V Ruzyni byla za přítomnosti ministra Stropnického slavnostně otevřena nová budova Ústředního vojenského archivu. | foto: Michal Šula, MAFRA

Ústřední vojenský archiv má nový domov, budova byla slavnostně otevřena

  • 0
V objektu areálu kasáren v Praze-Ruzyni byly otevřeny nové prostory Vojenského ústředního archivu. Přestěhoval se sem z karlínské Invalidovny. Slavnostního otevření se zúčastnil i ministr obrany Martin Stropnický.

Fondy archivu i jeho původní sídlo na Invalidovně byly těžce postiženy při záplavách v roce 2002, zatopeno bylo totiž až 26 500 kartonů s archiváliemi.

Nové památky

Během slavnostního otevření byly představeny 4 národní kulturní památky:

Atentát na Reinharda Heydricha, který provedli členové výsadkové skupiny Antropoid rotmistři Josef Gabčík a Jan Kubiš, byl jedním z nejvýznamnějších činů 2. čs. odboje. Archivní složka obsahuje písemnosti výsadkové skupiny Antropoid. Jsou zde uloženy osobní dokumenty rtm. Josefa Gabčíka a rtm. Jana Kubiše. Ve složce se nacházejí zápisy z výslechů i vzpomínky na události související s činností skupiny Antropoid.

Jmenný seznam čs. dobrovolníků roty Nazdar obsahuje seznam i služební zařazení čs. dobrovolníků a jejich francouzských velitelů, sloužících v roce 1914 v první národní jednotce na západní frontě. Seznam byl prokazatelně napsán na frontě koncem listopadu 1914. Jedná se o unikátní archiválii tohoto druhu, která se z celého období existence roty Nazdar vůbec dochovala.

Deník bojové činnosti České družiny, vedený od 15. 8. 1914 do 13. 2. 1915, který je součástí fondu Česká družina a je psán v ruštině. Česká družina vznikla 12. 8. 1914 jako dobrovolnická jednotka Čechů, kteří byli usídleni v Rusku.

Kronika Čs. dobrovolnického sboru v Itálii z let 1917–1918. Jedná se o dobrovolnickou organizaci čs. zajatců. Sbor vznikl 17. 1. 1917 v táboře Santa Maria Capua Vetere, kde byli již čs. zajatci soustřeďováni. Základním úkolem sboru bylo založení samostatného čs. vojska v Itálii.

Zdroj: Ministerstvo obrany

Podle zákona o archivnictví a spisové službě nesmí být žádný archiv v zátopové oblasti.

Bylo proto rozhodnuto o přesunutí archivu do do bývalého vojenského gymnázia v areálu kasáren 17. listopadu v Ruzyni. Náklady na rekonstrukci kasáren a komplexní úpravy vyšly na 383 milionů korun a přestavba probíhala tři roky

Zasažené fondy se naštěstí podařilo zachránit a opět mohou sloužit široké veřejnosti. Podle ředitele archivu Josefa Žikeše je mezi archiváliemi i mnoho z těch, které byly v roce 2002 zatopeny.

Žikeš také uvedl, že nová budova poskytne badatelům veškerý komfort jako jiné moderní archivy.

Na historiky v archivu čeká 24 kilometrů archivních materiálů k celým československým a českým vojenským dějinám od první světové války až po současnou dobu.

A kdyby se krabice s dokumenty historického archivu postavily na sebe, sloupec by měřil 20,5 kilometru.

Podle ministra Stropnického je nejen ve vojenství nutné znát to, co se událo v minulosti, jinak podle něj hrozí, že se budou opakovat chyby z dřívějška.

„Vrháme se do nějakých nových avantýr a dobrodružství a přitom kdybychom jenom trochu tušili, co bylo, tak bychom asi jednali jinak. V tomhle je lidstvo opravdu nepoučitelné a já věřím, že tento archiv svým skromným dílem přispěje k tomu, že lidstvo bude poučitelnější,“ uvedl ministr.

Čtyři nové památky

Během slavnostního otevření byly Vojenským ústředním archivem představeny čtyři nové archivní národní kulturní památky.

Týkají se operace Anthropoid, jejíž účastníci v roce 1942 spáchali v Praze atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, nebo roty Nazdar a České družiny za první světové války. 

V rámci slavnostního otevření byla také na budově odhalena pamětní deska připomínající významného vojenského archiváře Vojtěcha Fejleka, jehož jméno objekt ponese.

Přesunu archivů předcházela dezinfekce na dezinfekční lince v Národním archivu, výměna špinavých a zaplísněných kartonů, manuální dezinfekce a aplikace dezinfekčního prostředku ve skladech s knihami. Stěhování sbírek přitom vyšlo na 18 milionů korun.

,