Ilustrační fotografie - Pacient, infúze, nemocný, nemocnice, lékař

Ilustrační fotografie - Pacient, infúze, nemocný, nemocnice, lékař | foto: Profimedia.cz

Nezvládneme ošetřit víc pacientů, říkají lékaři z Homolky a Střešovic

  • 73
Způsob, jakým chce primátor spolu s ministrem zdravotnictví řešit situaci v pražských nemocnicích v případě hromadného odchodu lékařů, je neschůdný. Svoboda s Hegerem prohlásili, že péči pacientům z ostatních nemocnic zajistí Ústřední vojenská nemocnice a Nemocnice Na Homolce. Lékaři ale tvrdí, že to nezvládnou.

Jedenáct neurologů z Homolky v pátek vydalo prohlášení, že v jejich nemocnici na to nebude stačit kapacita.

"Případné zvýšení požadavků na péči o neurologicky nemocné v naší nemocnici by podle našeho názoru vedlo k situacím, které by nebyly řešitelné. Lékaři by tak byli vystaveni riziku konat nekolegiálně a také eticky, medicínsky i právně špatně," napsali lékaři v prohlášení.

Vedení nemocnice připouští, že zvýšit počet služeb, lůžek či zákroků nezvládne a dokáže se o pacienty starat jen v rámci svých současných možností.

Střešovice: Děti neošetříme

Podobně skeptická je ke Svobodově plánu i střešovická nemocnice. "Nemocnice Královské Vinohrady nás kontaktovala, zda v případě potřeby poskytneme péči jejím pacientům. Z naší strany můžeme zajistit akutní péči. Dále musíme vycházet z toho, jakou máme kapacitu," uvedl náměstek ředitele Ústřední vojenské nemocnice Ivan Jeřábek.

Problém by například mohl být s dětmi, vojenská nemocnice se totiž jejich léčením nezabývá. "Určitě nemůžeme vyřešit to, co hodně trápí vinohradskou nemocnici - pokrýt ošetření dětských pacientů z ORL," řekla mluvčí nemocnice Jitka Zinke.

Primátor však říká, že obavy lékařů nejsou v tuto chvíli na místě. "Nikdo po nich teď zajištění akutní péče nechce, protože všechny nemocnice v Praze fungují," prohlásil Svoboda.

Pokud by ale lékaři nakonec skutečně odešli, znamenalo by to v některých nemocnicích odložit plánované operace. Týkalo by se to například Fakultní Thomayerovy nemocnice či nemocnice Na Bulovce. Naopak operační zákroky v Motole by odchod doktorů ovlivnit neměl.

"K datu 14. ledna máme podáno 177 výpovědí lékařů. Pokud by odešli, pochopitelně se bude prodlužovat čekací doba na různé operace a zákroky. Dokonce by hrozilo, že zaniknou některá oddělení," řekl mluvčí Bulovky Jakub Hofmann.

Nemůžeme převážet pacienty, říká záchranka

Krizový plán města také počítá s tím, že by pacienty mezi jednotlivými nemocnicemi převážela sanitka. Záchranná služba ale tvrdí, že by na to její síly nestačily. "Nepřichází to v úvahu, záchranná služba tohle rozhodně nemůže dělat. Personálu máme tak akorát na to, abychom pokryli výjezdy v Praze. Není reálné, abychom převozy pacientů zajišťovali," uvedla mluvčí pražských záchranářů Jiřina Ernestová.

Ředitel pražské Zdravotnické záchranné služby Zdeněk Schwarz se o záměru primátora dozvěděl až z médií. "Mluvilo se tam o tom, že akutní péče bude zajištěna. To je pro mne podstatná informace a já se tím teoreticky zabývat nemusím, protože pacienty mám kam vozit," řekl Schwarz.

"V pondělí mám v plánu obeslat ředitele pražských nemocnic a zjistit od nich případné indicie, že by měla být některá oddělení uzavřena," řekl šéf záchranářů. Podle vyhlášky musí nemocnice od záchranářů pacienta přijmout a ošetřit jej. Pokud to nebudou schopny udělat, nemůžou záchranáře i s pacientem jen tak vykázat.

Přesuny pacientů a problém, že by záchranka přijela k nefungujícímu oddělení v nemocnici, má podle primátora vyřešit koordinační centrum, které vzniklo na magistrátu. "Budou tam soustředěné informace o situaci v jednotlivých zařízeních. Až nastane v některé nemocnici problém, budeme s předstihem vědět, koho a kde eventuálně oslovit," říká primátor.

,