Opencard (ilustrační snímek) | foto: Petr Topič, MAFRA

Praha bude uznávat papírové kupony souběžně s Opencard, rozhodli radní

  • 72
Rada hlavního města schválila možný návrat papírových kuponů na cestování v MHD. Mohly by se začít vydávat, pokud dojdou licence k Opencard. Podle primátorky Adriany Krnáčové ale není nutné vyvolávat paniku tím, že by se karta Opencard rušila.

Podle radního pro dopravu Petra Dolínka byla jen schválena alternativní možnost, jak prokazovat a pořizovat si jízdné.

„To není návrat k papírovým kuponům. To je existence uznávání papírových kuponů souběžně s elektronickými kupony,“ řekl dopoledne Dolínek iDNES.cz.

Tento krok označil za prevenci. „Je to preventivní krok - ať se stane, co se stane. Je to alternativa, jak si může návštěvník Prahy nebo Pražan pořídit jízdné a prokazovat ho,“ dodal Dolínek.

Opencard se neruší, ubezpečila Krnáčová

Primátorka Adriana Krnáčová odpoledne ubezpečila stávající držitele Opencard, že pro ně se vůbec nic nemění.

„Případné změny se v budoucnu dotknou výhradně nových klientů, a to pouze za předpokladu, že dojdou ty licence, které má město k dispozici. I nadále platí to, co jsme s kolegy deklarovali. Papírové kupóny nejsou komplexním řešením, které bychom chtěli brzy představit, nýbrž záložním,“ řekla Krnáčová.

Město je podle ní v současné chvíli připraveno začít okamžitě tisknout kupony pro měsíční jízdné (asi 300 tisíc kusů) a pro čtvrtletní jízdné (asi 600 tisíc kusů). Roční papírové kupony pak budou k dispozici k 1. březnu. Do té doby by se roční kupony vydávaly prioritně elektronicky na zbývajících licencích.

„Skutečně není nutné vyvolávat paniku tvrzením, že se Opencard ruší a přecházíme zpět na papír,“ dodala primátorka Adriana Krnáčová.

Praha kvůli potřebě nových licencí rovněž zkrátila lhůtu, po které může odblokovat a znovu využít licence ke ztraceným či odcizených karet - nevyužívaných kusů je nyní asi 70 tisíc. Lhůta se zkrátí ze tří na dva měsíce. Město také zruší automatické prodlužování platnosti karet o dva roky.

Návrat ke kuponům kritizují opoziční zastupitelé.

„Současné vedení vrací Prahu o deset let zpět. Nechápu, jak je možné, že nová ráda nemá kompetentního radního, který by se IT a Opencard věnoval prioritně, a místo toho ji nechává v gesci opozičním zastupitelům z České pirátské strany, kteří jsou odborníky na IT asi proto, že rádi stahují ilegálně filmy,“ řekl ČTK předseda pražské ODS a zastupitel Filip Humplík.

Martin Opatrný, mluvčí firmy eMoneyServices (EMS), která Opencard vlastní, ale už v pátek řekl, že garantovat případný souběh obou systémů bez dohody s EMS není možné.

Nyní uvedl, že bez podpory systému ze strany EMS, která skončí s lednem, může projekt zkolabovat.

„Systém obsahuje citlivá osobní data více než milionu uživatelů a také zhruba dvě miliardy korun. Jestliže se kdokoliv rozhodne nechat takovýto systém bez podpory, pak se jedná o obrovský hazard,“ řekl ČTK Opatrný.

Problémy s vydáváním kuponů nebudou, říká dopravní podnik

Podle mluvčího pražského dopravního podniku Jiřího Štábla nebude s vydáváním papírových kuponů problém.

„Pro DPP tedy dnešní rozhodnutí rady nepředstavuje výraznější komplikace. Dotisk kuponů zhruba na rok vyjde přibližně na 2,4 milionu korun. Vydávání papírových předplatných kuponů funguje bezproblémově již v současnosti pro studenty a také pro pásmový provoz PID,“ řekl Štábl iDNES.cz.

Dodal, že dopravní podnik byl pověřen zajištěním tisku časově předplacených kuponů a informování cestující veřejnosti s účinností od 1. března.

Kartu, která slouží především jako tramvajenka, si dosud vyzvedlo asi 1,2 milionu cestujících. Deset minulých radních za TOP 09 a ODS kvůli projektu čelí obvinění. Spor Prahy a EMS řeší soud.

Primátorka Adriana Krnáčová už dříve uvedla, že Praha bude chtít změnit způsob, jakým se nyní v Praze jezdí hromadnou dopravou.

24. listopadu 2014