Pražané se stěhují za město, ale jenom kousek. Ilustrační foto

Pražané se stěhují za město, ale jenom kousek. Ilustrační foto | foto: David Altner

Noví Středočeši chtějí bydlet u Prahy, Benešov už je daleko

  • 7
V počtu nových obyvatel Středočeského kraje hrají významnou roli Pražané. Nový průzkum ukázal, že bydlení v metropoli by opustil každý třetí. Závislost na velkoměstě však lidi nutí nejít moc daleko. Příroda je sice důležitá, ale práce také.

Sedmatřicetiletý Robert Broj se narodil a dosud žil v Praze, letos se odstěhoval s přítelkyní do Černošic v okrese Praha-západ. Na Benešov, Mladou Boleslav nebo Kladno vůbec nepomýšlel. Jsou prý daleko od Prahy.

"Bydleli jsme u rodičů v rodinném domě, chtěli jsme mít něco vlastního. Do paneláku se nám nechtělo, tak jsme koupili řadový domek v Černošicích," vysvětlil Broj. Říká o sobě, že je "závislý Pražák".

"Nechtěl bych bydlet daleko od Prahy. Přestěhovat se třeba do Benešova, to by pro mě nebylo. Praha poskytuje zaměstnání, zábavu, zdravotnictví," vyjmenoval výhody metropole.

A stejný názor mají další Pražané. Vyplývá to z nejnovějšího výzkumu společnosti DEMA na téma Život v dosahu metropole. Oslovila 420 obyvatel Prahy. Každý třetí by se chtěl z hlavního města odstěhovat, ale jen těsně za jeho hranice.

"Slibují si od toho větší sepětí s přírodou, čistší ovzduší. V praxi se ale musí připravit také na problémy s dopravou, méně služeb, trvalou závislost na metropoli, která mnohdy jako jediná nabízí pracovní příležitosti," uvedla Bohumíra Jozífková, ředitelka společnosti DEMA.

Spoléhají na blízkost Prahy

Obyvatelé Prahy si nevýhody bydlení v blízkosti metropole, jako například méně pracovních příležitostí, horší dopravní spojení, nedostatek kultury či horší dostupnost zdravotnictví, uvědomují. V tom právě spoléhají na Prahu.

VÝZKUM: ŽIVOT V DOSAHU METROPOLE

Máte v úmyslu se přestěhovat?
ano ......................... 37 %
ne ........................... 63 %

Zamýšlíte se nad tím, kdy?
do 2 let .................... 21 %
do 5 let .................... 32 %

Zamýšlíte se nad tím, kam?
obec u Prahy .......... 43 %
město u Prahy ........ 18 %
Praha ..................... 14 %

Jaké výhody jsou spojeny s bydlením u Prahy?
sepětí s přírodou ..... 30 %
lepší bydlení ............ 15 %
čistší ovzduší ........... 12 %

Jaké nevýhody jsou spojeny s bydlením u Prahy?
pracovní příležitosti ..42 %
dopravní spojení ..... 16 %
kultura, sport 1.......... 1 %

Co poskytuje těmto lokalitám Praha?
pracovní uplatnění .. 32 %
zdravotnictví ............ 20 %
školy ........................ 18 %

Pozn.: Výzkum se týkal 420 Pražanů

Zdroj: DEMA, a. s.

Výsledek průzkumu nepřekvapil ekonomku Markétu Šichtařovou. "V dnešní euroamerické společnosti je to úplně normální jev. Zatímco u rozvojových zemí pozorujeme silný odliv obyvatel z venkova do měst, protože ve městech je dosažitelnější práce, ve vyspělých zemích velmi nenápadně dochází k obrácenému pohybu," podotkla Šichtařová.

Společnost provedla ještě dva další výzkumy. Na to, co považují za klady a zápory svých obcí, se zeptala stovky obyvatel Zbuzan na Praze-západ a čtyř set lidí v Čelákovicích v okrese Praha-východ. Za největší problém tady považují dopravu, služby a nedostatek kulturního vyžití kulturu.

"Pro obyvatele Čelákovic i Zbuzan je důležitá Praha. Nejvýrazněji je to vidět u pracovního uplatnění, 79 procent obyvatel Zbuzan pracuje v hlavním městě," řekla Jozífková.

S průmyslem mimo centrum

Podnikatel Ludvík Adámek z Čelákovic bydlel po svatbě několik let v Praze. Před třiceti lety se však vrátil zpátky. "Tady je pěkné místo, klid a čerstvé ovzduší. V Praze jsem bydlel v paneláku, tady jsem v domku se zahradou a bazénem. Jsem spokojený," řekl Adámek, který celý život pracuje v Praze.

"Kladem je, že máme Labe, které má své kouzlo. Budujeme kolem cyklostezky, lidé chodí do lesů," podotkl starosta Čelákovic Bohumil Klicpera. Ani on by se nikam stěhovat nechtěl.

"Školy tady máme a stále je zlepšujeme. Ještě se snažíme dostat z centra průmysl. Největší zátěží je doprava," poznamenal Klicpera s tím, že obyvatel v Čelákovicích neustále přibývá.