Hasiči odklízejí sutiny z domu v pražské Divadelní ulici, ve kterém vybuchl...

Hasiči odklízejí sutiny z domu v pražské Divadelní ulici, ve kterém vybuchl plyn. (30. dubna 2013) | foto:  František Vlček, MAFRA

Dva dny po explozi. Dělníci připojují plyn, galerista stěhuje obrazy

  • 5
Plynaři odpoledne obnovili dodávky do většiny míst poničených pondělní explozí. Některá ale zůstanou i nadále od plynu odstavena. Mezi nimi i přípojka, která vede do domu, v němž nastala exploze. Proč, to policisté stále neví.

"Předpokládáme, že jednotlivé přípojky bychom mohli spouštět ve středu odpoledne. Dodávky by měly být obnoveny do 17 přípojek z 20," řekl iDNES.cz mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek.

Plynařům se nakonec podařilo obnovit dodávku plynu do 11 přípojek v okolí, zbývajících šest zatím připojeno není, podle Vránka se zatím plynaři nedohodli s majiteli domů na nezbytné technické kontrole plynových zařízení v objektech, až pak bude možné dodávku obnovit. Dům, v němž výbuch nastal, zůstane od přívodu plynu zatím odpojen.

Plynaři už v pondělí rozpojili dvě větve plynovodu, které vedou k místům poničeným pondělním výbuchem. "Větev, která vede k domu, kde došlo k té události, jsme odstavili. Druhou část jsem v úterý začali postupně napouštět plynem a provádět zkoušky z hlediska těsnosti," doplnil Vránek.

Výbuch v centru

Zdeněk Sklenář, jehož galerie byla výbuchem zasažena, ve středu začal se stěhováním vystavovaných děl. O tom, kam je odváží, z pochopitelných důvodů nechtěl mluvit.

"Výbuch měl na galerii devastující účinky. Musíme najít nový prostor, neboť je budova úplně zničená. V pátek se rozhodne, co s ní. Odpoledne jsme dostali svolení k vstupu, abychom vynosili umělecké předměty," řekl Sklenář iDNES.cz.  "Nyní určíme, které jsou definitivně zničené, případně půjdou ještě zrestaurovat. Například probíhající výstava Federica Díaze byla zničena zcela. Byli jsme pojištěni a jsme silná instituce, takže to galerii nepoloží," dodal majitel galerie.

Policejní mluvčí Jan Daněk ve středu zopakoval, že za explozí s největší pravděpodobností stál únik plynu. Proč plyn bouchl, ale policisté stále nevědí, protože vyšetřovatelé pokračují v práci. Nevědí to ani plynaři.

Kvůli události zůstávají uzavřeny ulice Divadelní, Krocínova a Karolíny Světlé. "Stav je setrvalý a nepředpokládáme, že by se na něm ve středu něco změnilo," uvedl Daněk s tím, že poškozený dům už předali majiteli, tedy státnímu podniku Řízení letového provozu, jenž budovu už delší čas pronajímá.

Policie zůstává, aby zabránila rabování

Policisté zatím zůstávají na místě, aby zabránili případným pokusům o rabování. Obyvatelé zničených bytů se domů budou vracet postupně. Podle toho, jak rychle jim sklenáři stihnout nahradit zničené okenní tabule a řemeslníci opraví i další škody. Bez pracoviště zatím zůstávají zaměstnanci Akademie věd a bez učeben také studenti Univerzity Karlovy.

Policisté budovu předali zástupcům vedení Fakulty sociálních věd v úterý v podvečer. Budovu Hollaru nyní hlídá soukromá bezpečnostní agentura a ráno v prostorách začali pracovat sklenáři. Odstraňují střepy a začali opravovat okna a dveře.

Plynaři ve středu dokončí práce na výkopu u kavárny Slavia. Mluvčí potvrdil, že v místě došlo k úniku plynu ze sváru potrubí.

Plyn tam v pondělí ráno naměřil detekční vůz jen pár hodin po explozi v Divadelní ulici. Smetanovo nábřeží a okolí Národního divadla proto museli opět policisté uzavřít pro hromadnou i individuální dopravu (více zde). Zpočátku ale nebylo jasné, zda za uzavírku může planý poplach, nebo skutečný únik plynu.

"Nyní už víme, že tam byl drobný únik ze sváru. Těžko říci, čím to vzniklo. Zdůrazňuji ale, že šlo o drobný únik, kdy nehrozilo žádné akutní nebezpečí," doplnil Vránek.

Jak vysoké škody vnikly pondělní explozí, zatím hasiči ani policisté nesečetli. Informace z pojišťoven ale hovoří o desítkách milionů korun.

30. dubna 2013

,