Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: shutterstock.com

Narkomani v Praze „kšeftují“ se subutexem, stal se novou drogou

  • 3
Přípravkem Subutex má pomáhat léčit lidi závislé na opiátech a dostat se z drog zpět do běžného života. Jenže v Praze se s ním velmi čile obchoduje na černém trhu. Pomáhají tomu přitom sami lékaři, kteří zapomínají jeho předepisování hlásit.

Více než jedenáct tisíc lidí je v metropoli závislých na drogách a více než polovina jich svůj život odevzdala opiátům. Podle statistik rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky by se na první pohled zdálo, že více než čtyři tisíce narkomanů se rozhodlo bojovat se svou závislostí a s pomocí substituční látky Subutex se pomalu vrátit do normálního života.

Počet narkomanů v Praze

2010
Celkem 11 350
Heroin 2 900
Subutex 4 050
Pervitin 4 400

2009 10 400

2008 11 500

2007 10 000

2006 8 400

Zdroj: Výroční zpráva Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky

To jsou ale jen hrubá statistická data. Podle Národní protidrogové centrály (NPC) zdaleka ne všechny dávky "léku" končí tam, kde by měly.

"Kontrolní systém je nastaven, ale k masivnímu úniku subutexu na drogový trh dochází kvůli několika faktorům. Někteří lékaři či zdravotnická zařízení třeba nehlásí pacienty do Národního registru uživatelů lékařsky indikovaných substitučních látek," upozornil ředitel NPC Jakub Frydrych.

Se subutexem na černém trhu obchodují až na malé výjimky přímo narkomani. Navíc ho neužívají tak, jak by měli.

"Navzdory výstrahám v příbalovém letáku toxikomani užívají tento přípravek nitrožilně. Také mohu potvrdit, že se často setkáváme s tím, že subutex zneužívají lidé, kteří nikdy předtím nebrali opiáty, například heroin," řekl vedoucí policejního toxi oddělení Blanka Novotná.

Policie nemá k dispozici přesná čísla, která by jednoznačně ukázala černý trh se substitučními látkami. Takovou statistikou nedisponuje. I bez statistiky ale vědí, že toxikomani, kteří mají subutex předepsán řádně lékařem, s ním dále obchodují, a naopak sami si ještě navíc nelegálně kupují stejnou látku "na ulici".

"To souvisí s vysokou cenou, kterou jako pacienti musí v lékárně při výběru za subutex zaplatit, a se skutečností, že to bývají osoby nemajetné. Takže svoji potřebu drogy a zároveň nedostatku financí řeší přeprodejem části legálně předepsaného subutexu," pokračuje Novotná.

V páté městské části navíc už radnice vypověděla dvěma lékařům v souvislosti s nelegálním předepisováním subutexu smlouvu.