Zda pražská ODS obhájí primátorský post, není vůbec jisté. Ilustrační foto

Zda pražská ODS obhájí primátorský post, není vůbec jisté. Ilustrační foto | foto: Robert Rambousek, MF DNES

O post šéfa pražské radnice se utká pravděpodobně Tůma se Svobodou

  • 0
Komunální volby, které jsou pro Prahu ty nejdůležitější za poslední roky, začaly ve dvě hodiny odpoledne. Už v noci ze soboty na neděli bude jasné, kdo má největší šanci stát se primátorem Prahy. K urnám přijde pravděpodobně necelá polovina Pražanů, tedy asi 410 tisíc lidí.

O tom, kdo bude vládnout a kdo vyhraje volby, může v těsném boji hlavních rivalů rozhodnout pár tisíc voličů. Hlavní kandidáti jsou dva: Zdeněk Tůma z TOP 09 a Bohuslav Svoboda z ODS. Oba jsou v politice noví a oba jsou pravicovými politiky. Šanci má i sociální demokrat Jiří Dienstbier mladší a Markéta Reedová z Věcí veřejných.

V posledních letech vládla Praze ODS. Strana se však propadla v květnových parlamentních volbách a několik měsíců v ní bojují různé mocenské frakce. K tomu se přidaly aféry a špatná pověst vlády na radnici.

Povolební schůzky rozhodnou o novém primátorovi

To nejdůležitější, kdo se stane primátorem, se však odehraje až po volbách. Strany totiž začnou velmi tvrdě a možná i složitě vyjednávat koaliční vládu. Právě tyto schůzky rozhodnou, kdo se vlastně na další čtyři roky stane pražským "šéfem". Záležet přitom může i na taktice a strategii. Primátorem se tedy nemusí automaticky stát vítěz hlasování.

On-line z voleb sledujte zde

Existuje několik variant spojení. TOP 09 a ODS mohou jít do vlády spolu. Nebo některé z nich bude stačit podpora někoho z menších partnerů - těmi mohou být komunisté, sociální demokraté, Věci veřejné či zelení s Evropskými demokraty.

Křížkovací manuál

Představte si jeden druh pražského voliče. Říkejme mu kupříkladu pan XY. Může pan XY vykřížkovat politika, kterého nemá rád? Může. Jen musí víc počítat a soustředit se.

"Stačí na kandidátce vybrané partaje označit křížkem všechny ostatní osobnosti vyjma té neoblíbené. Pokud chce volič vykřížkovat jen jednoho člověka, zbude mu jeden křížek - hlas. V případě, že jej nechce ztratit, může jej dát nějakému jinému kandidátovi na seznamu jiné strany," vysvětluje metodu vykřížkování Jan Herzmann z agentury Factum Invenio, která se zabývá předvolebními průzkumy.

Lídři stran se však křížkování bojí, může totiž výrazně oslabit jejich celkové výsledky. Voliči se při něm navíc mohou chovat výjimečně nevyzpytatelně. "Radím, aby lidé křížkovali celou stranu. A v rámci té pak mohou dát hlas vybraným kandidátům," radí lidem svorně téměř všichni kandidáti na post primátora (o strachu z křížkování čtěte zde).

Pozor na vyhozené kandidáty

Na jedno je třeba dát si při křížkování pozor. V každé volební místnosti bude seznam lidí, které strany nechaly vyškrtnout z kandidátky na posledních chvíli, nebo lidí, kteří sami z voleb odstoupili.

Pokud volič zakřížkuje někoho takového, bude tento jeho hlas neplatný. To se týká například kandidátky Věcí veřejných v pátém obvodu. Strana ze sedmého místa vymazala lékaře Petera Jambora kvůli tomu, že byl souzený.

TOP 09 zase teprve tento týden vyhodila se seznamu kandidátů do zastupitelstva Prahy 1 svou "dvojku", Karla Koželuha. Koželuh měl údajně dojednávat koaliční vládu v Praze 1 bez vědomí kolegů. TOP 09 mu také vyčítá chyby na radnici městské části (o případu čtěte zde). Obojí politik odmítá. "Koalici jsem nedojednával. A na radnici jsem ve funkci místostarosty nepostupoval netransparentně," hájí se Koželuh.

PRŮVODCE VOLBAMI

Komunální volby na pražský magistrát

- V pátek se konají od dvou hodin odpoledne do deseti hodin večer a v sobotu od osmi ráno do dvou hodin odpoledne. Výsledky budou známé v noci ze soboty na neděli.

- Do magistrátu hlavního města Prahy lidé volí v sedmi obvodech. Každý obvod má své kandidátky po devíti osobnostech.

- Praha bude mít tedy celkem 63 zastupitelů.

- Na kandidátkách je celkem 1 074 lidí, 28 % z nich jsou ženy.

Městské části

- Současně probíhají i volby do městských částí. Voliči budou vybírat nové zastupitelstvo, které později vybere radní a starostu.

- I některé z městských částí jsou rozdělené na obvody. To se týká Prahy 3, Prahy 4, Prahy 8, Prahy 9, Prahy 10, Prahy 15.

Senátní volby

- Do třetice budou lidé v Praze 6, 10 a 11 volit senátora.

- První kolo senátních voleb probíhá tento víkend.

- Druhé kolo se uskuteční, pokud nebude politik zvolen hned v prvním kole, o víkendu 22. až 23. října 2010.

Co si vzít s sebou

- Občanský průkaz nebo pas, kterým volič prokáže totožnost.

- Musí mu být 18 let (může volit i ten, komu bude osmnáct až druhý den voleb).

- Do zastupitelstva městské části hlavního města Prahy má právo volit člověk, který je v den voleb přihlášen k trvalému pobytu na území této městské části.

- Ze závažných, nejčastěji zdravotních důvodů může na požádání přijít za voličem komise s přenosnou urnou.

- 945 tisíc lidí má právo v metropoli volit 42,8 procent lidí přijde podle odhadů k volbám