Středočeský kraj chce podle radních podpořit regionální výrobce potravin. (Ilustrační snímek)

Středočeský kraj chce podle radních podpořit regionální výrobce potravin. (Ilustrační snímek) | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Středočeští radní se chtějí sto dní „rozkoukávat“, pak začnou pracovat

  • 1
Obsazování funkcí v nové středočeské radě připomíná losování z osudí - zatímco odborník na životní prostředí bude na kraji šéfovat dopravě, jeho post přebírá historik a politolog. Někteří radní se chtějí nejprve zorientovat a chtějí 100 dní hájení, než začnou skutečně pracovat a rozhodovat.

Sto dnů hájení si chce vzít nový krajský náměstek pro životní prostředí a zemědělství socialista Marek Semerád, než se ve svém tématu zorientuje. Není divu. Vystudovaný čtyřiatřicetiletý historik a politolog, který čtyři roky šéfoval zastoupení kraje v Bruselu, podobnou práci nikdy nedělal.

"Jsem deset let starostou Cerhenic a životní prostředí bylo vždy mým koníčkem. Jsme dohodnuti s Milošem Peterou, který měl resort přede mnou, že mi při přechodu do této funkce pomůže," řekl Semerád těsně poté, co byl do funkce zvolen hlasy ČSSD a KSČM.

Semerád podle svých slov nechce v dosavadním směru Miloše Petery téměř nic měnit. "Rád bych se ale zaměřil na získávání evropských peněz pro životní prostředí kraje," uvedl.

Starosta Nymburka a Semerádův spolustraník Petera, který funkci, ač sám soudní znalec v oboru životního prostředí, opustil, bude nyní šéfovat krajské dopravě. "Chci se co nejdříve sejít s provozovateli středočeské dopravy. Hodlám postupovat podle našeho programu, kde jsme si stanovili spolupráci s organizátorem Pražské integrované dopravy Ropidem," řekl.

Ideální pro Středočechy by podle Petery byl zřejmě jeden systém dopravy pro kraj i hlavní město, včetně možnosti cestovat na jednu jízdenku. Také prý chce nechat opravovat nádraží.

Fialová: Nehodlám léčit lidi, nemusím být lékař

Novou radní v dalším klíčovém resortu (zdravotnictví) se stala komunistka Jiřina Fialová. V minulém volebním období byla předsedkyní výboru pro zdravotnictví. Opozice, které vadí, že v nové radě není žádný odborník na zdravotnictví, prostřednictvím mladoboleslavského primátora a zastupitele Raduana Nwelatiho Fialovou vyzvala k představení vize. 

"Svou práci jsem panu Nwelatimu prezentovala po celé čtyři roky, nechci to opakovat. Nehodlám léčit lidi, takže si nemyslím, že musím být lékař," hájila se na jednání zastupitelstva náměstkyně, která nepovažuje za handicap, že není zdravotník.

Fialová chce více než její předchůdce Zdeněk Seidl spolupracovat s výborem pro zdravotnictví, který povede šéf příbramské nemocnice sociální demokrat Stanislav Holobrada. V kuloárech se již mluví o tom, že právě Holobrada má být motorem této spolupráce.

"V politice to tak chodí, ne všichni mohou být odborníci. Koncepce bude týmová práce. Navíc my zdravotníci máme hodně profesionální slepoty, pohled z druhé strany je dobrý," řekl Holobrada.

Kraj potřebuje udržet turisty déle

Fialová chce ponechat systém pěti páteřních nemocnic a více se zabývat ambulancemi. Také ona se, navzdory svému čtyřletému působení ve zdravotním výboru, však potřebuje v resortu "zorientovat".

"Nejprve si chci ujasnit, jak je na tom kraj s investicemi do nemocnic. Které jsou zaplacené, které zatím ne, odkud se budou platit. Také chci zjistit, jak dobrou máme terénní službu, stomatologické, dětské a pohotovostní služby," uvedla Fialová.

Staronový náměstek pro regionální rozvoj Marcel Chládek se chce zaměřit na podporu cestovního ruchu, zejména, jak udržet zahraniční turisty v kraji tři čtyři dny.

"Aby tu také něco utratili, ubytovali se zde, jedli, nakupovali. Kraj by měl prohloubit spolupráci s výrobci regionálních potravin. A zaměřit se na různé skupiny návštěvníků například na rodiny s dětmi. Pro myslivce jsme třeba nyní vymysleli mapu honiteb. A k tomu jim nabídneme kulturní program," řekl Chládek.

Chládek, který je rovněž stínovým ministrem školství, také plánuje zajistit více míst ve školkách a školách, a to vyjednáváním s ministerstvem školství o přesunu peněz.

,