Oficiální mobilní aplikace hlavního města

Oficiální mobilní aplikace hlavního města | foto: Vítězslav Bureš, iDNES.cz

Aplikace hlavního města získala dvě ocenění. Přesto možná skončí

  • 17
Získala dvě prestižní ocenění, stáhlo si ji přes 40 tisíc lidí. Přesto možná mobilní aplikace Praha! skončí. Končící rada se totiž neshodla na jejím pokračování, o rozvoji systému tak bude muset rozhodnout nové vedení hlavního města. Podpora aplikace skončí za půl roku.

Na chodníku před budovou magistrátu na Mariánském náměstí je z dlažebních kostek složen QR kód. Kdo má v chytrém telefonu nainstalovanou čtečku těchto kódů a na místě ji použije, tomu jeho mobil doporučí aplikaci hlavního města s názvem Praha!

Příští rok může být QR kód před vchodem do Nové radnice úplně k ničemu a stejně tak i aplikace. Přestože totiž Praha! získala dvě prvenství, jedno v celostátní soutěži o IT projekt roku 2013 a druhé v kategorii Nejlepší elektronická služba v soutěži Zlatý erb, dosavadní vedení města neschválilo nutnou podporu projektu a ten tím pádem může definitivně skončit.

Co dnes umí mobilní aplikace Praha!

  • Díky aktuálnímu zobrazení dopravních kamer zjistí uživatel aplikace, které ulice jsou zacpané.
  • Dokáže najít v databázi placených a neplacených parkovacích zón a stání nejbližší místo.
  • Obsahuje programy městských divadel, výstav, kin, klubů a dalších událostí v metropoli.
  • Zobrazuje pražská sportoviště a informuje o sportovních akcích.
  • Aplikace informuje o kvalitě ovzduší a o aktuálním počasí.
  • S její pomocí mohou lidé nahlásit vandalismus, černou skládku, poruchu veřejného osvětlení a další problémy.
  • Aplikace také obsahuje důležitá telefonní čísla na úřady.

Důvodem je neshoda končící rady hlavního města. Pro pokračování a rozvoj aplikace totiž nehlasoval dostatečný počet jejích členů.

„O rozvoji systému musí rozhodnout další politická reprezentace,“ řekl MF DNES primátor města Tomáš Hudeček.

Podpora aplikace končí v květnu a městu se tak krátí čas na vyhlášení veřejné soutěže.

Pokud ji nevypíše včas, může se stát, že aplikace v květnu přestane fungovat a lidé si ji začnou mazat z telefonů.

Podle magistrátního odboru informatiky má město několik možností, jak s aplikací naložit.

Ta nejvíce velkorysá počítá s tím, že magistrát zaplatí za podporu a aplikaci navíc rozšíří o další funkce, na druhé straně stojí varianta úplného zániku, ve hře je také střední cesta: město zaplatí za podporu, ale nebude aplikaci nijak dál rozvíjet.

Před dvěma týdny rada smetla ze stolu materiál, který počítal nejen s podporou, ale právě i s rozšířením o nové funkce. Aplikace, kterou si doposud stáhlo přibližně 40 tisíc lidí, by tak například zjednodušila situaci řidičům, jejichž auto bylo odtaženo, komunikaci s městskou policií, nabídla by mapy veřejných toalet, státních institucí, nemocnic, a to včetně ordinačních či úředních hodin.

Nově by si ji mohli navíc stáhnout i lidé, kteří mají Windows Phone. Aplikace nyní funguje jen pro operační systémy Android a iOS.

„Samozřejmě může existovat více podobných pražských aplikací, ale obrovská výhoda této je, že se nám do ní podařilo integrovat městské firmy, a to není vůbec jednoduché. Byla by škoda o to přijít,“ vysvětluje radní pro informatiku Jan Vašíček (TOP 09).

Kromě aktuální dopravní situace, kterou mohou lidé v aplikaci sledovat díky propojení s webem Technické správy komunikaci, by se do budoucna například cestující mohli dozvídat o náhlých výlukách MHD.

Aplikace by také dokázala vybrat nejrychlejší cestu autobusem, tramvají či metrem s ohledem na aktuální nehody, uzavírky a kolony v pražských ulicích.