Australská firma chce uhlí těžit unikátní metodou, kterou zatím v Evropě nikdo nepoužívá. (Ilustrační snímek)

Australská firma chce uhlí těžit unikátní metodou, kterou zatím v Evropě nikdo nepoužívá. (Ilustrační snímek) | foto: NWR

Těžbu uhlí tu nechceme, obracejí se na stát obce z Mělnicka

  • 16
Obyvatelé obcí na Mělnicku by rádi zabránili australské firmě v plánovaném zkoumání ložisek uhlí v jejich okolí. Společnost Wildhorse Energy chce totiž prozkoumat území pro případnou těžbu takzvaným podzemním zplyňováním. Zástupci obcí poslali odmítavou petici ministerstvu životního prostředí.

Australská firma chce těžit specifickou metodou. Ve vrtech hlubokých čtyři sta až tisíc metrů se uhlí spálí při teplotě tisíc stupňů a vzniklý plyn se může využít na výrobu elektřiny nebo nafty a benzinu.

Zástupci padesáti obcí v regionu se ale takového zásahu značně obávají a firmě to dali jasně najevo. Stejné stanovisko zastávají i místní občanská sdružení a také kraj. Ani to ale nemusí stačit na to, aby australskou firmu Wildhorse Energy stát zastavil.

"Už jsme odeslali odmítavé stanovisko. Nesouhlasíme s průzkumem. Dáváme přednost přírodě a vodě před těžbou," říká starostka Bezna u Mladé Boleslavi Ludmila Novotná.

Starostka Byšic na Mělnicku Jana Poláková dodává, že povolení průzkumného území odmítá spolu s Byšicemi přibližně třicet dalších obcí. Jsou to ty, jejichž starostové se v lednu sešli na jednání s firmou Wildhorse Energy. Jednatel a technický ředitel firmy je tehdy nepřesvědčili (více čtěte zde).

Na Mělnicku putují mezi obyvateli i odmítavé petice. "Naše stanovisko doprovodíme spoustou podpisů občanů a také velkým množstvím posudků odborníků tak, aby bylo neprůstřelné," říká Poláková.

Ministerstvo životního prostředí ovšem může povolit zkoumání ložiska i přes záporné postoje samospráv. "Výsledek správního řízení nelze předjímat," říká Marta Machková z tiskového odboru ministerstva životního prostředí. Středočeský odbor výkonu státní správy ministerstva začne svůj verdikt připravovat po 15. únoru. Do té doby sbírá stanoviska zúčastněných subjektů.

Povolení průzkumu neznamená povolení těžby

Stejný průzkum odmítly už dříve také města a obce na Karvinsku, úředníci ho ale loni v listopadu schválili. K nemilému překvapení Karviné, Dětmarovic a Petrovic, pod kterými se tamní ložisko nachází. Město a dvě obce se proti rozhodnutí úřadu ministerstva životního prostředí odvolaly.

Podle ministerstva může úřad průzkum zamítnout, pokud se prokáže, že jiný zákonem chráněný veřejný zájem výrazně převyšuje zájem na zkoumání ložiska. Ovšem ministerstvo může také dojít k tomu, že bude veřejný zájem chránit pouze přísnějšími podmínkami průzkumu.

"Stanovení průzkumného území však v žádném případě neznamená povolení těžby s jejími případnými negativními dopady. Není dokonce ani oprávněním zahájit průzkumné práce," říká mluvčí ministerstva. Kroků k těžbě je totiž ještě mnohem víc a Wildhorse Energy se vyjádřila, že mohou trvat třeba i patnáct let.

Nicméně obce se měly nyní vyjádřit k prvním dvěma krokům: ke stanovení průzkumného území a také k samotnému průzkumu, při kterém by firma měla mimo jiné i vrtat do země. K vrtům bude ale potřebovat ještě posouzení vlivu na životní prostředí takzvanou studií EIA.

Pak musí znovu žádat ministerstvo o souhlas k podání návrhu na stanovení dobývacího prostoru a tento návrh v dalším řízení podat. Pak teprve může požádat Státní báňskou správu o stanovení dobývacího prostoru. Starostové ovšem míní, že protestovat musí už teď, protože obce a města už v dalších řízeních nedostanou slovo.