Novoroční ohňostroj odstartoval v roce 2015 z Letné.

Novoroční ohňostroj odstartoval v roce 2015 z Letné. | foto: David Neff, MAFRA

Novoroční petardy nevyletí z Letné, přestěhují se za Žižkou

  • 17
Praha se rozhodla pro změnu lokality novoročního ohňostroje, který se tak přesune na Vítkov, do prostoru Národního památníku. Město nyní hledá dodavatele ohňostroje.

Oslavy nového roku v Praze nebudou ani tentokrát ochuzeny o jedinečnou podívanou, kterou nabízí sledování ohňostroje. Čeká je však jedna výrazná obměna. Z Letné se ohnivá show přesune na vrchol Vítkova, do prostoru Národního památníku. Vyplývá to ze zadávací dokumentace výběrového řízení, jehož pomocí hledá Praha pro ohňostroj dodavatele.

Za posledních deset let se jedná již o třetí změnu takzvaného odpaliště. Letenská pláň byla v roce 2009 vyměněna za ponton na Vltavě, před dvěma lety se však magistrát rozhodl vrátit ho zase zpět.

„Umístění odpaliště na vítkovský vrch dokonale splňuje naše požadavky, definované zejména viditelností ohňostroje,“ řekl k tomu Vít Hofman, tiskový mluvčí pražského magistrátu.

Rakety a petardy budou létat přímo z prostranství pod nohama bronzové sochy Jana Žižky z Trocnova. „Budova Národního památníku na Vítkově nebude ohňostrojem nijak ohrožena. Již v minulosti se zde podobné ohňostroje konaly,“ říká Hofman.

Památník se nachází ve výšce 261 metrů nad mořem, a je tak jedním z nejvýše položených míst v užším centru Prahy. Letošní volba magistrátu by tak mohla zaručit dobrou viditelnost ohňostroje i ze vzdálených částí metropole.

Ohňostroj bude víc vidět, slibuje Praha

„Odpal bude i vzhledem k nadmořské výšce pravděpodobně orientován výš, než bylo obvyklé, a z toho důvodu se oblast pro pozorování ohňostroje oproti minulým ročníkům podstatně zvětší,“ říká Hofman.

Světelná show by tedy měla být velmi dobře vidět z celého centra Prahy, tedy alespoň tam, kde výhledu směrem na Vítkov nebrání zástavba. Magistrát před ukončením tendru nezná všechny technické parametry novoročního ohňostroje. Proto ani neví, kam bude nasměrován. To může být důležité, protože se jedná o prostorové dílo a jako takové může vypadat z každé strany trochu jinak.

Historie vrchu a památníku

  • Vrch Vítkov na pomezí Karlína a Žižkova vděčí za své jméno měšťanu Vítkovi z Hory, který zde měl vinici. Do učebnic historie vešel triumfem husitů v roce 1420.
  • Funkcionalistický památník byl na kopci vybudován v letech 1928 až 1938 a měl připomínat vznik československého státu a hrdinné činy legionářů v první světové válce.
  • Po roce 1948 byl památník využíván komunistickým režimem pro propagaci a jako hrobka významných stranických činitelů. V roce 1950 byla slavnostně odhalena Žižkova socha.

„Můžeme ale určit několik míst, která zaručí výborný výhled za jakýchkoliv okolností. Mezi ně patří například Riegrovy sady, metronom v Letenských sadech i přilehlý park, Petřín nebo Strahovské zahrady,“ dodává mluvčí.

Novoroční ohňostroj v Praze začne přesně v šest hodin večer, což je varianta, kterou si před čtyřmi lety Pražané sami vybrali v internetovém hlasování.

Předchozí ročníky se konaly těsně po silvestrovské půlnoci, což ale vyvolalo kritiku ze strany diváků, podle kterých ohňostroj zanikl mezi ostatními. Stěžovali si také majitelé restaurací, jimž hosté pod záminkou sledování oslav utíkali bez placení.

Součástí přihlášky do výběrového řízení musí být podrobný scénář ohňostroje a seznam hudebního doprovodu. Minulý ročník s názvem „Stroj času“ připomínal odkaz Jana Wericha, Antonína Dvořáka, sametovou revoluci i spartakiádu. Téma toho letošního bude známo až poté, co magistrátní komise vybere výherce.

Některé informace je však možné vyčíst přímo ze zadávací dokumentace. Například délku trvání ohňostroje, která se musí pohybovat mezi osmi a jedenácti minutami, nebo jeho předpokládanou cenu, stanovenou na jeden milion korun. Stejnou částku zaplatila Praha i minulý rok.