ilustrační foto

ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Praha zkracuje hodiny pro výměnu řidičáků, nové nemá třicet tisíc lidí

  • 5
Jedenáct tisíc Pražanů ještě nepožádalo o nový řidičský průkaz, dalších dvacet tisíc čeká na jeho vydání. Magistrát přitom už zrušil víkendové úřední hodiny zavedené v minulých týdnech.

Povinná výměna se týká řidičáků vydaných od ledna 2001 do konce dubna 2004. Nicméně magistrát předpokládá, že část šoférů, kteří ještě nepožádali, patrně už nový řidičský průkaz nechce. Třeba proto, že už autem nejezdí.

"Předpokládáme, že si o nový průkaz ještě zažádají asi čtyři tisíce řidičů. Zbytek jsou lidé, kteří jsou v zahraničí, nebo už autem nejezdí," říká ředitel magistrátního odboru dopravně správních činností Josef Mihalík.

Podle něj je nyní čekací doba na úřadě pět minut. "Tudíž je zbytečné protahovat provozní dobu ještě na sobotu. Ale v pátek otevřeno bude," dodal Mihalík.

Policie: Zatím jsme na řidiče mírnější. Ale platí to jen v lednu

Příští týden už by měl úřad vyměňovat řidičáky standardně od pondělí do čtvrtka, ale rozhodne se podle situace. Povinná výměna se týká průkazů vydaných od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004. Opozdilce, kteří si o průkaz půjdou zažádat nyní, už výměna vyjde na padesát korun, dosud to bylo zdarma.

Kdy má úřad otevřeno

Vydávání řidičských průkazů bylo do konce roku 2013 možné celý týden. Nyní se provozní doba zkrátí.

Sobota 4. ledna: zavřeno
Neděle 5. ledna: zavřeno
Pondělí–čtvrtek: 7.00–18.00

V průběhu týdne se úřad rozhodne, zda ještě rozšíří provozní dobu třeba na pátek.

Povinná výměna

Týká se průkazů vydaných od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004.

Kdo si podá žádost o nový průkaz nyní, zaplatí padesát korun.

Šoférům, kteří jezdí bez platného průkazu, hrozí pokuta. Policie však je zatím vlídnější. Dlouho to ale nepotrvá.

"Zatím nepokutujeme přísně, ale záleží na přístupu řidiče. Pokud dojde ke sporu, ideálně to řešíme podáním oznámení na magistrát. Tam řidič může doložit, že měl v době kontroly zažádáno o nový průkaz nebo udělal vše pro to, aby si ho vyměnil," říká šéf pražské dopravní policie Pavel Švrčula.

Tato mírnost však podle něj bude platit jen do konce ledna. Pak už policisté na řidiče-opozdilce přitvrdí. "Za jízdu bez platného řidičského průkazu se uděluje pokuta do dvou tisíc korun v blokovém řízení," upozornil Švrčula.

Město najímá desítky úředníků. Prý je bude potřebovat

Město kvůli náporu řidičů v minulých měsících začalo najímat posily. Podle Mihalíka dosud přibylo třicet lidí. A další ještě přijdou - úřad chce odbor dopravně správních agend posílit celkem o 96 lidí.

"Nejsou to lidé jen na výměnu průkazů, ale pro celý odbor," upřesnil Mihalík. Vypjatá situace, kdy nový doklad potřebují desetitisíce lidí, se podle něj bude v budoucnu opakovat.

"Už příští rok přijde další vlna výměn, tedy těch průkazů, kterým končí desetiletá platnost. A takto to bude pokračovat každý rok a v tu dobu zřejmě zase rozšíříme otevírací doby," řekl Mihalík.

Opozice najímání úředníků kritizuje

Nicméně přijímání více než dvou set nových úředníků na magistrát kritizovala na nedávném zastupitelstvu opozice. Nejde totiž jen o dopravní agendy, noví úředníci se přijímali i na jiné úseky. Dohromady je nyní na magistrátu podle mluvčího úřadu Jiřího Wolfa zhruba 1 900 úředníků.

"Vedení města nám nebylo schopno říci, zda těch lidí je potřeba opravdu tolik, kolik peněz na to bude v průběhu roku reálně potřebovat. Je to opravdu velký nárůst zaměstnanců. Když to dělají, musí to mít vyargumentované," říká zastupitel za ODS Dalibor Mlejnský.

Primátor Tomáš Hudeček však na přijetí dalších lidí trvá. "Mým dlouhodobým záměrem je budovat magistrát jako instituci pro lidi a vycházet vstříc jejich potřebám, a to i v rámci otevíracích dob. Je neuvěřitelné, že by úřad nechal v dnešní zrychlené době čekat lidi na vyřízení dokladů řádově hodiny," trvá si na svém Hudeček.