Eduard Horák (vlevo) a Tomáš Hruška s právníkem Jiřím Teryngelem (uprostřed).

Eduard Horák (vlevo) a Tomáš Hruška s právníkem Jiřím Teryngelem (uprostřed). | foto: Jan Bohata, 5plus2.cz

Chtěl odhalit exekutorskou mafii, vyrazil na ni se samopalem v ruce

  • 5
Za ozbrojený útok se samopaly v rukou poslal Krajský soud v Praze na pět let za mříže Eduarda Horáka. Jeho parťák Tomáš Hruška vyvázl s trestem o rok nižším. Přepadení mladé rodiny ve Strakách na Nymbursku loni v srpnu soud kvalifikoval jako loupež.

„Přišli ozbrojeni, spoutali nejen dospělé, ale též tříleté dítě. To je zavrženíhodné jednání,“ zdůvodnila soudkyně Jitka Sochorová verdikt. Krajští soudci potvrdili květnový ortel svých kolegů z Nymburka. Kromě loupeže jsou oba muži odsouzeni za nedovolené ozbrojování a Horák také za padělání občanky.

Eduard Horák, dopravní pilot a autor nápadu přepadnout mladou právnickou rodinu, se hájil duševní chorobou. „Veden bludem chtěl získat spravedlnost,“ argumentoval pro zrušení Horákova ortelu jeho advokát Jiří Teryngel, který v závěrečném slovu citoval i verše revoluční hymny Internacionály.

„Svou roli z pohledu mého klienta sehrála celá řada nepravděpodobných okolností,“ argumentoval obhájce Tomáše Hrušky, jenž se domáhal nižšího trestu. Oba obžalovaní dnes mlčeli, spokojili se jen se stručným podotknutím, že souhlasí se svými obhájci.

„Soud přihlédl také ke snížené duševní příčetnosti Eduarda Hrušky. Tresty byly navíc uloženy v dolní polovině sazby,“ oponovala dnes soudkyně Jitka Sochorová. Navíc zdůraznila, že trest nebyl uložen za jediný delikt a oba muži nashromáždili ještě solidní arzenál zbraní a munice.

Podivný úder vymahačské mafii

Napadení mladých právníků ve Strakách loni 13. srpna mělo netradiční motiv. Horák, potýkající se s bipolární poruchou osobnosti, si chtěl vyřešit své účty s domnělými příslušníky exekutorské mafie.

Jak se zdá, Horák dříve naletěl na nekalý trik jedné z firem, jež měla zprostředkovat prodej jeho nemovitosti. Vzápětí na něj však poslala exekutora, vymáhajícího desítky tisíc korun. Vedením pohledávky byl pověřen bratr majitele domu ve Strakách.

Zatímco exekutora Horák nenašel, jeho bratr takové štěstí neměl. Do party vzal Horák specialistu na výpočetní techniku Hrušku. Podle plánu prý chtěli jen „vyluxovat“ počítače a mobily napadené rodiny, získat informace o spiknutí exekutorů a pak je protáhnout médii.

Obžalovaní se na akci ozbrojili samopaly vz. 61 „Škorpion“ s plnými zásobníky ostré munice. Jako první ve Strakách zajali a spoutali majitele domu a jeho syna. Manželka, než ji stihl podobný osud, stačila zalarmovat policii.

Během několika desítek minut stačili sice oba útočníci shromáždit počítače, telefony i klíčky od aut, pak ale zasáhlo policejní komando. Oba muži záhy skončili v poutech, Horák stačil vypálit jednu či dvě rány. „Šlo o nedopatření,“ zdůraznil advokát Jiří Teryngel.

„Zvážíme možnost dovolání,“ uvedl na odchodu z justičního paláce Jiří Teryngel. Dnešní verdikt je totiž pravomocný a oba odsouzení mohou čekat, až jim přijde příkaz nastoupit do věznice. Rozsudek může zvrátit jen dovolání, tedy mimořádný opravný prostředek k brněnskému Nejvyššímu soudu ČR.