Někteří nově zvolení zastupitelé se na radnici nakonec neobjeví. Ilustrační foto

Někteří nově zvolení zastupitelé se na radnici nakonec neobjeví. Ilustrační foto | foto: Jan Karásek, MAFRA

Několik zvolených zastupitelů složilo mandát, možná aby uvolnili místo jiným

  • 0
Než někteří nově zvolení středočeští zastupitelé stačili poprvé zasednout v zastupitelstvu, na svůj mandát rezignovali. Vzbuzuje to pochybnost, zda to s kandidaturou mysleli opravdu vážně, nebo zda sloužili pro jiné politiky jen jako "výtah" k moci.

Ve volbách to byly hvězdy kandidátek jednotlivých stran, přesto v zastupitelstvech nezasednou. Letošní komunální volby přinesly i nový, poněkud zvláštní fenomén. Někteří kandidáti, většinou ti, které voliči podpořili a křížkováním vynesli nahoru, bezprostředně po volbách dobrovolně rezignovali.

Voliči se teď právem cítí oklamáni. Mezi zvolenými kandidáty, kteří po volbách odstoupili, je hodně lékařů. Právě těm tradičně voliči důvěřují a hlasují pro ně.

Zvláštní, že lékař až po volbách zjistí, že to nestíhá

"Upřednostňuji praxi dětské lékařky. Vidím kolem sebe ve Volbě pro Kladno spoustu mladých, inteligentních lidí, kteří práci v zastupitelstvu budou rádi vykonávat," řekla kladenská lékařka Eva Kosinová, která kandidovala za novou politickou stranu Volba pro Kladno.

ZVOLENÍ KANDIDÁTI, KTEŘÍ REZIGNOVALI

Kolín
zástupce ředitele školy Jiří Tuček
chirurg Pavel Hoffmann (oba za sdružení Kolíňáci)

Kladno
dětská lékařka Eva Kosinová (Volba pro Kladno)

Mladá Boleslav
poslanec Jan Smutný (TOP 09)

Žebrák
daňový poradce Jaroslav Vlach
úředník Pavel Schovánek (oba TOP 09 a nezávislí)

Pozn.: jde o příklady

Ve volbách byla úspěšná. Ze šestého místa na kandidátce ji hlasy voličů vynesly na druhou pozici, tedy hned za lídra strany, exprimátora Milana Volfa. "Nezdá se mi pravděpodobné, že by až na poslední chvíli zjistila, co to obnáší. Zastupitelkou byla už v předminulém volebním období," poznamenal kladenský primátor Dan Jiránek (ODS).

Jsou to přitom právě lékaři, kteří se podobně jako učitelé těší největší důvěře a úctě veřejnosti. "Proto je také politické strany před volbami hodně shánějí. Lékaři pomáhají lidem, mají prestiž, a tak jsou dobře volitelní," připustil bývalý místostarosta Kolína Pavel Hoffmann (nyní sdružení Kolíňáci).

I on je jedním z lékařů, který vzápětí po volbách odstoupil. Oficiálně to vysvětluje zdravotními důvody. Neoficiálně však přiznává, že ho k tomu přiměly i povolební tahanice a vyjednávání o místa v radě.

"Uvědomuji si, že jsem zklamal důvěru voličů, to určitě. Ale i ty aféry v Kolíně, psychický tlak, to, že jsem v minulé radě byl náměstkem primátora a současně působil jako chirurg, z toho všeho mi vyšlo, že mi to za to nestojí," připustil Hoffmann.

Možná byli lékaři jen mucholapky na hlasy voličů

V politických kuloárech se hovoří o tom, že zejména u malých stran to může být trik, jak přitáhnout zájem voličů. Nemusí to však vždy být jen lékař, kdo sehraje úlohu mucholapky.

Ve městě Žebrák na Berounsku rezignovali na mandát zastupitele Jaroslav Vlach a Pavel Schovánek (oba TOP 09 a nezávislí).

Oba byli ve volbách úspěšní. Daňový poradce Vlach se posunul z patnáctého místa na kandidátce na třetí, úředník Schovánek, sedmička na kandidátce, skončil jako první. "Oba jako důvod uvedli, že tak byli domluveni od začátku, kdy se kandidátka sestavovala," potvrdil starosta Daniel Havlík (Sdružení nezávislých kandidátů).

Kladenský primátor Dan Jiránek připouští, že zabránit rezignaci zvolených zastupitelů nelze. Je to prý pouze na nich. "Elegantně by se však takovým potížím dalo vyhnout, kdyby se uvolněné místo nenahrazovalo člověkem z téže politické strany, ale nejbližším kandidátem podle pořadí zvolení bez ohledu na politickou příslušnost," uvedl Jiránek.

Za rezignací Kosinové byly osobní tlaky

Řada lékařů ve středočeských zastupitelstvech ale nakonec zasedne. To je případ třeba mladoboleslavského radního a lékaře Pavla Nechanického (TOP 09). Toho křížkování lidí vyneslo z třetí příčky kandidátky na první.

"Jako lékaři máme tu výhodu, že nás zná hodně lidí, proto je na kandidátkách politických stran tolik doktorů. Učitelé jsou na tom podobně, znají je nejen studenti a žáci, ale i jejich rodiče," podotkl Nechanický.

Lékaře, kteří po volbách rezignovali, však někdy právě důvěra voličů svazuje. Podle informací MF DNES byly skutečným důvodem odstoupení kladenské lékařky Evy Kosinové osobní tlaky, jimž byla v souvislosti s kandidaturou vystavena.

"Šlo o to, že její dcera si v jedné z internetových diskusí přečetla, že paní doktorka je jako kandidátka Volby pro Kladno ochotna spolupracovat s komunisty. To se jí hodně dotklo, je totiž silně pravicového smýšlení," uvedl dobře informovaný zdroj.

Diskuse narážela na to, že lídr Volby pro Kladno Milan Volf po volbách jednal i s komunisty o koalici, která by vyšachovala ODS.