Dům si můžete postavit prakticky kdekoli. Možná do něj ale nebudete moci zavést vodu. Ilustrační foto

Dům si můžete postavit prakticky kdekoli. Možná do něj ale nebudete moci zavést vodu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nedostatek vody trápí i Středočeský kraj. Může za to podloží i málo srážek

  • 5
Česká republika bude mít v budoucnu pravděpodobně problémy s nedostatkem vody. Podzemní voda je přitom nezbytná pro více než polovinu Čechů. Středočeský kraj patří díky své geologické stavbě mezi oblasti, kde se neudrží velké množství podzemní vody. Ministerstvo připravilo projekt, který má zásoby vody zmapovat.

"V naší obci máme problémy s nedostatkem vody. Platí proto upozornění pro ty, kteří mají zájem postavit si u nás dům. V tom jim sice bránit nebudeme, ale už je nemůžeme připojit na vodovod," upozorňuje Václava Fleišmanová, starostka obce Bzová na Berounsku.

Střední Čechy patří k lokalitě, kde jsou obecně nízké zásoby podzemní vody. "Nejhůř jsou na tom Slánsko, Brdy a také Rakovnicko," říká hydrolog Radek Vlnas z Českého hydrometeorologického ústavu.

KDE JSOU NA TOM S VODOU NEJHŮŘ

* střední a dolní tok Labe
* dolní tok Berounky
* střední Povltaví

LOKALITY

* Slánsko
* Brdy
* Rakovnicko

DŮVODY NEDOSTATKU VODY

* zeměpisná poloha
* geologické složení
* teplé počasí a málo srážek

Nejhorší je tedy situace na středním a dolním Labi, na dolní Berounce a vysychá i oblast středního Povltaví.

Důvodů kolísání hladiny vody je víc. "Prvním důvodem je zeměpisná poloha. Například na Rakovnicko zasahuje srážkový stín Krušných hor. Zároveň je to nejteplejší oblast v Čechách, podobně jako jižní Morava," říká Vlnas.

V kraji jsou také horší podmínky pro vytváření větších zásob podzemní vody. To potvrzuje i Renata Kadlecová z České geologické služby. "Geologické složení části kraje příliš nenahrává udržení vody, její akumulace je proto menší," uvádí Kadlecová.

"Dopředu je těžké odhadnout, co bude," doplnil Vlnas. V minulém roce byl například vody dostatek díky vydatným bouřkám na přelomu června a července.

Výzkum vody po dvaceti letech

Z dlouhodobého hlediska by však situace neměla být kritická. "Problém hladiny podzemní vody je velice komplikovaný. Teď odstartuje projekt, ve kterém budeme sledovat asi jednu třetinu území republiky a budeme dělat potřebné výpočty. Naposledy se to dělalo před dvaceti lety," upřesňuje Kadlecová.

Na řadě rozsáhlých území, kde se voda sdružuje, není stanovený její vhodný způsob čerpání. Plán by měl těmto neuváženým krokům udělat přítrž.

Následkem neopatrného nakládání došlo k zániku pramenů například v povodí Pšovky na Kokořínsku. Dále poklesl průtok v povrchových tocích na Rakovnicku a poklesla také vodnost chráněných mokřadů.

Vodu řeší kraj i ministerstvo

"Lokalita Středočeského kraje je jedním z míst, kde se zásoby vody snižují. Podrobné informace získáme právě z projektu České geologické služby," vyjádřila se ke stavu podzemní vody mluvčí ministerstva životního prostředí Michaela Jendeková.

Ani vedení kraje nejsou vodní podmínky lhostejné. Finančně podporuje projekty, které řeší zásobování obyvatel pitnou vodou.

"Projekt probíhá v rámci programu Středočeského fondu životního prostředí a zemědělství. V roce 2009 jsme přispěli částkou přibližně 37 milionů korun, v roce 2010 to bylo zhruba 33 milionů," řekla tisková referentka kraje Markéta Vítková.

Problémem jsou staré vodovody a málo studen

Vodovody v kraji pocházejí mnohdy z konce dvacátých let minulého století. "Staré vodovody jsou problematické, protože u nich často dochází k úniku vody. Dnes se již dělají potrubí plastová, kde je riziko mnohem menší," vysvětluje Kadlecová.

Kraj má zpracovaný dokument Plán rozvoje vodovodů a kanalizací Středočeského kraje do roku 2015, který navrhuje konkrétní technická řešení úniků vody.

"Vodovod máme z roku 1929. Na konci minulého roku jsme díky finanční pomoci kraje zkolaudovali alespoň přivaděč vody z vodojemu, takže teď čekáme, jak se to projeví," říká starostka Bzové Václava Fleišmanová.