob zobrazených na fotografiích v negativním a hanlivém kontextu,“ řekla mluvčí ministerstva Klára Pěknicová.

19. července 2017