Propouštět se začalo i z kancelářských pozic. Ilustrační snímek

Propouštět se začalo i z kancelářských pozic. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V Praze se začalo propouštět z kanceláří, přibyly tisíce lidí bez práce

  • 51
Dlouhotrvající ekonomická recese dotlačila firmy k propouštění zaměstnanců z administrativních pozic. O místo se tak bojí už i lidé z kanceláří. Od začátku roku přibylo v Praze přes čtyři tisíce lidí bez práce.

Vystudovali vysokou školu a v metropoli plné pracovních příležitostí budují svou kariéru bez většího strachu o budoucnost - vždyť člověk s lepším vzděláním v Praze práci vždycky najde, mysleli si. Až do chvíle, než jejich firma, banka či úřad začaly propouštět z administrativních míst.

"Jelikož recese trvá poměrně dlouho, firmy musí propouštět nejen ve výrobě, ale omezují náklady i na servisních kancelářských místech, což už se začíná dotýkat i Prahy. V posledních měsících začaly propouštět i některé větší banky nebo třeba centrály průmyslových firem, které tu sídlí," říká analytik společnosti Patria Finance David Marek.

To, že o svá místa v Praze nyní nejčastěji přicházejí právě administrativní pracovníci, potvrzuje i úřad práce. "Propouští se na všech pozicích průřezově od vedoucích přes ryze odborné až po administrativní, kterých je opravdu převaha. Na takzvaných 'dělnických' pozicích je propouštění spíše výjimečné," popisuje mluvčí Úřadu práce ČR Jiří Reichl.

Nepříjemným důsledkem této situace je fakt, že novou uspokojivou práci hledají propuštění lidé velmi obtížně. Stejně jako sedmadvacetiletá Miriam Koudelková, která v posledním měsíci podle svých slov obešla několik konkurzů.

"Není těžké práci získat, ale člověk musí jít dolů se svým očekáváním. Firmy mají omezené náklady na pozice a nedá se s nimi vyjednávat - nabízejí méně, ale vždycky i tak na tu pozici někoho najdou," říká absolventka vysoké školy. Sama poznala, jak se pracovní trh v Praze za několik let změnil. "Firmy mají z čeho vybírat a toho využívají. Tak to dříve nebylo," uvažuje Koudelková.

To, že o práci nyní nejčastěji přicházejí lidé z kanceláří, podle úřadů práce logicky odráží strukturu pracovních pozic v Praze. "Osmdesát procent zaměstnaných v Praze pracuje ve službách a tomu odpovídají i profesně ohlášená propouštění," konstatuje Reichl.

Ve statistikách zatím nejsou propuštění příliš vidět

Na oficiálních statistikách mapujících počty lidí bez práce se propouštění v metropoli teprve začíná pomalu projevovat. V lednu byla nezaměstnanost v Praze 4,4 procenta. Od té doby se podíl nezaměstnaných v hlavním městě zvýšil o tři desetiny procenta.

"Propouštění je záležitostí posledních několika měsíců a ještě se ve statistikách nestačilo příliš projevit. Navíc nárůst propuštěných prozatím není takový, aby to trh práce nestačil absorbovat. Pravděpodobně se lidem ještě pořád daří nacházet zaměstnání u jiných firem. Možnosti v pražské ekonomice ještě evidentně existují," komentuje situaci analytik Marek.

Podle Marka čerstvě nezaměstnaní také často zkoušejí začít podnikat nebo pracují na takzvaný švarcsystém. To znamená, že vystupují jako samostatní podnikatelé, i když ve skutečnosti pracují pro nějakého zaměstnavatele. Na úřad práce se tedy nehlásí.

Co se týče nezaměstnanosti, je na tom Praha ve srovnání se zbytkem Česka tradičně nejlépe. Za poslední rok se zde podíl lidí bez práce zvýšil o sedm desetin procenta, což je podle mluvčího úřadu práce Reichla v kontextu celé republiky naprosto marginální.

Nyní je podle aktuálních statistik v metropoli bez zaměstnání téměř čtyřicet tisíc lidí, kteří by mohli do práce hned nastoupit. Volných pozic Praha nabízí necelých osm tisíc.

Nejčastěji v současné době pražské firmy hledají zaměstnance na specializovaná místa. "Největší zájem je nyní o pozice technické, IT a obecně o specializované pozice, jako je třeba obchodní manažer se znalostí čínštiny," říká Miriam Svobodová z personální agentury Trenkwalder.

Doplňuje však, že poptávka u personálních agentur ze strany firem nemusí odrážet skutečnou poptávku trhu. "Firmy totiž často lehce obsaditelné pozice obsazují samy z interních zdrojů, databází a podobně," dodává.