Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Škola v Rathově městě bude mít jen dvě třídy, dotace od kraje dostane

  • 19
V bydlišti Davida Ratha bylo otevřeno nové gymnázium. Vypadá to ale, že nebude naplněno tak, jak vedení kraje předpokládalo. Před čtvrtým kolem přijímacích zkoušek je přijato celkem 30 dětí. Celoroční provoz budovy se šestnácti třídami, kde se zaplní zřejmě jen dvě, bude hradit kraj.

V posledních dvou letech ve středních Čechách klesly o 30 % provozní prostředky škol, které jim posílá jejich zřizovatel - Středočeský kraj. Ředitelé hlásí, že mají málo peněz.

Kraj se nyní přesto chystá financovat provoz nového gymnázia v Hostivici v Praze-západ, kde bydlí současný hejtman David Rath. Ten sem již poslal desítky milionů korun z krajského rozpočtu na zvelebení města. Do školy však chce nastoupit jen třicet studentů - do osmiletého gymnázia čtyřiadvacet a do čtyřletého šest.

Gymnázium Hostivice

O zřízení nového gymnázia rozhodl kraj loni, protože v Praze-západ tento typ školy chybí. Do konce ledna se předběžně přihlásilo čtyřicet zájemců o studium

Přijímací řízení do osmiletého studia je již uzavřené. Gymnázium přijalo 24 žáků

Do čtyřletého studia se v prvním kole přihlásilo deset žáků, přijati byli všichni, ale jen dva chtěli skutečně nastoupit. Po třech kolech má škola šest odevzdaných zápisových lístků a vyhlásila čtvrté kolo přijímacího řízení.

Zájemci mohou přihlášky odevzdat do 23. června.

"Už je jasné, že se škola otevře. I třída pro šest studentů, s tím počítám," řekla ředitelka nového gymnázia Petra Šnajberková. V budově bývalé základní školy, kde je šestnáct tříd, plánují přes léto připravit čtyři třídy. "Není potřeba celou budovu vytápět, zásadní bude první nadzemní podlaží, zbytek bude v udržovacím režimu," dodala Šnajberková.

Ředitelé některých škol nechápou rozhodnutí kraje zřídit nové gymnázium kousek od Prahy, kde je řada prestižních gymnázií, a navíc v době, kdy se školy perou o studenty, kterých je málo.

Celoroční provoz zaplatí kraj

"Jak to chtějí utáhnout, když mají tak málo dětí? Budou muset dostat nějakou extra dotaci, která se bude vymykat všem pravidlům, dotace na provoz totiž dostáváme striktně na žáka," tvrdí ředitel středočeské školy, který si nepřál uvést své jméno.

Průměrné provozní náklady na jednoho žáka gymnázia zřizovaného krajem jsou v letošním roce něco přes pět tisíc korun. Náklady na jednoho žáka gymnázia v Hostivici by se podle mluvčí kraje Berill Maschekové neměly výrazně lišit. Celoroční provoz tak pětitisícová částka vynásobená počtem žáků v Hostivici nemůže pokrýt.

"Celoroční provoz budovy a provozní náklady bude platit zřizovatel. Ale zatím nevíme, kolik to bude, budeme to řešit průběžně. Kraj je ale jediným zdrojem provozních prostředků. Od tohoto pětitisícového průměru to v tomto případě nejde odvozovat," potvrdila ředitelka školy.

Hlavním důvodem zřízení školy nebyl zájem uchazečů

"Provozní prostředky škole stačit nebudou, to je nereálné. Ale to by řešila každá škola, která začíná, zřizovatel by provoz musel dofinancovat ze svého. Přes dvacet přihlášených dětí do jedné třídy, to je standardní, ale třída se šesti žáky by se neměla vůbec otvírat," řekl ředitel nymburského gymnázia a předseda Asociace ředitelů gymnázií Jiří Kuhn.

Ten upozorňuje na úskalí přijímacího řízení. "Jakmile ředitel rozhodne o přijetí studenta a on odevzdá zápisový lístek, nemá jinou možnost než ho přijmout. Ústupová cesta není," uvedl. Ředitelka hostivického gymnázia není nezájmem o školu zklamaná. "Člověk si spíš řekne, že má špatný odhad," řekla.

"Při rozhodování o zřízení gymnázia v Hostivici nebylo hlavním hlediskem zájem uchazečů o studium. Hlavním důvodem bylo, že v této lokalitě je v posledních letech značný nárůst obyvatel a není zde žádná střední škola tohoto typu a žáci odcházejí studovat do Prahy," popsala Mascheková. Podle ní se však dá předpokládat, že v budoucnu se zájem o školu zvýší.