Do národního parku by měla patřit i část obce Nižbor, pod níž protéká řeka Berounka.

Do národního parku by měla patřit i část obce Nižbor, pod níž protéká řeka Berounka. | foto: Vít Štěpánek

Obce z Rakovnicka jsou pro národní park, doufají ve více dotací

  • 1
Osmnácti obcí na Rakovnicku se dotkne vyhlášení národního parku, který zde chce stát zřídit. Obce doufají, že by jim mohl park pomoci k penězům na infrastrukturu. Kraj s vyhlášením parku nesouhlasí.

Jako jediná obec s celým svým katastrem se má stát Karlova Ves součástí připravovaného Národního parku Křivoklátsko. Ten chce stát zřídit na šestině území dosavadní CHKO a chránit především unikátní přírodní lesy s více než osmdesáti druhy stromů.

Národní park Křivoklátsko

Měl by vzniknout během několika měsíců na šestině CHKO a bude zabírat 102 km čtverečních. MŽP si slibuje lepší ochranu unikátních lesů, fauny a flory, přísněji se bude regulovat zvěř. Momentálně se k návrhu zákona o vzniku parku vyjadřuje osmnáct dotčených obcí a kraj, po připomínkovém řízení půjde návrh do vlády a parlamentu. 

Obec, která bude přímo v parku: Karlova Ves

Obce, kterých se park dotkne částečně: Běleč, Branov, Bratronice, Broumy, Čilá, Hracholusky, Hřebečníky, Chyňava, Karlova Ves, Kublov, Nižbor, Ostrovec Lhotka, Podmokly nad Berounkou, Račice, Roztoky u Křivoklátu, Skryje, Sýkořice, Zbečno

Zdroj: MŽP ČR

Správa parku by rovněž mohla účinněji regulovat stav přemnožené lesní zvěře. Návrh na zřízení parku brzy zamíří do vlády, připomínkují jej nyní obce, kterých se park alespoň částečně dotkne, i kraj.

Zastupitelstvo Karlovy Vsi zatím k návrhu ještě neřeklo ani ano, ani ne. Zvažují několik věcí. "Naše silnice jsou v katastrofálním stavu. Park by přitom přilákal turisty, provoz by se určitě zvýšil. Cesty by se předtím musely opravit," říká starostka Iveta Kohoutová, která sama je spíše pro návrh.

Lidé v obci se také podle ní bojí dalších stavebních omezení, která by zvýšená ochrana přírody přinesla. "Ujišťují nás, že by k ničemu takovému nedošlo. Ale vždy je důležité, kdo na takové správě parku sedí," říká starostka.

MF DNES oslovila i další obce, jichž se národní park třeba okrajově dotkne. Například Skryje, Zbečno nebo Račice jsou pro zřízení parku. Naopak již rozhodnuto je na kraji, který s parkem nesouhlasí a své stanovisko již poslal na ministerstvo životního prostředí.

"V nejcennějších částech CHKO je přírodní bohatství chráněno soustavou maloplošných chráněných území. Dosavadní ochrana je dostatečná a zřízení parku je zbytečné," uvedl hejtman Josef Řihák.

Kraji se nelíbí ani fakt, že vyhlášení parku bude stát padesát milionů.

Ministerstvo životního prostředí se chce předtím, než návrh projedná vláda, dohodnout především s obcemi. Podle mluvčího resortu Matyáše Vitíka je dohoda pro bezproblémovou existenci parku zásadní. "Budeme ale v připomínkovém řízení samozřejmě jednat i s krajem," říká Vitík.

Debatu nad národním parkem otevřeli před měsícem při návštěvě CHKO Křivoklátsko ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a ministr zemědělství Petr Bendl (ODS), který zde zkritizoval stav hospodaření Lesů České republiky a následně v nich nařídil kontrolu. Projednávání se táhne několik let.

Národní park funguje standardně ve třech ochranných zónách. V první, nejvyšší ochraně mohou lidé chodit pouze po vyznačených stezkách.

"V návrhu zákona o Národním parku Křivoklátsko je ale pamatováno na možnost vstupu mimo cesty pro obyvatele či majitele nemovitostí," upozorňuje Matyáš Vitík. Stejně tak by podle Vitíka mohli místní sbírat v první zóně i houby či lesní plody, pokud by tím přírodu nepoškozovali.