Návštěvníci si vyzkoušejí práci forenzního antropologa.

Návštěvníci si vyzkoušejí práci forenzního antropologa. | foto: Hrdličkovo muzeum člověka

Buďte jako Sběratelé kostí, láká pražské muzeum na netradiční kurz

  • 0
Která kost se zlomí při uškrcení? Jak se na kostře projeví syfilis? Co obnáší práce forenzního antropologa, zjistí návštěvníci Hrdličkova muzea člověka v Praze. Dozvědí se nejen o kosterních projevech nemocí. Muzeum láká i na posmrtné masky slavných.

Na forenzního antropologa, jakým je třeba doktorka Brennanová ze Sběratelů kostí, přezdívaná Kůstka, si můžete zahrát tuto sobotu v Hrdličkově muzeu člověka ve Viničné ulici.

To pořádá workshop s názvem Sběratelé kostí – Stopy a odlitky. Podobnost s názvem amerického seriálového hitu je prý čistě náhodná. Jak vysvětluje koordinátorka muzejních workshopů Mária Štůbňová, antropologům se tak prostě říká.

"Na kostech poznáte třeba rakovinu, artrotické změny, různá zánětlivá onemocnění, Forestierovu chorobu, ale i syfilis," popisuje Štůbňová.

Na plastové replice lidské kostry i na skutečných kostech si mohou návštěvníci ověřit své znalosti biologie, rozeznat mužskou kostru od ženské anebo si jednu zkusit sestavit.

Otisky prstů i portrét zločince

Kromě kostí však uvidí i třicítku posmrtných masek známých umělců a vědců. Tedy třeba to, jak se po smrti tvářil slavný Beethoven.

"Když člověk zemře, svaly v obličeji se uvolní a tvář získá klidný výraz. Pověstnou smrt v očích máme ještě před smrtí," říká Štůbňová a dodává, že tyto masky byly v minulosti obdobou fotografie. Dnes už se dělají mnohem méně.

V sobotu 19. října si účastníci dalšího workshopu v muzeu s názvem Po stopách zločinu vyzkouší práci v oborech daktyloskopie, která zkoumá otisky prstů, či trichologie. To je věda o vlasech a chlupech. Sestaví si také portrét zločince.

Na oba workshopy si je třeba vytvořit rezervaci zde. Sběratelé kostí stojí 160 korun, Po stopách zločinu o devadesát korun víc. V nabídce je vždy dopolední a odpolední termín.