Národní muzeum vystavuje Budyšínský rukopis Kosmovy kroniky

  • 1
Národní muzeum vystavilo v hlavní budově Budyšínský rukopis Kosmovy kroniky. Představilo jej v rámci expozice Staré pověsti české, která mapuje nejstarší českou historii. Kosmova kronika bude k vidění následujících 14 dní. V dalších týdnech si lidé prohlédnou i další literární památky.

Kosmovu kroniku, přesněji její opis z 13. století, si návštěvníci mohou v hlavní budově Národního muzea prohlédnout až do 4. března. Původní rukopis, který vznikl v letech 1119 až 1125, se nedochoval.

VÝSTAVA DALŠÍCH RUKOPISŮ

18. února - 4. března
Budyšínský rukopis Kosmovy kroniky

4. března - 18. března
Dalimilova kronika

18. března - 1. dubna
Pulkavova kronika

1. dubna - 15. dubna
Marignolova kronika

15. dubna - 29. dubna
Rukopis královédvorský a zelenohorský

"Staré pověsti české jsme koncipovali tak, aby bavily nejen děti školou povinné, ale i nás, kteří jsme školním lavicím již odrostli. Nyní jsme se rozhodli ukázat rukopisy, o kterých jsme se všichni učili, ale téměř nikdo z nás je neviděl," řekl ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Kosmova kronika zaznamenává nejstarší českou historii. Je rozdělená do tří částí. Kosmas začíná stavbou babylónské věže a příchodem prvních kmenů na české území. Pokračuje přes panování Kroka, kněžny Libuše až po dívčí a luckou válku.

Jako vůbec první ve svém díle mnich Kosmas vyjmenovává všechna pohanská knížata.

Po Kosmově kronice bude muzeum vystavovat také další literární památky, jejichž originály lidé rovněž hned tak neuvidí. Mezi nimi například Dalimilovu nebo Pulkavovu kroniku.