Michal Bušovský, obžalovaný z  pokusu vraždy a výtržnictví, přichází k senátu...

Michal Bušovský, obžalovaný z pokusu vraždy a výtržnictví, přichází k senátu Městského soudu v Praze (12.7.2016). | foto: Jan Bohata, MF DNES

Dal jsem jí jen na pusinku, hájí se obžalovaný z pokusu ubít družku

  • 7
Pěstmi a kopanci se podle obžaloby loni v prosinci Michal Bušovský pokusil umlátit svou družku v Praze 6. Případem se v úterý začal zabývat senát Městského soudu v Praze. Obžalovaný si již za vraždu v minulosti jeden trest odpykal, nyní mu proto hrozí 15 až 20 let za mřížemi, anebo i výjimečný trest.

„Dal jsem jí jen na pusinku. Šlo o facku otevřenou dlaní,“ tak popsal třiašedesátiletý Bušovský u soudu to, co se z jeho pohledu večer 19. prosince 2015 v jednom z domů v Břevnově odehrálo. Podle obžaloby byl však útok o dost razantnější a Bušovský svou tehdejší partnerku mlátil pěstí, strčil ji ze schodů a kopal.

S hrozbami a útokem Bušovský začal podle spisu v místnosti domku, kde s o rok starší ženou žil. Agrese pokračovala na dvoře domu i na ulici.

„V úmyslu usmrtit poškozenou ji fyzicky napadl tak, že ji opakovaně udeřil otevřenou rukou i rukou sevřenou v pěst do oblasti obličeje a hlavy,“ popsala státní zástupkyně Jana Kadeřábková.

Obžaloba tvrdí, že surové napadení gradovalo u jedné z lamp na ulici. „Opakovaně ženu napadal údery rukou sevřenou v pěst do hlavy a dále opakovanými kopy směřujícími do žeber a hlavy,“ uvedla žalobkyně.

Ženě pomohla náhodná svědkyně. Na Bušovského nejprve začala křičet, pak mu do obličeje nastříkala dávku pepřového spreje. Oslepený muž se odpotácel do domu, zbitou ženu odvezla záchranka s mnohačetnými pohmožděninami do střešovické nemocnice. Pro Bušovského si pak přijeli policisté.

„Mechanismus způsobu útoku do míst, kde jsou uloženy důležité orgány, byl plně způsobilý ke vzniku zranění, která by poškozenou bezprostředně ohrozila na životě,“ zdůraznila státní zástupkyně. Dodala, že vážným následkům žena unikla jen díky shodě okolností a zásahu svědkyně.

Ignorovala mě, tak jsem znervózněl, vypověděl obžalovaný

„Ona mě ignorovala, tak jsem znervózněl,“ vylíčil Bušovský, co se v inkriminovaný večer odehrávalo. Tehdy prý vypil asi litr vína a pivo.

Obžalovaný vypověděl, že se se ženou pohádal mimo jiné proto, že mu z kapsy zmizelo asi 60 korun a družka na jeho otázky nereagovala. Přiznal, že se ji poté snažil vyhodit z domku, kde žili.

Brání se však obvinění, že by partnerku bil pěstmi, strčil ze schodů nebo do ní kopal. Ze stupínku podle něj spadla sama, poté, co se jí zatočila hlava.

„Řekl jsem, ježkovy oči, kam to letíš,“ vypověděl Bušovský. Žena se zřítila na dvůr. „Spadla pusou do suti. Snažil jsem se ji zvednout. Dal jsem jí dvě tři facky zprava i zleva,“ vyprávěl obžalovaný.

Že na něj svědkyně na ulici křičí, podle svých slov zaregistroval až těsně předtím, než inkasoval do obličeje dávku pepřového spreje. „Po čtyřech jsem došel do domu, vymyl si oči a na dvoře dal tabáček. Pak přijela policie,“ řekl Bušovský.

Bodl jsem ji. Trochu moc, popsal předchozí útok na manželku

Z vražedného útoku se muž nezodpovídá poprvé. Před jednatřiceti lety na rodném východním Slovensku zaútočil nožem na manželku, která později zemřela.

„Nebyla mi věrná, tak jsem ji bodl. Trochu moc,“ popsal tehdejší zločin. Krajský soud v Košicích ho tehdy poslal na 14 let do věznice s nejtvrdším režimem.

Trest na horní hranici sazby dostal mimo jiné i proto, že již byl odsouzen za majetkové i vojenské delikty. Amnestie z roku 1990 mu trest zkrátila o půldruhého roku. Věznici opustil v polovině 90. let. Před 15 lety jej soud poslal do věznice znovu za drobné majetkové delikty.

Do Prahy dorazil Bušovský loni za prací, se svou partnerkou se seznámil na lavičce jednoho obchodního domu půl roku před konfliktem. Nejprve žili ve stanu, později ve zmíněném domku, kde pomáhal se stavebními pracemi.

Během šesti měsíců spolužití mezi sebou již jeden konflikt měli. „Byla drzá, že jsem ji vyhodil z domu. Ublížit jsem jí nechtěl,“ komentoval to obžalovaný.

Předseda senátu hlavní líčení naplánoval na dva dny. Pokud se podaří soudu vyslechnout potřebné svědky, verdikt by mohl padnout ve středu.