Zámek v Přerově nad Labem.

Zámek v Přerově nad Labem. | foto: Radek Cihla, MAFRA

O zámek v Přerově má zájem církev, bývalý funkcionář ČT i hejtman Rath

  • 5
Zámek v Přerově nad Labem, který patří Českému rozhlasu, úředníci "zaplombovali", protože o něj má zájem církev. Jenže podle zákona jí rozhlas zámek nejspíš vracet nemusí. Objekt ale chce také bývalý redaktor České televize Martin Švehla i hejtman David Rath.

Co má společného bývalý redaktor České televize Martin Švehla, David Rath a Církev československá husitská? Všichni chtějí zámek v Přerově nad Labem, který patří Českému rozhlasu (ČRo). Švehla společně se svou přítelkyní Janou Válkovou nejprve za zámek nabídli 16,5 milionu.

Nelíbilo se to ale hejtmanu Davidu Rathovi, který ho chtěl zdarma převést do majetku kraje a vybudovat tu Polabské muzeum. Radu ČRo nařkl z korupce.

Jak šel čas na zámku Přerov

Prosinec 2011: Český rozhlas má kupce na zámek, je jím bývalý redaktor Martin Švehla, který zastupuje svou přítelkyni, podnikatelku Janu Válkovou.
Leden 2012:  Pátého ledna ředitel ČRo Peter Duhan na nátlak veřejnosti a médií smlouvu s Válkovou pozastavil. Patnáctého ledna má o zámek zájem také Středočeský kraj. Objekt chce zdarma a chce v něm vybudovat muzeum. Pětadvacátého ledna chce zámek i Církev československá husitská. Krátce nato úřad zámek zaplomboval.

Záměr prodat zámek soukromníkovi se nelíbil ani místním, a tak ředitel ČRo Peter Duhan od podpisu smlouvy s Válkovou začátkem ledna ustoupil s tím, že počká na nabídku Středočeského kraje.

Teď ale do hry vstoupil další hráč. O zámek se přihlásila Církev československá husitská, které v minulosti patřil. A ve středu vydal na její popud katastrální úřad v Nymburku na pozemek a zámek tzv. plombu, což znamená, že s nemovitostí probíhá řízení.

Církev tvrdí, že má na zámek nárok. V 80. letech ho sice vyměnila za chalupu a 50 tisíc korun, ale smlouva prý byla sjednána pod nátlakem. "Chceme tu smlouvu nechat soudem zrušit a o zámek máme zájem, což jsme Radě ČRo několikrát sdělili," řekl tajemník ústřední rady církve Karel Potoček.

Když tedy Český rozhlas o restitučním nároku církve věděl, je otázkou, proč chtěl zámek přesto prodat. Prezident Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví Pavel Rýs se domnívá, že někdo z Rady ČRo chtěl zámek rychle prodat právě proto, aby nepřipadl církvi.

"Buď rada neměla správné informace, nebo informace měla a neinformovala o tom, což je daleko horší. Každopádně snaha rychle prodat zámek paní Válkové byla podezřelá," uvedl Rýs.

Je to ale ještě složitější. Podle právě projednávaného zákona o církevních restitucích totiž ČRo majetek církvím vracet nemusí. "Český rozhlas je, alespoň prozatím, na státu nezávislým subjektem. Podle zákona neodpovídá za závazky státu a stát neodpovídá za závazky Českého rozhlasu," řekl bývalý člen Rady ČRo Štěpán Kotrba.

V případném soudním sporu by tedy církev zámek pravděpodobně nedostala, musela by se spokojit s finančním odškodněním od státu. Ředitel Duhan se nyní pokusí s církví dohodnout. Pokud se to podaří, bude všechno zase na začátku. Tedy zámek prodá buď Válkové, nebo Středočeskému kraji. Nikdo jiný o zámek zatím zájem neprojevil.