Pomník na památku Jana Bouchala a dalších cyklistů, kteří tragicky zemřeli v...

Pomník na památku Jana Bouchala a dalších cyklistů, kteří tragicky zemřeli v pražských ulicích. (nábřeží kpt. Jaroše, 9.9.2013) | foto: ČTK

Bicykl stoupá po lampě do nebe. Připomíná v Praze oběti nehod cyklistů

  • 125
Lampa, po níž vzhůru k nebi jede bicykl. To je nový pomník obětem dopravních nehod z řad cyklistů, který stojí na Praze 7. Přesně na místě, kde před sedmi lety zahynul propagátor cyklistiky v hlavním městě Jan Bouchal.

Pomník z dílny sochaře Krištofa Kintery s názvem Bike to Heaven stojí na nábřeží Kapitána Jaroše v křížení s třídou Dukelských hrdinů. Právě tam v roce 2006 ke srážce s autem došlo. Bouchal později svým zraněním podlehl.

Stříbrný sloup veřejného osvětlení umístěný na frekventovaném místě je podle autora signálem k zamyšlení nad způsoby a bezpečností pohybu krajinou.

"Na vysoký sloup veřejného osvětlení, který stojí přesně vedle místa nehody, jsem umístil kolo, které po sloupu míří k nebi," popsal návrh pomníku jeho autor.

Pomník cyklistům, kteří zemřeli v pražských ulicích

"Celý sloup, včetně bicyklu a svítidel, pokrývá plátkové stříbro, aby celá skulptura působila jako monumentální, lehce nadpozemsky nepatřičný šperk. Kolo i svítidla jsou umístěny na otočném mechanismu, tak aby je vítr čas od času roztočil," dodal Kintera.

Na pokrytí nákladů ve výši 300 tisíc korun se složili lidé ve veřejné sbírce.

Pomník Jana Bouchala

Pomník Jana Bouchala od Krištofa Kintery je běžný, 14 metrů vysoký sloup veřejného osvětlení, na němž je asi ve výši 11 metrů vertikálně umístěno jízdní kolo.

Povrch kola i sloupu je pokoven plátkovým paladiem a bude mít proto trvale lesklou, v okolním prostředí lehce nereálnou podobu.

Pomník oživují dva kinetické prvky: jízdní kolo se otáčí podle toho, odkud vane vítr.

Za velmi silného větru se budou otáčet i světla na vrcholu sloupu.

Spodní část sloupu bude opatřena jednoduchým gravírovaným textem, připomínajícím Jana Bouchala.

Zmíněná křižovatka na Praze 7 byla podle iniciativy Auto*Mat, kterou Bouchal kdysi pomáhal zakládat, jedním z nejnebezpečnějších míst v Praze. Stalo se na ní několik vážných dopravních nehod.

V loňském roce křižovatka prošla rekonstrukcí.

"Od chvíle, kdy Honza Bouchal zemřel, se mnohé změnilo. Loni se podařilo prosadit rekonstrukci křižovatky, kde došlo k tragické nehodě. Počet cyklistů v ulicích každým rokem roste. A iniciativa, kterou Honza spoluzakládal, se stala výrazným hráčem na poli dopravy a kultivace veřejného prostoru, " uvedla mluvčí Auto*Matu Tereza Vohryzková.

O stavbu pomníku usilovala iniciativa sedm let. Do veřejné soutěže se tehdy přihlásilo 16 autorů.

Největší podporu získal návrh Davida Černého, který představoval bronzový reliéf sražené postavy a kola, umístěný do vozovky přímo na místě nehody.

Bouchalovi kamarádi argumentovali tím, že bronzový retardér přesně sedí k jeho povaze. Černého návrh ale nakonec nebyl příslušnými úřady schválen.