Lukrécia Veseláková necelý měsíc předtím, než šla na operaci, kterou nepřežila | foto: archiv Františka Veseláka

Vinu za smrt manželky nemocnice popírá. Rodina čeká na verdikt osm let

  • 4
Už téměř osm let čeká František Veselák z Loun na verdikt, kdo může za smrt jeho manželky Lukrécie. Ta šla na operaci malého nádoru ve střevě, ale pouhé čtyři dny po ní zemřela. František Veselák se proto obrátil na soud. Doteď však nepadl pravomocný rozsudek.

Verdikt je důležitý pro nemocnici nejen kvůli tomu, jestli bude platit milionové odškodné Františkovi Veselákovi a jeho dětem. Pokud totiž soud potvrdí pochybení nemocnice, hrozí, že zdravotní pojišťovna jí zpětně strhne peníze, které za léčení paní Veselákové zaplatila.

Prvoinstanční soud po sedmnácti jednáních a čtyřech vypracovaných znaleckých posudcích dospěl k tomu, že lékaři Vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích nepochybili, a žalobu, kterou František Veselák podal, loni v březnu zamítl.

Muž se však odvolal a případ se dostal na Městský soud v Praze. Ten našel v posudcích rozpory a minulý týden rozhodl, že nechá vypracovat nové. Verdikt, kdo tedy za smrt může, je tak zatím v nedohlednu.

Manželku si ještě užijete, říkal lékař

Tehdy osmapadesátiletá Lukrécie Veseláková šla v září 2006 na operaci malého, asi třícentimetrového nádoru na tlustém střevě. Byl osamocený a bez metastáz. "Doktor mi řekl: na toto se neumírá, vy si manželky užijete ještě až až," vzpomíná Veselák.

Operace proběhla v pátek a když Veselák za manželkou v neděli přišel, svíjela se v bolestech. Přítomného lékaře prý ale žádal o pomoc marně. "Žádný chirurg se na ni nepodíval, žádný ji nevyšetřil. Dávali jí jen prášky proti bolesti a tím zastřeli tu příčinu," popisuje Veselák.

V pondělí, až třetí den po operaci, lékaři na žádost anestezioložky provedli důkladné vyšetření. A zjistili, že tlusté střevo v místě zákroku bylo děravé a v břišní dutině se rozjel zánět. "Výkaly jí minimálně čtyřicet hodin tekly do podbřišku," rozčiluje se.

Nová operace už paní Veselákovou nezachránila a v úterý zemřela. Případ začala vyšetřovat policie a došla k tomu, že část střevní stěny zůstala otevřená. Pravděpodobně proto, že se tam přes svorky nedostal stapler, tedy přístroj, který střevo zašíval.

Kdyby nebyli tak arogantní…, uvažuje muž

František Veselák poté na nemocnici podal žalobu a chce odškodné čtyřikrát 240 tisíc korun - za sebe a tři děti.

"Je to podle tabulek," vysvětluje jeho advokátka Marie Cilínková. Nemocnici by přitom zřejmě nežaloval, nebýt podle jeho slov arogantního chování lékařů, kteří nepřipouštěli chybu a ani se neomluvili.

František Veselák po jednání soudu, který rozhodl, že objedná nový znalecký posudek

Případem se tak začal zabývat Obvodní soud pro Prahu 6. Ten dal nakonec větší váhu posudkům, které nemocnici vyvinily. Zejména fakultní nemocnice Olomouc, která došla k tomu, že postup lékařů byl "lege artis" - tedy v souladu s obvyklými lékařskými postupy. A stejně tak byl prý v pořádku použitý přístroj.

"Každá sestra, každý lékař byli vyslechnuti, soud vzal v úvahu všechny posudky a rozhodoval maximálně objektivně," ohodnotila verdikt za nemocnici její právní zástupkyně Magda Adamová.

Znalci, vysvětlete rozpory, vyzvala soudkyně

Jenže podle soudkyně odvolacího Městského soudu v Praze Blance Chvojové vykazují posudky rozpory. A to zejména ten olomoucké fakultní nemocnice.

"Znalci v posudku nejdříve připustili poškození přístroje, v dalším uvedli, že je téměř jisté, že tam byla vada přístroje, a pak, když byl jeden ze zpracovatelů posudku vyslechnut, tak to vyloučil," uvedla Chvojková. Ta chce, aby znalec rozpory vysvětlil.

Pokud by se přitom potvrdila vada přístroje, znamenalo by to automaticky odpovědnost nemocnice a tedy i vyplacení odškodného pozůstalým.

Jenže to není podle Chvojkové jediný nedostatek předchozího řízení. "Jsou tam i jiné věci, které by znalci měli doplnit. Požádáme proto o nový znalecký posudek," uvedla.

Rozpory totiž prý vykazuje i zdravotní dokumentace. Ošetřující lékař údajně dodatečně opravil pitevní protokol. "Svádí to k tomu, že byl upraven účelově," říká Veselákova advokátka Marie Cilínková.

Sám Veselák je navíc přesvědčen, že případná vina není jen na přístroji. A odmítá tvrzení lékařů, že zhoršování zdravotního stavu jeho manželky bylo plíživé a nerozpoznatelné. "Já je už v neděli upozorňoval, že má velké bolesti," poukazuje.

Kdyby podle něj provedli vyšetření, tak by na protržené střevo přišli. Navíc dle Veselákova tvrzení byla už necelých 24 hodin po zákroku převezena z jednotky intenzivní péče - kdyby na ní zůstala, na problém by se podle něj určitě přišlo.

Na verdikt čeká i zdravotní pojišťovna

Paní Veseláková byla klientkou Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), která zákrok nemocnici proplatila. V případě ale, že by se její chyba potvrdila, mohla by svoje plnění zpětně zkrátit.

"Pokud bychom obdrželi pravomocný rozsudek, byl by pro pojišťovnu důvodem pro provedení cílené revize," potvrdil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý. Pak by se podle něj samozřejmě zjišťovalo, zda byla péče poskytnuta tzv. lege artis či zda poskytovaná péče odpovídá smlouvě.

"Pokud bychom při revizi shledali pochybení, pak by se zjištěné nedostatky finančně vyčíslily a uplatnily vůči poskytovateli tak jako u jakékoliv jiné revize," dodal Tichý. Ten ale současně připouští, že podobných případů je minimum.