Hráči Pokémon Go se sešli na pražském Václavském náměstí (23. července 2016)

Hráči Pokémon Go se sešli na pražském Václavském náměstí (23. července 2016) | foto: Michal Sváček, MAFRA

Žena byla napadena při chytání Pokémonů, slovních útoků přibývá

  • 214
Mezi hráči nové mobilní hry se začínají množit projevy nepřátelství. Kromě slovních urážek, které se množí především na internetu, už došlo také k prvnímu fyzickému útoku, který prý se hrou mohl souviset. Skupina náctiletých kluků napadla při lovu Pokémonů ženu v Kosmonosech.

Herní novinku Pokémon Go hrají již desítky milionů lidí po celém světě, Prahu nevyjímaje. Její fanoušci ji považují za skvělý způsob, jak se seznámit s lidmi se stejnými zájmy, a tvrdí, že hra dostane ven i ty, kdo by jinak svůj volný čas na čerstvém vzduchu netrávili.

Jak se ale ukazuje, chytání pokémonů pomocí nejnovější aplikace má i své stinné stránky. Jednou z nich je nebezpečí, do kterého se hráči často dostávají kvůli své nepozornosti. A druhou agresivita, která mezi hráči bují.

„V úterý auto málem přejelo holku u Národní galerie,“ popisuje na Facebooku Radka Ciperová, jak někteří hráči při hledání pokémonů sledují spíše mobilní telefon než okolí. Není jediná, kdo podobné zkušenosti na sociálních sítích sdílí.

Skutečná bitva o „stadion“

Co nemusí být na první pohled zřejmé, je zvyšující se rivalita a nesnášenlivost mezi lidmi, kteří novou aplikaci používají. Původ napjatých vztahů se skrývá v tom, že hráči jsou rozděleni do třech týmů s názvy Valor, Mystic a Instinct. Ty spolu v ulicích města zápasí o nadvládu nad virtuálními „stadiony“. Tedy nad místy, která mají ve virtuálním prostředí, jež kopíruje mapu reálného světa, pevně dané umístění a vždy mohou patřit pouze jedinému týmu.

Aby hráči „stadion“ pro svůj tým získali, musí jej za pomoci vlastních pokémonů vybojovat proti těm, které tam zanechali hráči z konkurenční skupiny. Právě tento element soupeření berou někteří lidé vážněji než jiní.

„Rivalita mezi týmy je občas opravdu až moc silná a je to vidět i v diskusích na internetu,“ říká Sivoi Joshua Tony, jeden ze správců největší české komunity Pokémon Go na Facebooku, která má již více než sedmnáct tisíc členů.

Nebezpečí Pokémon Go

  • Dosud nevídaný způsob propojení virtuální reality a pohybu ve skutečném světě přivádí některé hráče do nečekaných situací.
  • Poblíž kalifornského San Diega ve městě Encinitas vedlo hledání pokémonů k pádu dvou mužů z více než dvacetimetrového útesu. Neodradila je ani cedule zákaz vstupu. Oba skončili v nemocnici se středně těžkými zraněními.
  • V Baltimoru jeden z řidičů naboural do zaparkovaného policejního vozu, zatímco chytal pokémony během jízdy. V New Yorku zase jeden z hráčů narazil do stromu. Z incidentu vyvázl se zlomeným kotníkem, jeho auto však bylo na odpis.
  • V Bosně byli hráči Pokémon Go vyzváni, aby se vyhýbali územím, která ještě nebyla vyčištěna od nášlapných min poté, co bylo zaznamenáno několik případů hráčů, kteří do nich vstoupili. V Bosně zůstává od konce války v roce 1995 neobjevených asi 120 tisíc min.
  • Tři dny po oficiálním spuštění Pokémon Go v Japonsku vydala tamní police varování, aby lidé hru nehráli při řízení či jízdě na kole. Reagovali na 36 nehod spojených s hraním Pokémon Go, které se za zmíněných 72 hodin odehrály.
  • Patnáctiletou studentku v Pensylvánii srazilo auto, když se zabraná do nové hry pokusila přejít rušnou silnici. Dívka byla se zlomeninou klíční kosti a mnoha modřinami hospitalizována.
  • Žena ve Wyomingu narazila při hledání pokémonů na mrtvé tělo ležící v řece. Podle tamních policistů se muž s největší pravděpodobností utopil bez cizího přičinění.
  • Lépe dopadli dva krvácející a opilí muži v Kosmonosech, asi padesát kilometrů severovýchodně od Prahy, které se díky hraní Pokémon Go podařilo minulý týden najít jednomu z hráčů. Nepovedlo se mu je však probudit, a tak k nim zavolal policisty a záchranáře. Muže odvezli záchranáři do nemocnice.

Situace podle něj došla až tak daleko, že správci museli přistoupit k pravidelnému mazání komentářů, které podporují agresivní chování vůči ostatním týmům. Soupeření mezi hráči navíc často nezůstává pouze v prostředí internetu.

„Hodně lidí nám píše, že se stávají kvůli hraní Pokémon Go terčem nadávek i venku na ulici. Nejčastěji během dobývání stadionů,“ dodává Tony. Jak se navíc zdá, v jednom případě dokonce skupinka hráčů nezůstala pouze u urážek.

Redakce MF DNES získala kontakt na mladou ženu, která byla podle svého tvrzení kvůli hraní Pokémon Go napadena skupinou chlapců v Kněževsi, obci v těsné blízkosti Prahy.

Napadená si nepřeje uveřejnit své jméno, ale redakce je zná. Jde o ženu, která pracuje na jedné z pražských univerzit. K útoku údajně došlo v sobotu dopoledne, kdy se chystala zabrat jeden ze zmíněných „stadionů“, který předtím již několikrát dobyla.

„Když jsem se k němu blížila znovu, jeden ze skupiny kluků ve věku mezi 13 až 15 lety mě udeřil pálkou z umělé hmoty do předloktí. Pak okamžitě nasedli na kola, odjeli a křičeli na mě sprosté nadávky,“ říká napadená hráčka.

Není si zcela jistá, že byl útok spojený s lovem pokémonů, ale jiný důvod si prý jen těžko dokáže představit. Myslí si, že útočníci chtěli zabránit tomu, aby jim „stadion“ někdo přebral.

„Nemůžu ale ani vyloučit, že byli pod vlivem nějakých látek. Spíše si však myslím, že to bylo kvůli stadionu,“ říká. Útok nicméně nenahlásila na policii, protože jí to přišlo jako ztráta času. „Byl to velký úlek a šok, ale jinak se vlastně nic nestalo. Ani to nebolelo, jen se mi na ruce udělala modřina,“ dodává.

„Je to stejné jako ve fotbale“

Na incidentu i na dalším nevybíravém chování některých hráčů je záhadná hlavně jejich nejasná motivace. Příslušnost k jedné ze tří skupin totiž nepřináší jednotlivým hráčům žádné herní výhody. Jediným rozdílem je jméno a barva týmu. „Je to prostě jako sport. Taky fandíš různým týmům a tvrdíš, že je jeden lepší než druhý. To ale neznamená, že spolu nemůžeme vycházet,“ napsal v jedné z diskusí Jan Zmeškal.

Napjatou atmosféru vnímá i řada dalších fanoušků. „Zdravá rivalita je fajn. Je to přece jen hra a ve hře jde o vítězství. Některé věci ale u nás či jinde ve světě zašly už do extrémů. To však není vina hry, ale hloupost některých lidí,“ dodává další z diskutujících, Dan Hostaša.

Poté, co správci komunitní stránky získali informace o napadené dívce, rozhodli se, že se pokusí nepřátelství mezi hráči mírnit. „Nechceme jen nečinně sledovat vzrůstající nenávist ani aby se podobná událost znovu opakovala,“ říká Tony.

Spolu s ostatními správci tak založil hashtag #StopRivalite, pomocí kterého se dá přehledně vyhledávat obsah na nejrůznějších sociálních sítích, a pustili se do organizování srazů, během nichž se budou všechny tři týmy setkávat. První z nich proběhl včera večer u Letenského zámečku.