Nymburské sportovní centrum využívá už nyní velká část českých reprezentantů. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Bazény, kurty, velodrom... Sportovci plánují v Nymburku tréninkový ráj

  • 10
Sportovní centrum v Nymburku se má stát Mekkou českého vrcholového sportu. České sportovní svazy si přejí, aby tu trénovali reprezentanti. Český svaz tělesné výchovy už začal spolu s architekty i městem plánovat přestavbu areálu tak, aby nabídl zázemí pro 38 disciplín.

Přestavba areálu proběhne ve dvou etapách. Už v té první by mělo v Nymburku vzniknout osm nových fotbalových hřišť.

Co sportovci najdou v areálu v Nymburku

Ubytování
(450 pokojů v hotelu a bungalovech, ubytování by mělo být propojené s některými sportovišti tak, aby k nim sportovci mohli projít pod střechou)
Osm fotbalových hřišť
Univerzální sportovní hala
(pro míčové a sálové sporty)
Centrum regenerace a medicíny
Hala pro sálové sporty
(včetně halové atletiky, ve středních Čechách není dosud žádná hala pro atletiku)
Plavecké bazény
(krytý bazén, venkovní bazén, bazén pro skoky do vody)
Zázemí pro gymnastiku
Centrum pro veslování a kanoistiku
Tenisová hala i venkovní kurty
(těžiště českého tenisu by ale mělo zůstat v Prostějově)
Kurty pro plážový volejbal
Velodrom
Hala zimních sportů
(dvě kluziště, u jednoho hlediště pro 2 500 diváků)
Halová střelnice
Venkovní i halová lukostřelba
Tréninkový atletický stadion

Český fotbalový svaz chce na jejich stavbu získat peníze z grantových programů evropské fotbalové federace UEFA. Fotbalové plochy budou v nové části sportovního areálu. Podle starosty Nymburka Miloše Petery to bude směrem od stávajícího areálu k silnici Nymburk – Kolín.

"Role města bude vykoupit pozemky pro nová sportoviště. ČSTV a Český olympijský výbor si je pak pronajmou," popsal starosta Petera.

Řada sportovišť vyroste uvnitř stávajícího areálu. Tam bude i hotel a bungalovy, které by podle plánů ČSTV měly být vhodné třeba pro fotbalové reprezentanty.

Bude skokanský areál i velodrom, ale ne rychlobruslařská dráha

Ubytování a sportoviště by měly být co nejvíce propojené. "Centrum v Nymburku mělo vždy velkou hodnotu v tom, že se z ubytování nebo z jednoho sportoviště do druhého chodilo pod jednou střechou. Bohužel dlouhé chodby už dnešním požadavkům neodpovídají. Ale v novém pojetí takovým přístupem začínáme," doplnil Libor Varhaník z vedení ČSTV a předseda komise pro přebudování areálu.

Hokejisté mají zase zájem, aby v Nymburku vyrostly dvě ledové plochy. Pro plavecké disciplíny by tam měl být dokonce i skokanský areál. ČSTV do své vize zahrnuje i cyklistický velodrom, i když, jak Varhaník říká, s otazníkem.

Kvůli tomu, že svým vizím dává ČSTV limity, se nebude radovat Martina Sáblíková. "V první fázi úvah tam byla i rychlobruslařská dráha, ale to jsme bohužel museli opustit. To nám připadalo neekonomické," vysvětlil Varhaník.

Obyvatelům města má centrum přinést obrovskou výhodu: plány ČSTV totiž počítají s tím, že nebude uzavřené tak jako původní areál budovaný za totality. Naopak jeho ekonomika předpokládá, že ho budou využívat také místní sportovci a kluby.

Vedení ČSTV věří ve zdárný konec

Varhaník, který je i šéfem atletického svazu, doplnil, že na Nymburku jako centru českého sportu se shodli představitelé několika sportovních svazů.

Haly, ovál i osm hřišť - První vizualizace nymburského areálu vytvořil ateliér M4 architekti.

"Kdyby mi Miroslav Pelta řekl, že chce stavět svoji fotbalovou akademii jinde a ne v Nymburku, tak by to záměr nabourávalo. Pokud se ale shodneme, že má zájem, aby bylo osm fotbalových hřišť v Nymburku, a hokejový svaz má zase zájem, aby tam byly dvě ledové plochy, je to garance, že na této vizi má smysl pracovat," poznamenal.

Na podporu myšlenky vyjmenoval i sportovní svazy, které ve městě trénují už dnes: atleti, basketbalisté, volejbalisté, házenkáři, plavci nebo i judisté.

To nejdůležitější, tedy peníze, ovšem zatím na budování nymburského sportovního centra nikde vyčleněné nejsou. Vedení ČSTV věří, že vizi rekonstrukce svého největšího areálu naplní. Spolu s Českým olympijským výborem už začalo jednat s ministerstvy, krajem i městem.

,