Téměř čtrnáctimetrový sloup nesl dvoumetrovou pozlacenou sochu Panny Marie...

Téměř čtrnáctimetrový sloup nesl dvoumetrovou pozlacenou sochu Panny Marie stojící na přemoženém drakovi. V rozích několikastupňového podstavce byly čtyři sochy andělů. | foto: Společnost pro obnovu mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze

Návrat mariánského sloupu k orloji se přiblížil, Praha kývla na přípravy

  • 17
Po úterním jednání městské rady je o něco pravděpodobnější, že se na Staroměstské náměstí v Praze vrátí kopie barokního mariánského sloupu. Město provede archeologický průzkum, vypíše architektonickou soutěž, a definitivně by se o umístění sloupu mělo rozhodnout příští rok.

"Radní dnes schválili harmonogram přípravné fáze. Ta v sobě obsahuje odborné semináře, veřejnou ideovou a architektonickou soutěž na celou koncepci a archeologický průzkum," uvedla mluvčí magistrátu Tereza Králová.

Kromě mariánského sloupu, který byl zbořen po vyhlášení nezávislosti Československa v roce 1918, by se na náměstí mohla vrátit také Krocínova kašna. Toto renesanční dílo bylo zbouráno v roce 1862 v souvislosti s novogotickou dostavbou radnice.

Za přípravné práce město zaplatí asi 4,4 milionu korun, náklady na osazení sloupu by pak podle odhadů měly činit 3 miliony. Praha chce ale získat příspěvek od ministerstva kultury.

Mariánský sloup se roztříštil o dlažbu pátý den po vzniku samostatného československého státu. K zemi ho strhl zfanatizovaný dav vedený bohémem Frantou Sauerem, jenž se domníval, že ničí symbol habsburské nadvlády.

Podle Karla Kavičky ze společnosti, která bojuje za obnovu sloupu, však měla památka úplně jinou symboliku. "Málo se ví, že v roce 1650 nebyl postaven na oslavu vítězství na Bílé hoře, ale jako poděkování světici za ochranu a zároveň i na oslavu hrdinství Pražanů při bojích se Švédy při obraně města," uvedl.

,