(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Nemocnici v Brandýse nad Labem hrozí konkurz, lékaři houfně odcházejí

  • 21
Současný majitel brandýské nemocnice v Praze-východ Petr Švikovský měl v plánu vybudovat moderní nemocniční zařízení s dobrou pověstí. Namísto toho je nemocnice už deset měsíců v insolvenčním řízení, které Švikovský odmítá. Zaměstnanci si stěžují na opožděné vyplácení mezd, lékaři odcházejí.

"Odešlo nás dost, důvod je obecně známý, tedy pozdní a ne zcela úplné proplácení mezd," říká lékař, který našel útočiště v jiné středočeské nemocnici.

Pražská gynekoložka, která nemocnici využívala pro porody, odchod lékařů potvrzuje. "K porodům potřebujeme plně zajištěné dětské oddělení a dobře fungující anestezii. A protože odešli kolegové z těchto oddělení, přesunuli jsme se do Mělníka. Pořád ale věřím, že se situace v nemocnici zlepší," říká lékařka.

Jen do Mělníka přešli během podzimu tři lékaři. "Jsou to lidé s vyšší kvalifikací, ozvali se sami a my je rádi vzali. Jejich odchod je asi otázka nejistoty týkající se dalšího fungování brandýské nemocnice," míní ředitel mělnické nemocnice Tomáš Jedlička.

Personál nám nechybí, říká majitel nemocnice

Švikovský však jakékoli problémy popírá. "Lékařský tým se průběžně obměňuje a problém s vyplácením mezd není žádný," tvrdí. "Občas se tu vymění nějaký primář, to je všechno. A jak platí Všeobecná zdravotní pojišťovna, tak se vyplácejí mzdy. Teď zpožďuje platby, ale jakmile peníze přijdou, okamžitě mzdy vyplácíme," upřesňuje.

A dodává, že několik dobrých lékařů teď do nemocnice přišlo. Ještě v srpnu si však stěžoval, že za současné situace noví lékaři do nemocnice nechtějí.

Všechna oddělení podle něj fungují, jak mají. MF DNES se však svěřila jedna pacientka s nepříliš příjemnou zkušeností. "Ležela jsem na gynekologii a na víkend naše oddělení zavřeli. Prý kvůli nedostatku personálu. A přesunuli nás z gynekologie na porodnici. Pro některé pacientky to bylo docela traumatizující, zvlášť pro ty, co nemohou mít děti," říká mladá žena.

Podle Švikovského má ale třeba právě gynekologie kompletně nový tým a nemocnice je prý plně personálně zajištěna. Personální situací v nemocnici se v říjnu zabývala i VZP, výsledky vyšetřování nyní vyhodnocuje.

Rathovy předpovědi o konci nemocnice se možná naplní

"Bohužel i nemocnice v Neratovicích se potýká s nedostatkem personálu a s omezováním péče. Pro kraj je přitom důležité, aby v této oblasti existovala alespoň jedna nemocnice s garantovanou kvalitou služeb," odpovídá mluvčí kraje Berill Mascheková na otázku, zda je z pohledu kraje nutné, aby v Brandýse existovala nemocnice.

Hejtman David Rath brandýskou nemocnici dlouhodobě kritizoval. Dnes jako by se naplňovala jeho obava. Když současný majitel nemocnice tvrdil, jak velkolepé plány se zadluženou nemocnicí má, řekl Rath: "Řeknu teorii, která nemusí platit, ale ta nemocnice byla na dně, hrozil jí konkurz. Tu ohlodanou kost teď koupila jiná firma, může nemocnici chvíli provozovat, může říkat, že ji chce zvednout, ale pak na sebe vyhlásí konkurz, a tím se beztrestně zbaví dluhů."

A jaká je situace dnes? "Hejtman jednal s novými majiteli, kteří ho informovali o hrozbě konkurzu, tuto skutečnost měl prý bývalý vlastník zatajit. Ve světle těchto informací se hejtmanovy obavy zdají oprávněné," říká jeho mluvčí.

Vedení kraje se o nemocnici dál zajímá, z privatizační smlouvy totiž vyplývá pětiletá lhůta, během níž nesmí omezit rozsah poskytované péče. Tato lhůta skončí příští rok.

"Prvořadým úkolem je ukončit insolvenci, pak budeme uvažovat, jak dál. Soudkyně ale rezignovala, takže když se do konce roku o insolvenci nerozhodne, posune se to minimálně o další půlrok. Takže platím skoro všechno ze svého. Je to vysilující, nemocnici chceme udržet, ale držet něco deset měsíců v insolvenci je velký kumšt," říká Švikovský.