Pražská Opencard

Pražská Opencard | foto: Koláž iDNES.cz

Žalobkyně: V kauze Opencard může být stíháno i předchozí vedení Prahy

  • 3
Poté, co minulý týden policie obvinila v souvislosti s Opencard deset pražských radních, se primátor Svoboda pozastavil nad tím, že vyšetřování vede českobudějovická expozitura Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Podle pražské státní zástupkyně Dagmar Máchové je to běžná praxe.

Jak je možné, že kauzu, která se odehrála v Praze a týká se Pražanů, vyšetřuje českobudějovická policie?
Vysvětlím to v obecné rovině. Jsou dva útvary s celorepublikovou působností - jde o útvar pro boj s organizovaným zločinem a protikorupční policii. A ty mají své expozitury v krajích. Mohou vyšetřovat cokoli kdekoli. Trestní řád neurčuje u policejního orgánu přísně jeho příslušnost, ta je dána pouze u soudu. Oni to řeší zřejmě pokynem policejního prezidenta nebo interními nařízeními. Do těchto věcí státní zástupci policii nemluví.

Trestní stíhání radních kvůli Opencard

Policie kvůli projektu Opencard obvinila minulý týden deset pražských radních. Kriminalisté je podezírají z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Obvinění se týká zakázky, kterou loni získala firma Haguess, kdy magistrát oslovil pouze tohoto dodavatele. Rada chystá na postup policie stížnost. Policie se zabývá kauzou předražené karty dlouhodobě. V říjnu pražské státní zastupitelství obžalovalo pět úředníků magistrátu. Zakázku údajně předražili nejméně o 67 milionů korun. Karta Pražana stála doposud přes jednu miliardu korun.

Takže to nemůže být třeba z obavy, aby nebyli pražští vyšetřovatelé zaujatí?
To v tomto případě rozhodně ne. Nevím, proč v tom média vidí něco zvláštního, nic na tom není. Asi to vzešlo z nějakého prošetřování, které prováděli oni, nebo podal někdo u nich trestní oznámení.

Organizovaný zločin a korupce není, alespoň pohledem laika, totéž. Jak tedy nastane situace, že ÚOOZ vyšetřuje korupční případ?
Jednoduše - nějaký útvar něco vyšetřuje nebo se k nim podá trestní oznámení a oni se pak dohodnou mezi sebou. Je to v rámci pracovní vytíženosti - když má jeden útvar víc věcí, tak to druhý převezme. Ale vyšetřovatel, který se tímto případem zabývá, se v hospodářské oblasti orientuje výborně. Nikdo nemusí mít obavy, že je to někdo nekompetentní. Kdybych ten pocit měla, tak jim případ odeberu.

Radní se hájí tím, že je to celé na objednávku zvenčí. Co o této teorii soudíte?
Teď jsem se z tisku dozvěděla, že všichni obvinění podají stížnost. Já o nich budu rozhodovat, proto bych se k tomu nerada vyjadřovala dopředu. Neměli by pak pocit objektivity. Nemohu s nimi polemizovat na stránkách tisku, když jsem ještě neviděla jejich argumenty. Myslím ale, že tak do jednoho dvou měsíců bych měla rozhodnout. Samozřejmě podle toho, jak budou stížnosti přicházet.

Může vyšetřování v tomto konkrétním případě vést ještě k dalším obviněním?
Na to vůbec nemohu odpovědět. Nevím, jak se budou obvinění hájit, zda budou například uvádět jiné osoby, které se na tom spolupodílely. V trestním řízení může dojít k čemukoli. Nelze ani odhadnout, jak dlouho to potrvá. Je to na úplném začátku, bylo zahájeno trestní stíhání a teprve bude probíhat vyšetřování. Zda budou obvinění nakonec skutečně obžalováni, se absolutně nedá odhadnout.

V souvislosti s projektem Opencard bylo už před dvěma lety obviněno pět úředníků magistrátu. Jak to s nimi nyní vypadá?
Byla podána obžaloba a věc se nachází u Městského soudu v Praze. Jsou postaveni před soud, zatím jsme ale žádné vyrozumění o rozhodnutí soudu nedostali.

Mohli by být v tomto starším případě k odpovědnosti vedeni i tehdejší radní?
Není to vyloučeno.