Letecký pohled na Roztoky u Rakovníka

Letecký pohled na Roztoky u Rakovníka | foto: Wikipedia

Obyvatelé Roztok se bojí, že kvůli elektrárně přijdou o vodu

  • 2
Téměř sto let starou vodní elektrárnu na Berounce v Roztokách na Rakovnicku, která už padesát let nefunguje, chce opravit a zprovoznit soukromník Josef Fryauf. Místní obyvatelé se však obávají, že řeka tím přijde o vodu.

"Náhon elektrárny je asi dva kilometry dlouhý a právě na těchto dvou kilometrech hrozí nedostatek vody v Berounce," uvedl starosta Roztok u Rakovníka Vladimír Melč. To však Josef Fryauf odmítá. "Průtok se bude regulovat podle doporučení úřadů, s těmi spolupracuji. Rozhodně nebude větší než v roce 1912, kdy byla elektrárna postavena," uvedl Fryauf. Když bude vody málo, elektrárnu prý na čas odstaví.

Vodní elektrárna v Roztokách

Vznikla v roce 1912, náhon původně roztáčel vodní kolo, které uvádělo do provozu stroje textilky. Později se v továrně střídali majitelé i výrobci. Elektrárna byla naposledy v provozu před padesáti lety.

Zdroj: obec Roztoky u Rakovníka

Případný nedostatek vody by mohl způsobit řadu komplikací, starosta vidí tři hlavní. "Nebude dost vody pro vodáky, problémy by mohli mít rybáři a hrozí nedostatek vody v okolních studních," poznamenal Melč. Podle něj v Roztokách, ale i v dalších částech regionu berou místní vodu ze studní, do kterých prosakuje voda právě z Berounky. Proti rekonstrukci elektrárny však Melč není.

Projekt monitorují i zástupci Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, do níž Roztoky patří. Ti proti výstavbě nejsou, ale zaujali opatrný postoj. "Máme zkušenosti už s několika vodními elektrárnami v okolí. Většinou negativní. Ale učíme se," uvedl vedoucí CHKO Křivoklátsko Petr Hůla.

Ochranáři vydali několik doporučení, jak by měla elektrárna s vodou z řeky hospodařit. "Jsme s majitelem domluveni, že první dva roky bude zkušební provoz. Podmínkou je, že průtok bude neustále monitorován," uvedl Hůla.

Josef Fryauf by chtěl elektrárnu zprovoznit do konce roku, nevylučuje, že by technický skvost zpřístupnil i veřejnosti. "Je to nádherná technická památka, bohužel se z původních strojů nezachovalo skoro nic. Myslím si, že je to nejčistší zdroj energie a rozhodně stojí za to takovou stavbu zachovat," dodal Fryauf.