Modernizace letiště Vodochody by měla být dokončena v roce 2016

Modernizace letiště Vodochody by měla být dokončena v roce 2016 | foto:  František Vlček, MAFRA

Naše pozemky jsou už neprodejné, tvrdí lidé u letiště Vodochody

  • 2
Ceny pozemků klesají, jsou téměř neprodejné. To tvrdí obyvatelé obcí ležících v blízkosti letiště Vodochody. Rozšíření letiště je sice stále jen na papíře, poptávka po bydlení zde ale výrazně klesla.

V Bašti nedaleko Neratovic je až zvláštní ticho. Ve staré části, kde žijí starousedlíci, stejně jako v přilehlém novém satelitním městečku. Dopoledne jsou slyšet pouze děti z mateřské školy, které si hrají na zahradě. Ani psi neštěkají.

"Všude je slyšet, že už se pozemky v okolních obcích neprodávají za necelé tři tisíce korun, ale za dva a půl tisíce korun za metr čtvereční. Skutečnost je ale jiná. Naše pozemky už jsou neprodejné," stěžuje si rázně Petr Nosek.

Bašť leží asi tři kilometry od Vodochod, kde chce společnost Penta vybudovat velké mezinárodní letiště.

Oproti dalším obcím sousedícím s ranvejí je tu ještě jedna nevýhoda. V případě, že se Pentě podaří projekt prosadit, budou letadla klesat na přistání přímo nad hlavami obyvatel.

Prodat leda pod cenou

"Bydlím přímo v letovém koridoru. A naše plány do budoucna jsou asi takové, že si o víkendu sednu na zahrádku u svého rodinného domku a nad hlavou ve výšce sto šedesát metrů mi co pět minut bude přelétávat letadlo. Vize do budoucna skvělá," říká ironicky Nosek.

U místního fotbalového hřiště nabízí realitka domy i pozemky. Domy od 4,5 milionu korun, metr pozemku za 1 950 korun za metr čtvereční.

"Zájemců se ozývá méně než před časem. Jestli informace o plánovaném letišti ale situaci na trhu nějak výrazně ovlivní, to je ještě brzy hodnotit," říká realitní makléř Josef Hartl.

Nosek už má jasno. Loni na podzim si dal práci a vyhledal na několika realitních serverech, kolik se prodává v jeho ulici domů.

"Z asi dvaadvaceti jich bylo sedmnáct na prodej. Minulý týden jsem jich tam našel devatenáct. A co vím, ani jeden se neprodal. Náš majetek se stává bezcenným," tvrdí.

Podobně mluví i muž, který se představil jako Rudolf. V satelitu, kde jsou postavené výhradně nové a honosné domy za čtyři a více milionů korun. Je mu kolem čtyřicítky a právě venčí psa.

"Vzali jsme si hypotéku. Platit ji budu třicet let. Jsem zadlužený až po uši, a kdybych chtěl barák prodat a odstěhovat se jinam, nedostanu ani cenu, za kterou jsem ho postavil. Co chcete slyšet," říká rezignovaně.

Stojí v jedné z ulic novostaveb. Široko daleko za satelitem jsou vidět jenom pole a lesy. Téměř idylická a tichá krajina. Na některých domech jsou cedule, že jsou na prodej. Podle realitních makléřů jich není víc než v jiných podobných satelitních městečkách jinde ve středních Čechách.

"Když velice hrubě srovnám desetikilometrový okruh opsaný kolem Vodochod se stejně velkým okruhem jinde v kraji, je prodávaných domů přibližně stejný počet," odhaduje realitní makléř Luděk Novotný. "Otázkou je, jak se budou potenciální kupci v okolí letiště chovat, když se ukáže, že se bude opravdu stavět," dodává.

Letiště jako atrakce

Novotného kolega Radislav Babák do okolí Vodochod jezdí na chatu a nevnímá letiště jako limitující. "Koukat na přistávající letadla může být pro někoho zajímavá atrakce," věří.

A to, jestli přípravy na rozšíření letiště ovlivňují nákupy a prodeje objektů, nevidí starostka Baště Iva Cucová tak jednoznačně. "V Bašti se domy prodávají hůře už delší dobu. Jestli je to tím, že se zde plánuje letiště, nebo jestli to je lokalitou, to neumím posoudit. Roli může hrát i to, že v obci není škola, nejezdí zde zdaleka tolik autobusů jako v nedalekých Líbeznicích a kromě jiného zde není lékař," popisuje starostka.

Společně s dalšími více než dvaceti obcemi čítajícími dohromady asi třicet tisíc lidí proti letišti protestují i v Bašti.

"Žádost o zrušení souhlasného stanoviska ministerstva životního prostředí, které se týká životního prostředí, jsme již ministrovi odeslali," dodává Cucová s tím, že slyšela názor odborníků, kteří vyčíslili snížení ceny nemovitostí kvůli plánům Penty zhruba o čtvrtinu původní hodnoty.

Obrovské NE letišti Vodochody visí na ceduli kromě Baště i v centru nedalekých Panenských Břežan.

"Pět set metrů od ranveje se nedá žít. U nás jsou všichni proti letišti. Kromě letiště nás už nyní zatěžuje i dálnice. Jsme jednou z mála obcí, které protíná dálnice," stěžuje si starostka Panenských Břežan Ljuba Loukotová.

Před šéfy Letiště Vodochody je po schválení stavby ministerstvem životního prostředí územní řízení. O jeho zahájení Penta požádá v lednu. "Veškerou dokumentaci potřebnou k územnímu rozhodnutí budeme mít připravenou po Novém roce. To je termín, od kterého se odrazíme," uvedl mluvčí Penty Martin Danko.

Kudy by odlétala a přistávala letadla va vodochodském letišti