Pět bytových domů Galerie nad Vltavou v Libni má chabou statiku.

Pět bytových domů Galerie nad Vltavou v Libni má chabou statiku. | foto: archiv MF DNES

Pět nových bytových domů v Praze má vadnou statiku, lidé musí do hotelu

  • 301
Za vlastní bydlení zaplatili miliony korun, někteří se zavázali na desítky let k placení hypotéky. Teď ale obyvatelé 126 bytů v pražské Libni budou muset odejít bydlet do hotelu. Teprve dvanáct let staré domy totiž mají problémy se statikou. Stavební úřad nařídil zjednat nápravu.

Už dříve se na stěnách novostaveb začaly objevovat praskliny a dnes mají obyvatelé pěti bytových domů projektu Galerie nad Vltavou v Libni strach, že jim bez nadsázky spadne střecha na hlavu.

„Bylo nám řečeno, že náš dům má potíže se statikou. Stropní desky jsou prý poddimenzované,“ popisuje jeden z dotčených obyvatel domů v ulici Nad Okrouhlíkem, který nechtěl být jmenován.

Minulý týden mu přišel dopis od stavebního úřadu, který všem majitelům celkem 126 bytů nařizuje pomocí speciální technologie podepřít stropy, a to nejpozději do patnácti dnů. V dopisu úřad konstatoval, že stavba svým technickým stavem ohrožuje zdraví a životy obyvatel.

Majitelé bytů se proti podpírání stropů bouří. Podle Stavebního úřadu Prahy 8 musí být podpěry zapřené o betonovou desku, lidé by tak museli odstranit mnohdy drahé podlahy. Ovšem to by byl beztak jen začátek, podpěry jsou samozřejmě jen dočasným řešením.

Na problematickou statiku stavební úřad upozornila paradoxně firma Metrostav Development, nástupce společnosti Metrostav Investment, která pět bytových domů v Libni vybudovala. Ta se již v minulosti snažila s obyvateli dohodnout na opravě.

„Naším cílem je kompletně na vlastní náklady objekty opravit. Není to ale možné jen u vybraných bytů. Aby bylo řešení jako celek funkční, je třeba provést opravy ve všech bytových jednotkách, včetně společných prostor domu,“ vysvětluje ředitel společnosti Metrostav Development Jiří Procházka.

Aby mohla firma zesílit zdi, musí mít souhlas všech majitelů bytů v jednotlivých domech. Ten se jí v minulosti nepodařilo získat, tak vadu ohlásila stavebnímu úřadu, který lidem nařídil situaci řešit. Na stavbu provizorních podpěr jim dal patnáctidenní lhůtu, která je podle obyvatel krátká. Usilují proto, aby úřad své rozhodnutí ještě přehodnotil.

V případě jednoho z domů totiž majitelé bytů již stojí před podpisem smlouvy s firmou Metrostav Development. Díky ní může odstartovat úprava celé budovy. V takovém případě by již žádné podpěry nebyly zapotřebí.

Na osm týdnů pryč z domu

Stavební práce, které se společnost Metrostav Development chystá provést a díky kterým bude možné v domech bez dalších starostí dál bydlet, obyvatelům bytů výrazně zkomplikují život. Budou se totiž muset vystěhovat.

„Délku trvání oprav odhadujeme na šest až osm týdnů. Po tuto dobu lidem buďto zajistíme odpovídající náhradní ubytování, nebo jim nabídneme finanční kompenzaci, pokud si ho zajistí sami,“ říká Procházka. Dodává, že Metrostav Development všem lidem nabízí odkoupení jejich bytů za původní kupní cenu.

Pokud by se rozhodli své byty prodat všichni majitelé v domě, zaplatí jim 120 procent z počáteční ceny.

To však většina lidí odmítá. „Ceny bytů jsou už dnes jinde,“ sdělil MF DNES majitel jednoho z bytů Pavel, který také nechce zveřejnit celé jméno. Podle něj je nabídka firmy nevýhodná.

Společnost slibuje veškeré náklady na opravy hradit ze svého. Chystá však také žalobu na svého subdodavatele, společnost SURPMO, která měla statiku budov při výstavbě na starosti. MF DNES tuto společnost kontaktovala, její vyjádření se však nepodařilo získat.