Budova Federálního shromáždění ještě v době, kdy v ní sídlila Svobodná Evropa.

Budova Federálního shromáždění ještě v době, kdy v ní sídlila Svobodná Evropa. | foto: MF DNES

Národní muzeum otevře návštěvníkům v bývalém „Federálu“ i čtvrté patro

  • 0
Návštěvníci, kteří se vydají obdivovat sbírky Národního muzea do budovy bývalého Federálního shromáždění, se mohou těšit na novou výstavu. Ve "Federálu" by měla být na podzim v rekonstruovaných prostorách otevřena stálá zoologicko-paleontologická expozice Noemova archa.

Sedmdesátá léta se líně převalovala ve své půlce a venku mělo všechno nádech béžové, šedé, khaki a hnědé. Obleky, v nichž seděli poslanci ve Sněmovně národů socialistického Československa, byly tesilové a jejich majitelé se tvářili, jako by špatně trávili oběd. Tolik první obrázek.

A teď druhý: stejné prostory, jen o dvacet let později. Kdo by to byl řekl, takový paradox. Tam, kde kdysi zasedali komunističtí zákonodárci, teď pokuřují a pracují jejich odpůrci, redaktoři Rádia Svobodná Evropa. Zmizely poslanecké lavice, na jejich místech jsou pracovní stoly s počítači, dokumenty a haldami papírů. Inu, hektická devadesátá léta.

Oba ty zahnědlé snímky dnes osiřele visí na sloupu bývalé sněmovny. Stačí od nich otočit hlavu a jste v současnosti. Pryč jsou poslanci, pryč jsou novináři, sál je prázdný. Zůstalo tu jen děsivé hnědé obložení, opuštěná šéfovská kancelář, kabely i strašidelná vzduchotechnika.

Kosatka, poznávací stezka a 3D kino

Přímo pod ní stál Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea, jemuž už nějakou dobu budova bývalého Federální shromáždění u Václavského náměstí patří, a plánoval: 

"Tady bude skála, támhle model kosatky, sem chystáme 3D kino a tudy povede poznávací stezka."

Rozlehlý dvoupodlažní sál ve čtvrtém patře, kam zatím návštěvníci nemohou, by totiž na podzim mohl konečně setřást nános komplikované historie a ožít.

Bývalé sídlo Federálního shromáždění a Rádia Svobodná Evropa.

"Pokud se nám podaří úspěšně dokončit soutěž na rekonstrukci bývalé Sněmovny národů, mohli bychom tu letos v listopadu otevřít novou stálou expozici Noemova archa," uvedl Lukeš, v jehož stole už nějaký čas leží detailní projekt zoologicko-paleontologické výstavy, kterou navrhl architekt Hynek Fetterle.

Však je to taky podle ředitele v poslední době nejlépe připravená expozice. V muzeu o ní sní od té doby, co vystěhovali zoologické exponáty ze sousední historické budovy.

"Praze teď chybí přírodovědná expozice, což je velká škoda. Zvlášť pro děti a školy, kterým by pomohla při výuce," řekl Michal Lukeš.

Když všechno půjde podle plánů, bude archa pomáhat žáčkům a studentům od letošního podzimu až do roku 2017 - tehdy se snad konečně znovu otevře historická budova.

Místo skleněných vitrín procházka po planetě

Až řemeslníci připraví vybydlený sál pro muzejní účely, bude ještě čtvrt roku trvat, než v rozlehlém prostoru stylizovaná Noemova archa zakotví.

"Náznak dřevěné lodě a její okolí návštěvníkům nabídnou procházku po planetě Zemi. Projdou si tu například Galapágy nebo Madagaskar," vybral Lukeš dvě zajímavé přírodní lokality, které tu mimo jiné kurátoři z kašírovaných kulis a vycpaných exponátů stvoří. Ve vodě bude odpočívat kosatka, o kousek dál mořské želvy, na stromech budou posedávat ptáci. Vše skoro jako ve skutečnosti.

"Celou expozici doplní dětská výstava - různé interaktivní a počítačové hry nebo dotykové exponáty," líčil největší letošní novinku ředitel Národního muzea.

Do léta postupně skončí výstavy z cyklu Monarchie, které v jednotlivých objektech Národního muzea vzkřísily půvab mocnářství a bílých licousů Franze Josefa. A jak je podle zájmu návštěvníků patrné, kouzlo Rakouska-Uherska je i po více než století pořád nebývale silné.

"Jen za první tři týdny, co byla otevřena výstava Monarchie v nové budově Národního muzea, přišlo kolem deseti tisíc lidí. To jsou skvělá čísla," řekl Michal Lukeš o expozicí, v níž můžete natrefit na originální šaty císařovny Sissi, šperky či ministerské uniformy stejně jako na dámský nočník nebo lechtivé obrázky, kterými se pánové potajmu utěšovali už na přelomu minulého století.

Monarchii vystřídají peníze

V půlce letošního roku Monarchii vystřídá další cyklus, tentokrát o dost méně idylický. Jeho motivem totiž budou peníze.

"S nadsázkou říkám, že heslo tohoto cyklu zní: Když v době krize nemáte peníze, přijďte se na ně alespoň podívat do muzea," zavtipkoval Lukeš.

A že se bude nač koukat - fenomén peněz proberou kurátoři důkladně a ze všech možných úhlů.

V Náprstkově muzeu se zaměří na zámořské objevy, které zcela změnily způsob obchodování, Národopisné muzeum se zahloubá do hospodářství a života na venkově, v budově nad Václavským náměstím se peníze proberou na různých výstavách z hlediska korupčních afér, numismatiky, obchodování na burze či loupeží i rozličných způsobů, jak o vydělané peníze zase přijít.

"Téma peněz jsme vybrali vzhledem k ekonomické situaci naprosto záměrně. Návštěvníci tu totiž zjistí, že peníze odjakživa hýbaly světem a že například korupce nebo krádeže jsou tu stejně dlouhou jako mince a bankovky. A to jim může alespoň trochu zvednout náladu," dodal s nadsázkou ředitel Lukeš.