Přehrada Slapy (ilustrační snímek)

Přehrada Slapy (ilustrační snímek) | foto: Radek Cihla, MAFRA

Jindy narváno, letos pusto. O Slapy po povodních není zájem

  • 15
Jindy tam není kde zaparkovat, letos se naopak do kempů na Slapech návštěvníci nehrnou. Důvodem jsou nedávné povodně. Přestože se kvalita vody začíná zlepšovat a hygienici zmírnili hodnocení, jsou břehy přehrady pusté.

"Dá se říct, že letos sezona ani nezačala. V kempu máme jedno auto, něco podobného nepamatuji," stěžuje si provozovatelka autokempu Ždáň Zdeňka Švelblová.

Jindy touto dobou není auta kam zaparkovat. Teď lidé nejezdí ani do kempu, ani k vodě. Na vině není jen neobvykle chladný červen a začátek července, ale také povodně. Kvůli úhynu ryb v přehradě se totiž zhoršila kvalita vody a hygienici vydali upozornění, že voda není vhodná ke koupání.

V posledních dnech se stav vody zlepšil. Ryby, které uhynuly při povodních, už na Slapech nejsou. Přesto se lidé stále na nehrnou.

"Snad až se to dozvědí, přijedou. Voda je tu čistá. Zda sezona konečně začne, záleží na počasí," podotkla Švelblová.

Že už se ve Slapské přehradě může koupat, potvrdil Luboš Mandík ze středočeské hygienické stanice.

"Situace se zlepšila ze stupně 4 na stupeň 3. Místy se objevuje hladinové znečištění, například větve. Trvá delší dobu, než klesnou ke dnu či se odplaví," vysvětlil.

V teple prospívají sinice

Zhoršení by mohlo přinést nynější slunečno. I když se mnohým lidem chladné a deštivé počasí na počátku léta nelíbilo, vodám na koupalištích prospívalo.

Mezi každoročně problematické patří třeba Komárovský rybník na Mladoboleslavsku. Letos je tam zatím druhý stupeň. Kvůli sinicím. "Jsou tam každý rok. Mně to ale nevadí, stejně tam jezdím alespoň na pláž," přiznává Kateřina Bobková z Mladé Boleslavi.

Voda na koupalištích v okolí Prahy

  • voda vhodná ke koupání koupaliště Cítov, Bělá pod Bezdězem, jezero Ostrá
  • zhoršené vlastnosti vody Orlík-Lavičky, Komárovský rybník, koupaliště Březnice
  • zhoršená jakost vody Slapy-Nová Živohošť, Županovice, Orlík-Podskalí, Trhovky (nevhodná ke koupání pro vnímavé jedince)

Zdroj: Krajská hygienická stanice
Pozn.: Jde o příklady

Komárovský rybník slouží k chovu ryb. Jejich krmením se vyživuje fytoplankton a sinicím a řasám se tam dobře daří. Zatímco řasy nevadí, pouze vodu vizuálně pozmění, některé sinice obsahují toxiny a mohou způsobit vyrážku, zánět očních spojivek i zažívací potíže.

Hygienici pravidelně kontrolují kvalitu vody na 42 středočeských koupalištích. Na třech místech je nyní stupeň číslo 2, který znamená zhoršenou kvalitu vody, ale koupání je bez omezení. Na deseti místech je stupeň 3, kde platí omezení koupání pro citlivé jedince.

Pokud je voda v pořádku, vzorky jdou na rozbor každých čtrnáct dní. Když se někde objeví problém, kontroly jsou každý týden. "To bylo třeba teď na Trhovkách a Popelíkách na Orlíku. V pondělí odebrané vzorky vypadaly slušně, ale výsledky budou ve čtvrtek," poznamenal Mandík.

Také na Orlíku je, na rozdíl od Slapů, problém se sinicemi. Je tomu tak každý rok. Letos však je situace horší také kvůli povodním. Ty vnesly do přehradních nádrží mnoho živin například z polí.

I tam, kde hygienici vyhlásí zákaz koupání, je šance na jeho odvolání. Záleží na důvodu, proč se koupat nesmí. Pokud jsou důvodem právě sinice, změnou počasí se voda může zlepšit.

Loni byl zákaz například na Novém rybníku v Příbrami kvůli parazitům, které v jedné fázi vývoje mohou napadnout i člověka, i když jinak žijí v symbióze s vodním ptactvem. "Tam nebyla šance na zlepšení, zákaz byl ale až ke konci sezony," podotkl Luboš Mandík. Letos je zatím voda na Novém rybníku v pořádku.