Budova pražského Magistrátu

Budova pražského Magistrátu | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Mám řešení, jak ukončit smlouvy s Haguessem, říká radní Vorlíčková

  • 6
Radní hlavního města Eva Vorlíčková chce ukončit smlouvy na provoz karty Opencard, kterou má Praha s firmou Haguess. Nadále odmítá, že by radní při loňském rozhodování věděli o tom, že jsou smlouvy předražené. Policie si nicméně myslí něco jiného.

"Já mám velmi jednoduchý plán, já se snažím z těch smluvních závazků vyvázat a do měsíce mám připravený tisk do Rady, který náš problém vyřeší. My musíme opravdu vysoutěžit v otevřeném výběrovém řízení úplně jiné řešení," prohlásila radní pro informatiku Vorlíčková v pořadu Českého rozhlasu Radiožurnál.

Jak ale její řešení bude vypadat, neřekla. Nejdříve ho totiž bude muset představit koaličním partnerům.

Radní loni v dubnu souhlasili s tím, že město s hlavním dodavatelem Opencard, firmou Haguess, uzavře dvě nové smlouvy na podporu systému za zhruba 74 milionů korun.

O předražení věděli, tvrdí policie

Podle textu obvinění, které zveřejnil server Lidovky.cz, ale radní smlouvy schválili, i když věděli, že jsou předražené. "Členové rady takto rozhodli přesto, že věděli, že nabídnutá cena výrazně přesáhla plánovanou hodnotu veřejné zakázky, a že nebyl vypracován znalecký či oponentní posudek," cituje server z obvinění.

Eva Vorlíčková se hájí tím, že projekt Opencard byl při jejím nástupu v prosinci 2011 provozován bez smluvního zajištění podpory pro případy chyb, havárií a nutných změn. Nebylo tak například možné prodloužit na 300 tisíc karet, kterým loni končila platnost.

"Tyto vynucené změny jsme nemohli provést vlastními silami ani prostřednictvím jiných firem, protože vinou špatných smluv, uzavřených předchozím vedením radnice už v roce 2006, je firma Haguess stále výhradním držitelem licencí a jako jediná může vykonávat údržbu a úpravy software," uvedla Vorlíčková.

Posudek, který si Útvar pro odhalování organizovaného zločinu nechal vypracovat, nicméně tvrdí opak. "Z hlediska odbornosti mimo jakoukoli pochybnost existuje množství IT společností, které by byly schopny poskytovat služby požadované v této veřejné zakázce," stojí v obvinění.

Rada města se navíc podle Vorlíčkové opírala o stanovisko advokátní kanceláře, která městu tvrdila, že zakázka byla zadána v souladu se zákonem.

O ceně, kterou město zaplatí, prý navíc město s firmou vyjednávalo a podle Vorlíčkové se ji podařilo snížit o 4,5 milionu korun.